Inne

Torowy Puchar Świata 2019/2020 #6. Mateusz Rudyk najlepszym sprinterem cyklu

Mateusz Rudyk wygrał rywalizację sprinterów podczas ostatniej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym i triumfował w klasyfikacji generalnej cyklu.

Polak w finale pokonał w dwóch biegach Francuza Quentina Caleyrona. Podium zawodów dopełnił inny trójkolorowy, Rayan Helal.

24-latek w kanadyjskim Milton zapisał na swoim koncie trzecie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, po dwóch udanych występach w nowozelandzkim Cambridge i australijskim Brisbane. Sukcesy te pozwoliły mu na wygraną w klasyfikacji generalnej sprintu, w której wyprzedził niestartującego w trzech ostatnich odsłonach zmagań Holendra Harry’ego Lavreysena.

W Milton Rudyk wygrał kwalifikacje z czasem 9.657, o 8 tysięcznych sekundy pokonując Francuza Quentina Caleyrona. W 1/8 finału łatwo uporał się za to z Hiszpanem Jose Moreno Sanchezem, a w ćwierćfinale z Chińczykiem Chao Xu.

W półfinale reprezentant Polski walczył z Helalem i by wygrać potrzebował trzech biegów: Francuz wygrał bowiem za pierwszym razem, za drugim został relegowany, a decydujące starcie Rudyk wygrał na kresce, o 15 tysięcznych sekundy.

Triumf Rudyka to trzeci w tym roku sukces kadry Polski w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Biało-czerwoni końcowe triumfy wywalczyli także w sprintach drużynowych kobiet i mężczyzn.

Na zakończenie cyklu Pucharu Świata rywalizacja toczyła się w sprincie indywidualnym i madisonie mężczyzn oraz keirinie i omnium kobiet.

Keirin kobiet

Holenderka Laurine Van Riessen triumfowała wczoraj w sprincie a dziś w zawodach keirinu. Drugie miejsce zajęła Hiszpanka Helena Casas Roige, a trzecie Madalyn Godby.

Polki nie startowały.

Puchar Świata w keirinie zdobyła szósta w Kanadzie Liubov Basova. Ukrainka regularnymi miejscami w czołówce uzbierała 1705 punktów, co pozwoliło jej o 80 oczek wyprzedzić drugą Koreankę Hyejin Lee i o 380 trzecią Kolumbijkę Marthę Bayonę.

Urszula Łoś sklasyfikowana została na 8. miejscu z dorobkiem 1075 punktów.

Madison mężczyzn

Holendrzy Jan Willem van Schip oraz Yoeri Havik zdobyli najwięcej punktów w wyścigu amerykańskim. Duet zebrał 76 oczek i o 26 wyprzedził drugich Brytyjczyków: Ethana Haytera i Olivera Wooda. Podium dopełnili Francuzi Donovan Vincent Grondin oraz Benjamin Thomas.

Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski nie wystartowali.

W gronie 11 zespołów tylko trzy pierwsze zdołały nadrobić okrążenie nad resztą stawki. Havik i Van Schip punktowali na 14 z 20 finiszy, siedem wygrywając, a to wystarczyło by zbudować prowadzenie i pilnować ruchów Brytyjczyków.

Pierwsze miejsce w Pucharze Świata powędrowało do kadry Włoch, której uzbierać udało się 1825 punktów, o 75 więcej niż Francuzom. Podium w tej klasyfikacji dopełnili Szwajcarzy (1735 punktów).

Polska sklasyfikowana została na 18. miejscu, w dwóch występach gromadząc 815 oczek.

Omnium kobiet

Amerykanka Jennifer Valente zdominowała rywalizację w wieloboju kobiet. 134 punkty zdobyte w toku czterech wyścigów dały jej zwycięstwo nad Włoszką Letizią Paternoster (114 punktów) oraz Brytyjką Emily Kay (102 punkty).

Zmagania od zwycięstwa w scratchu rozpoczęła Białorusinka Tatsiana Sharakova, ale na czele tabeli nie udało jej się długo utrzymać. Wyścig tempo wygrała Brytyjka Emily Kay, aczkolwiek reprezentacja Wielkiej Brytanii nie miała powodów do zadowolenia, bo rywalizację po upadku opuściła Laura Kenny.

W tym układzie w wyścigu eliminacyjnym triumfowała Amerykanka Jennifer Valente, która przed ostatnią konkurencją wyszła na prowadzenie. Dorobek 108 punktów dawał 4 punkty przewagi nad Włoszką Letizią Paternoster i 10 punktów nad Kay.

Ostatni akt nie zmienił zasadniczo tego układu. Valente punktowała na 6 z 8 lotnych finiszy i powiększała przewagę, podczas gdy Paternoster i Kay nie zmieniły znacząco stanu posiadania. Do pierwszej piątki zdołała wskoczyć jeszcze Sharakova, której udało się wygrać trzy lotne finisze i nadrobić okrążenie nad stawką.

Valente zwycięstwem w Milton przypieczętowała triumf w klasyfikacji generalnej omnium. Trzy pierwsze oraz jedno drugie miejsca dały jej 1950 punktów i pozwoliły jej wyprzedzić o 390 punktów Portugalkę Marię Martins i o 445 punktów Norweżkę Anitę Stenberg.

Najwyżej sklasyfikowana Polka, Daria Pikulik, zajęła 8. miejsce (1050 punktów). Wśród 55 klasyfikowanych zawodniczek na 36. miejscu znalazła się za to Nikol Płosaj, która za 5. miejsce w Brisbane otrzymała 350 punktów.

Paweł Gadzała

Zobacz komentarze

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17