Vuelta a Espana 2019. Dziesiątka Philippe'a Gilberta

Philippe Gilbert pierwszy zameldował się na mecie dwunastego etapu Vuelta a Espana. Dla Belga to dziesiąte zwycięstwo etapowe w Wielkim Tourze i dobra prognoza przed mistrzostwami świata.

Etap rozgrywany był w szaleńczym tempie. Odjazd wyklarował się dopiero w drugiej części rywalizacji. Na ostatnim podjeździe, Alto de Arraiz, Gilbert zaatakował pozostałych uciekinierów i wyrobił sobie 20-sekundową przewagę. Na zjeździe do mety w Bilbao obronił się przed szaleńczą pogonią młodych Hiszpanów: Alexa Aranburu z Caja Rural i Fernando Barcelo z Euskadi Murias i sięgnął po szósty etap w hiszpańskiej Vuelcie.

To niesamowite. Musiałem zaatakować z 20 razy żeby dostać się do ucieczki. To był bardzo intensywny i bolesny wysiłek. W odjeździe znalazło się wielu dobrych wspinaczy, więc nie byłem pewny siebie. To dla mnie bardzo szczególny moment, ponieważ po raz dziesiąty wygrałem etap Wielkiego Touru. To dobra liczba

mówił 37-latek.

Belg czuł się w Kraju Basków jak w domu. Krótkie, ale strome podjazdy to ulubiony teren Gilberta, który w swoim palmares ma bardzo dużo tytułów w prestiżowych klasykach.

Ostatnie podjazdy przypominały nieco te w Ardenach. Atmosfera na finałowym podjeździe była szalona. Czułem się jak w klasykach, z wszystkimi flagami i hałasami na szosie. To dało mi dużo motywacji. Kraj Basków jest podobny do Flandrii. Wszyscy kochają kolarstwo

powiedział były mistrz świata.

Gilbert na początku września zaprezentował dobrą dyspozycję i w kolejnych tygodniach będzie chciał utrzymać ją do mistrzostw świata w Yorkshire. Kadra Belgii nie została jeszcze wybrana, acz będący w formie Gilbert powinien być jednym z jej filarów, bez względu na rolę na trasie. W 2012 roku, gdy w Valkenburgu zdobył tęczową koszulkę, na trasie Vuelty wygrał dwa etapy.

Istotny wkład w dzisiejsze zwycięstwo 37-latka miał zespołowy kolega Tim Declercq. Belg przed ostatnią wspinaczką zlikwidował odjazd Felixa Grosschartnera i Tsgabu Grmaya, i wyprowadził Gilberta na doskonałą pozycję do ataku.

Mój zespołowy kolega Tim Declercq wykonał dla mnie dużo pracy. Zasłużył na wygraną w takim samym stopniu jak ja

mówił kolarz Deceuninck-Quick Step.

Gilbert to jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy w peletonie. Od przyszłego sezonu dołączy do zespołu Lotto Soudal i będzie celował w wyścig Mediolan-San Remo, aby jako czwarty kolarz w historii zdobyć wszystkie pięć monumentów.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

4 Comments

 1. Simoni

  5 września 2019, 22:39 o 22:39

  Życzę mu z całego serca wygranej w Milan-San Remo i na Mistrzostwach Świata również.
  Nie ma w peletonie kolarza, który przekształcił by się z klasykowca wygrywającego ardeńskie klasyki i Lombardię w kolarza wygrywającego w P-R i Flandrię.
  W moich oczach jest legendą, ma fantastyczny organizm, nie wierzyłem, że wygra Flandrię i P-R, a on tak mnie zaskoczył. Nie wierzyłem, że w dzisiejszych czasach ktokolwiek mógłby tego dokonać.
  Obok Valverde to chyba najlepszy kolarz w peletonie.

  • Bedrzich

   6 września 2019, 00:13 o 00:13

   Zdecydowanie - po prostu legenda...

 2. rafi22

  6 września 2019, 08:25 o 08:25

  Widać, że forma jest może w tym roku sięgnie po mistrzostwo świata. Faktycznie koszulka przeszła by od legendy do legendy.

 3. witryna jedyna

  6 września 2019, 10:54 o 10:54

  A nasz kwiatek w kożuchu szkieletourów ma 0 i lipa jest.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: