Rewolucja w kolarstwie torowym. Startuje Liga Światowa

Międzynarodowa Unia Kolarska i Discovery ogłosiły powołanie nowej światowej ligi w kolarstwie torowym – UCI Track Cycling World League, która wejdzie do kolarskiego kalendarza w sezonie 2021/22. Zacieśnienie stosunków między UCI i Discovery umożliwi wykorzystanie doświadczenia i światowego zasięgu Discovery dla dalszego rozwoju kolarstwa torowego.

Porozumienie podpisano podczas mistrzostw świata w kolarstwie torowym w Berlinie. Na jego mocy zarządzanie serią, produkcja telewizyjna oraz dystrybucja zostaną powierzone Global Cycling Network (GCN) i Eurosport Events. Współpraca jest zaplanowana na co najmniej 8 lat. Partnerstwo zapewni uzyskanie międzynarodowego zasięgu ligi za pośrednictwem kanałów i platform Discovery, na czele z Eurosportem i GCN, czyli największą na świecie marką medialną dla fanów kolarstwa. GCN jest częścią Play Sports Group, której marki śledzi 8,2 mln osób, a treści osiągają miesięczne zasięgi 100 milionów odsłon. Discovery kupiło pakiet większościowy udziałów w Play Sports Group w styczniu 2019 roku.

W programie zawodów nowej ligi kolarstwa torowego znajdą się cztery konkurencje dla kobiet i mężczyzn: sprint, keirin, wyścigi eliminacyjne i scratch. W pierwszym sezonie ligi od listopada 2021 do lutego 2022 rozegrane zostanie sześć rund, z których każda potrwa około 2 godziny. Liga rozpocznie się niedługo po mistrzostwach świata w kolarstwie torowym, które dadzą najlepszym przepustki do rywalizacji. W UCI Track Cycling World League wystąpią medaliści wszystkich wyścigów grupowych z mistrzostw świata, a także po 9 najlepszych zawodników w sprincie i keirinie. Uczestnicy będą nosić stroje inspirowane flagami narodowymi, a mistrzostwie świata wystąpią w tęczowych koszulkach.

Rywalizacja w lidze przyniesie zawodniczkom i zawodnikom szereg korzyści – punkty UCI zdobywane na podobnych zasadach jak w mistrzostwach świata; automatyczną imienną kwalifikację do mistrzostw świata dla najlepszej trójki w każdej konkurencji (pod warunkiem, że ich kraj nie uzyska kwalifikacji); a także atrakcyjne nagrody dodatkowe.

Od 2021 roku międzynarodowy kalendarz kolarstwa torowego UCI będzie opierał się o trzy główne wydarzenia: UCI Track Cycling Nations Cup (dotychczasowy Puchar Świata), na który składają się trzy rundy organizowane między marcem i wrześniem; Torowe Mistrzostwa Swiata w październiku oraz Torowa Liga Światowa od listopada do lutego.

informacja prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: