Danielo - odzież kolarska

UCI dołączyła do sportowego ruchu klimatycznego ONZ

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) dołączyła do sygnatariuszy zasad Sportowego Ruchu Klimatycznego, organizowanego pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Kolarska centrala dołączyła tym samym do innych sportowych organizacji, które wypełniać chcą postanowienia porozumienia paryskiego przez działanie wedle zasad Sportowego Ruchu Klimatycznego (Sports for Climate Action Framework). Decyzja została ogłoszona 22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi.

ONZ ogłosiła powstanie Ruchu podczas szczytu klimatycznego w 2018 roku, w Katowicach. Ma on na celu budowanie świadomości na temat założeń przyjętych trzy lata wcześniej w ramach porozumienia paryskiego i podejmowania działań zmierzających do ich realizacji. Porozumie paryskie zobowiązuje państwa sygnatariuszy do działań na rzecz obniżenia emisji dwutlenku węgla i dołożenia starań by ograniczyć wzrost temperatury powietrza na świecie.

Początkowo w gronie sygnatariuszy znalazły się m.in. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), Międzynarodowa Federacja Żeglarska (World Sailing, WS), a także organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020/2021) i Paryżu (2021) i cyklu wyścigów samochodów elektrycznych Formuła E.

Sports for Climate Action Framework opiera się na pięciu filarach: promowaniu większego poczucia odpowiedzialności, redukcji wpływu [imprez sportowych] na klimat, edukacji, promocji zrównoważonej oraz odpowiedzialnej konsumpcji i opowiadanie się za działaniami na rzecz klimatu przez komunikację.

Te służyć mają wypełnieniu dwóch podstawowych celów:

  • skierowaniu światowej wspólnoty sportowej na ścieżkę walki ze zmianami klimatu, przez zaangażowanie i partnerstwo według zweryfikowanych standardów, które obejmują pomiary, zmniejszanie i zgłaszanie emisji gazów cieplarnianych, według zapisów porozumienia paryskiego;
  • wykorzystywaniu sportu jako narzędzia jednoczącego i zachęcającego do solidarności mieszkańców świata w działaniach na rzecz klimatu.

Ruch ten liczy obecnie 123 członków.

UCI zamierza włączyć się do tej walki na dwóch frontach. W pierwszej kolejności zamierza promować ekorozwój w współpracy ze wszystkimi narodowymi i kontynentalnymi federacjami kolarskimi, aby ograniczać wpływ kolarstwa na środowisko. Drugim krokiem będzie promowanie wykorzystywania roweru jako środka transportu.

Ta decyzja wpisuje się również w “Agenda 2022” – przedstawioną przez UCI listę planów rozwoju na najbliższe lata. Wśród nich znajdują się punkty dotyczące “promowania wykorzystywanie roweru w społeczeństwie” i “zachęcanie do bycia odpowiedzialnymi za środowisko podczas imprez kolarskich”.

UCI ciężko pracuje, aby zmierzyć się z wyzwaniami postawionym przyszłości naszego sportu przez zmiany klimatyczne. Jesteśmy w pełni zmotywowani, aby sprawić, że kolarstwo będzie jednym z najbardziej przyjaznym środowisku sportów, a także aby promować kolarstwo jako środek lokomocji i odblokować zieloną i zdrowszą przyszłość dla wszystkich

– powiedziała w komunikacie prasowym Amina Lanaya, dyrektor generalna UCI.

Informacje odnośnie dalszych działań UCI jak sygnatariusza Sportowego Ruchu Klimatycznego mają zostać podane wkrótce. Unia zapewnia, że podjęte działania będą miały bardzo szeroki zakres i wziąć udział zamierza w szczycie klimatycznym w Glasgow w 2021 roku.