Kategorie: Z kraju

Kamil Małecki: "Wiem, że prawdziwe kolarstwo zaczyna się na poziomie WT"

Kamil Małecki, w przyszłym sezonie będzie reprezentował barwy CCC Team. To drugi transfer z ekipy CCC Development Team, która jest zapleczem world-tourowego CCC Team, po mistrzu Polski Michale Palucie.

Kamil przygodę z kolarstwem zaczynał od przełajów i MTB, jednak szybko przesiadł się na szosę. Pomarańczowe barwy reprezentuje od 2015 roku. W tym sezonie tryumfował w CCC Tour Grody Piastowskie i Bałtyk-Karkonosze. Był drugi w “generalkach” Tour de Hongrie czy Karpackiego Wyścigu Kurierów, gdzie w 2017 roku wygrał też etap. Zdecydowanie bliższe mu są wyścigi jednodniowe albo krótkie etapówki. Kolarskim wzorem dla Kamila jest Alberto Contador, którego ceni za styl jazdy i odwagę. Ponadto, Kamil jest wielkim fanem siatkówki - jako młody chłopak sam też uprawiał tę dyscyplinę.

Awans do world tourowego CCC Team uznajesz za swój największy sukces w dotychczasowej karierze?

Z pewnością tak. Kiedy dowiedziałem się że zasilę CCC Team, nie mogłem w to uwierzyć. Ciężko opisać, co się działo wtedy w mojej głowie. Po prostu, w tym momencie spełniło się moje marzenie. Zawsze chciałem jeździć w ekipie WT i to od stycznie stanie się faktem. Towarzyszyło i towarzyszy mi do teraz niesamowite szczęście. Chciałbym bardzo podziękować dyrektorom sportowym za zaufanie, a obsłudze i chłopakom z obecnej ekipy za pracę, jaką dla mnie wykonali przez ten sezon. To były dla mnie niesamowite miesiące.

Sezon rozpocząłeś przyzwoicie, a szczyt formy przyszedł w maju, kiedy wygrałeś dwie etapówki - CCC Tour Grody Piastowskie oraz Bałtyk - Karkonosze.

Razem z moim trenerem, Tomaszem Brożyną, celowaliśmy, aby forma przyszła właśnie na maj - czerwiec. Mieliśmy plan, który w razie potrzeby modyfikowaliśmy, no i okazało się, że ten sezon jest dla mnie wyjątkowo udany, wręcz najlepszy w mojej karierze. Solidnie przepracowałem całą zimę. Bardzo pomogły mi również ćwiczenia core, na zgrupowaniach ćwiczyliśmy codziennie pod okiem naszych fizjoterapeutów. Uważam, że duży progres zrobiłem w jeździe indywidualnej na czas. Wygrałem czasówkę na wyścigu Bałtyk Karkonosze i byłem drugi w Grodach Piastowskich. Lepiej radzę sobie także w górach, co pozwala walczyć na trochę innych, niż do tej pory, wyścigach. To też było widoczne chociażby podczas tegorocznej edycji CCC Tour. Ostatni etap, na którym miały się rozstrzygnąć losy generalki, był etapem górskim. Z pomocą kolegów poradziłem sobie, a z drugim Maćkiem Paterskim wygrałem o sekundę. To była także pierwsza wygrana wyścigu etapowego dla CCC Development Team. Każdy z nas był dumny z tego zwycięstwa.

Pomarańczowe barwy reprezentujesz od 2015 roku. Przez 4 sezony ekipa jeździła w II dywizji, gdzie dostawała dzikie karty na wyścigi WT. Od 2019 roku zmienił się jednak jej profil - drużyna trafiła do III dywizji, ale stała się zapleczem world-tourowego CCC Team.

I właśnie dlatego w ubiegłym sezonie nie miałem wątpliwości czy przedłużyć kontakt. Dyrektorzy sportowi dokładnie wyjaśnili nam na czym będzie polegać ten projekt, jakie są przed nami perspektywy, że w zasadzie każdy z nas ma szansę na awans do world touru. Nie było się nad czym zastanawiać. Mnie zależało również, aby kontynuować współpracę z trenerem Tomaszem Brożyną. Trafiłem pod jego skrzydła, kiedy tylko przyszedłem do ekipy. Wszystkie moje sukcesy są też jego dziełem. Uważam, że bardzo dojrzałem w CCC Sprandi i w CCC Development Team. Ekipa dawała mi dużo motywacji i wierzyła, że mogę być dobrym kolarzem. Przez ten cały czas nigdy niczego nam - kolarzom nie brakowało. Mieliśmy odpowiednio przygotowane rowery, fizjoterapeuci zawsze robili wszystko, aby jak najlepiej pomóc nam w regeneracji. Tak było m.in. przed ostatnim etapem CCC Tour, kiedy nasz fizjoterapeuta Przemek robił mi zabiegi do późnego wieczora. To pewnie była ta sekunda, która dała wygraną w generalce.

