Jakob Fuglsang (Astana) triumfował w miejscowości Grazalema na mecie pierwszego etapu Vuelta a Andalucia i został pierwszym liderem wyścigu.
Tuż za Duńczykiem finiszował Mikel Landa (Bahrain–McLaren), a kilkanaście sekund później kreskę jako trzeci przeciął Dylan Teuns (Bahrain–McLaren).
Już pierwszego dnia rywalizacji organizatorzy chcieli wprowadzić różnice w klasyfikacji generalnej i zaserwowali kolarzom mocno pagórkowaty odcinek. Przez cały dzień trasa prowadziła po pofałdowanym terenie, a punktem kulminacyjnym był Puerto las Palomas (12,7 km; 6,5%), kończący się prawie 7 kilometrów przed linią mety, do której doprowadził krótki, lecz sztywny podjazd po miejskim bruku.
Zaraz po starcie akcję podjęli Carmelo Urbano (Caja Rural – Seguros RGA), Loïc Vliegen (Circus – Wanty Gobert) i Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), lecz właściwą ucieczkę dnia stworzyli ostatecznie Urbano, Gougeard, Kobe Goossens (Lotto-Soudal), Maurits Lammertink (Circus – Wanty Gobert), Joel Nicolau (Caja Rural – Seguros RGA), Txomin Juaristi, Ibai Azurmendi (obaj Fundación – Orbea), Willie Smit, Juan Felipe Osorio (Burgos-BH), Ivan Moreno i Jon Agirre (Kern Pharma). Jedenastoosobowa grupa odjechała peletonowi maksymalnie na dwie i pół minuty.
Czołówka nieustannie dzieliła się i łączyła, a 40 kilometrów przed metą zaatakował Smit, do którego po chwili dołączył Lammertink. Razem wypracowali sobie 1:45 przewagi nad pozostałymi śmiałkami i ponownie 2:30 nad peletonem. Stopniowo do liderów dokręcili również kolejno Goessens, Osorio, Juaristi i Azurmendi.
Główna grupa jednak nie odpuszczała i zwiększyła mocno tempo na dojeździe Puerto las Palomas, łapiąc wszystkich uciekinierów i kończąc akcję 15 kilometrów przed metą, już na właściwym podjeździe, pomimo prób Lammertinka, aby utrzymać się na czele.
Od razu z peletonu ruszył Vliegen, uzyskując około 30 sekund przewagi, a gdy został doścignięty, do boju wyruszył Mikel Landa (Bahrain-McLaren), za którym podążył Jakob Fuglsang (Astana). Dwójka kolarzy zaczęła współpracować i zdołała odjechać od dzielącego się peletonu, z którego odpadł m.in. Enric Mas (Movistar Team). Punkty na górskiej premii zgarnął Fuglsang, minimalnie wyprzedzając Landę.
Na dojeździe do Grazalemy, 2 kilometry przed metą, Duńczyk i Hiszpan mieli ponad minutę przewagi nad goniącymi ich zawodnikami i było pewne, że to oni powalczą o pierwsze miejsce. Po czarowaniu na bruku jako pierwszy ruszył Fuglsang, na co nie mógł już zareagować zmęczony Landa. Kolarz Astany sięgnął zatem po zwycięstwo i w idealny sposób rozpoczął nowy sezon.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jakob Fuglsang | Astana Pro Team | 4:41:08 |
2. | Mikel Landa | Bahrain-McLaren | 00:06 |
3. | Dylan Teuns | Bahrain-McLaren | 00:25 |
4. | Jack Haig | Mitchelton-Scott | 00:27 |
5. | Pello Bilbao | Bahrain-McLaren | |
6. | Ion Izagirre | Astana Pro Team | 00:30 |
7. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 00:54 |
8. | David de La Cruz | UAE Team Emirates | 01:03 |
9. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
10. | Rubén Fernandez | Fundación-Orbea | 01:07 |
11. | Andrey Zeits | Mitchelton-Scott | 01:21 |
12. | Marc Soler | Movistar Team | |
13. | Sander Armee | Lotto Soudal | 01:34 |
14. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | 01:42 |
15. | Antonio Pedrero | Movistar Team | 01:48 |
16. | Mikel Nieve | Mitchelton-Scott | 02:11 |
17. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 02:16 |
18. | Mikel Bizkarra | Fundación-Orbea | 02:19 |
19. | Sebastian Schonberger | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | 02:23 |
20. | Jan Bakelants | Circus-Wanty Gobert | 02:24 |
21. | Jimmy Janssens | Alpecin-Fenix | 02:27 |
22. | Brent Bookwalter | Mitchelton-Scott | 02:29 |
23. | Silvan Dillier | AG2R La Mondiale | 02:36 |
24. | Jaime Castrillo | Equipo Kern Pharma | 02:42 |
25. | Jefferson Alveiro Cepeda | Caja Rural-Seguros RGA | 02:50 |
26. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | 03:11 |
27. | Roger Adria | Equipo Kern Pharma | 03:24 |
28. | Thomas Sprengers | Sport Vlaanderen-Baloise | |
29. | Oscar Cabedo | Burgos-BH | 03:28 |
30. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | 03:31 |
31. | Enric Mas | Movistar Team | 03:58 |
32. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
33. | Floris de Tier | Alpecin-Fenix | 04:33 |
34. | Alvaro Cuadros | Caja Rural-Seguros RGA | 04:53 |
35. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 04:55 |
36. | Jelle Vanendert | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 04:57 |
37. | Mikel Iturria | Fundación-Orbea | |
38. | Julien Simon | Team Total Direct Energie | 05:19 |
39. | Jordi Warlop | Sport Vlaanderen-Baloise | |
40. | Oliver Naesen | AG2R La Mondiale | 05:32 |
41. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
42. | Vadim Pronskiy | Astana Pro Team | |
43. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
44. | Loïc Vliegen | Circus-Wanty Gobert | 05:46 |
45. | Kristian Aasvold | Riwal Readynez Cycling Team | 07:08 |
46. | Juan Felipe Osorio | Burgos-BH | 07:17 |
47. | Aaron van Poucke | Sport Vlaanderen-Baloise | 07:19 |
48. | Łukasz Owsian | Team Arkéa Samsic | |
49. | Louis Vervaeke | Alpecin-Fenix | 07:47 |
50. | Julien Mortier | Bingoal-Wallonie Bruxelles | 08:20 |
51. | Romain Sicard | Team Total Direct Energie | 08:37 |
52. | Brian van Goethem | Lotto Soudal | 09:53 |
53. | Simone Velasco | Gazprom-RusVelo | |
54. | Damiano Caruso | Bahrain-McLaren | 09:59 |
55. | Eliot Lietaer | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
56. | Urko Berrade | Equipo Kern Pharma | |
57. | Maurits Lammertink | Circus-Wanty Gobert | 10:17 |
58. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | |
59. | Kevin Deltombe | Sport Vlaanderen-Baloise | 11:40 |
60. | Stefano Oldani | Lotto Soudal | |
61. | Willie Smit | Burgos-BH | 11:56 |
62. | James Shaw | Riwal Readynez Cycling Team | 12:43 |
63. | Valerio Conti | UAE Team Emirates | 14:12 |
64. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
65. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
66. | Nikita Stalnov | Astana Pro Team | |
67. | Orluis Aular | Caja Rural-Seguros RGA | |
68. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
69. | Angel Madrazo | Burgos-BH | 15:03 |
70. | Andrea Pasqualon | Circus-Wanty Gobert | |
71. | Amaury Capiot | Sport Vlaanderen-Baloise | |
72. | Bert-Jan Lindeman | Jumbo-Visma | 16:25 |
73. | Kobe Goossens | Lotto Soudal | |
74. | Hugo Houle | Astana Pro Team | 16:29 |
75. | Jorge Cubero | Burgos-BH | 17:03 |
76. | Sonny Colbrelli | Bahrain-McLaren | |
77. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Fenix | |
78. | Stijn Vandenbergh | AG2R La Mondiale | |
79. | Juan José Lobato | Fundación-Orbea | |
80. | Petr Vakoc | Alpecin-Fenix | |
81. | Gonzalo Serrano | Caja Rural-Seguros RGA | |
82. | Scott Thwaites | Alpecin-Fenix | |
83. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | |
84. | Clément Venturini | AG2R La Mondiale | |
85. | Anton Kuzmin | Gazprom-RusVelo | |
86. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | |
87. | Dries van Gestel | Team Total Direct Energie | |
88. | Sergio Roman Martin | Caja Rural-Seguros RGA | |
89. | Lawrence Naesen | AG2R La Mondiale | |
90. | Paul Martens | Jumbo-Visma | |
91. | Thomas Boudat | Team Arkéa Samsic | |
92. | Thibault Guernalec | Team Arkéa Samsic | |
93. | Christoffer Lisson | Riwal Readynez Cycling Team | |
94. | Christophe Noppe | Team Arkéa Samsic | |
95. | Kévin Reza | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
96. | Damien Gaudin | Team Total Direct Energie | |
97. | Emiel Planckaert | Sport Vlaanderen-Baloise | |
98. | Julien Morice | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
99. | Edward Planckaert | Sport Vlaanderen-Baloise | |
100. | Sebastián Mora | Movistar Team | |
101. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | |
102. | Matej Mohoric | Bahrain-McLaren | |
103. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | |
104. | Martijn Budding | Riwal Readynez Cycling Team | |
105. | Florian Vachon | Team Arkéa Samsic | |
106. | Benoît Jarrier | Team Arkéa Samsic | |
107. | Jokin Aranburu | Fundación-Orbea | |
108. | Jürgen Roelandts | Movistar Team | |
109. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | |
110. | Félix Parra José | Equipo Kern Pharma | |
111. | Dmitriy Gruzdev | Astana Pro Team | |
112. | Enrique Sanz | Equipo Kern Pharma | |
113. | Bryan Coquard | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
114. | Jens Debusschere | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | |
115. | Ibai Azurmendi | Fundación-Orbea | |
116. | Tom Leezer | Jumbo-Visma | |
117. | Ivan Moreno | Equipo Kern Pharma | |
118. | Ludovic Robeet | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
119. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | |
120. | Txomin Juaristi | Fundación-Orbea | |
121. | Edoardo Affini | Mitchelton-Scott | |
122. | Matthew Holmes | Lotto Soudal | |
123. | Jérôme Cousin | Team Total Direct Energie | |
124. | Adrien Petit | Team Total Direct Energie | 18:03 |
125. | Alexander Konychev | Mitchelton-Scott | 19:45 |
126. | Jeremy Bellicaud | Circus-Wanty Gobert | |
127. | Niki Terpstra | Team Total Direct Energie | 19:55 |
128. | Sondre Holst Enger | Riwal Readynez Cycling Team | 19:58 |
129. | Mark Padun | Bahrain-McLaren | |
130. | Pablo Guerrero | Burgos-BH | |
131. | Carmelo Urbano | Caja Rural-Seguros RGA | |
132. | Jonas van Genechten | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | 20:00 |
133. | Sindre Lunke | Riwal Readynez Cycling Team | |
134. | Kris Boeckmans | B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM | 23:01 |
135. | Franklin Six | Bingoal-Wallonie Bruxelles | |
136. | Marco Canola | Gazprom-RusVelo | 25:54 |
137. | Jon Agirre | Equipo Kern Pharma | 28:08 |
138. | Philipp Walsleben | Alpecin-Fenix | 32:44 |