Miałeś już okazję rozmawiać o tym jak dokładniej dyrektorzy widzą Twoją rolę w CCC Team?

Miałem wstępną rozmowę z dyrektorem Piotrem Wadeckim. Szczegóły, w tym plan startowy ustalimy na zgrupowaniu. Zależy mi na tym, aby rozwijać się i robić kolejne postępy, dzięki czemu stanę się lepszym zawodnikiem. Wiem, że prawdziwe kolarstwo zaczyna się na poziomie WT. Dlatego kolejny sezon będzie bardzo istotny dla mojej przyszłości. Najważniejsze, aby skupić się całkowicie na kolarstwie i dzięki temu nie będzie żadnych obaw, czy sobie poradzę. Mam nadzieję, że odnajdę się w ekipie i będę stanowił jej silny punkt. Będę ciężko pracował i zrobię wszystko, aby drużyna była ze mnie zadowolona. Oby tylko zdrowie dopisało.

Co będzie dla Ciebie największym wyzwaniem w przyszłym sezonie?

Myślę, że właśnie utrzymanie tego systematycznego rozwoju. Awans do world touru to jedno, a podtrzymanie optymalnej formy, która pozwoli dobrze wywiązywać się ze swoich zadań to drugie. Tak, jak powiedziałem - prawdziwe kolarstwo zaczyna się na poziomie world touru. Chcę, aby ta przygoda trwała dla mnie jak najdłużej, dlatego nie myślę, co będzie w styczniu czy lutym, tylko jaki trening mam do wykonania w najbliższym tygodniu. Widzę, że kilka lat regularnej pracy przyniosło skutek, więc po prostu dalej robię swoje. Trenuję, nie rozmyślam. Szanuję każdy moment spędzony na rowerze i cieszę się nim. Niezależnie czy boli czy nie. Po prostu kocham kolarstwo i nie wyobrażam sobie bez niego życia.Ta dyscyplina to cudowne momenty i niezapomniane emocje.

Kiedy zrozumiałeś, że chcesz być zawodowym kolarzem?

Zaczynałem w klubie kolarskim Baszta Bytów, gdzie ścigałem się do juniora. W swoim pierwszym wyścigu stanąłem na najwyższym stopniu podium i tak naprawdę już wtedy wiedziałem, że chcę się zajmować kolarstwem, bo sprawia mi ono wiele radości. Kolejne sukcesy jakie odnosiłem na szosie - a były to srebrne medale mistrzostw Polski - tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że muszę zrobić wszystko, aby zostać zawodowym kolarzem. I w 2015 roku moje marzenie zaczęło się spełniać, ponieważ trafiłem do ekipy CCC Sprandi Polkowice. Jednak muszę przyznać, że moje pierwsze dwa lata w CCC nie były najlepsze. Był nawet moment, w którym chciałem przestać jeździć. To był trudny czas dla mnie, ale ekipa dała mi kolejną szansę. Wiedziałem, że muszę ją wykorzystać i odwdzięczyć się drużynie za to, że nie przestała we mnie wierzyć. Od tamtego czasu wiele się zmieniło - systematycznie podnosiłem swój poziom, a ostatnie miesiące potwierdziły, że moja kariera idzie w odpowiednim kierunku.

inf. prasowa

Redakcja rowery.org

Recent Posts

Mistrzostwa Szwajcarii 2020. Stefan Kung i Marlen Reusser najlepsi

Stefan Kung (Groupama - FDJ) został po raz czwarty z rzędu mistrzem Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas elity.

12 lipca 2020, 16:58

Patrick Lefevere przeciwny ekstremalnym podjazdom

Patrick Lefevere znów narzeka. Tym razem nie pasuje mu górska trasa tegorocznego Tour de France.

12 lipca 2020, 16:31

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28

Max Sciandri reklamuje Marca Solera

Marc Soler po kilku latach pracy na sukcesy kolegów w tym sezonie po raz pierwszy w karierze pojedzie na własne…

11 lipca 2020, 15:51