Deutschland Tour 2019: etap 2. Alexander Kristoff najszybszy z peletonu

Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) wygrał w Getyndze drugi odcinek Deutschland Tour. Norweg wysunął się także na pozycję lidera wyścigu.

Jeden z najbardziej doświadczonych sprinterów światowego peletonu pokonał na ostatnich metrach Sonny'ego Colbrellego (Bahrain Merida) i Yvesa Lampaerta (Deceuninck - Quick Step).

Płaski zasadniczo 202-kilometrowym odcinek marszczyły trzy wspinaczki. Pierwsza górska premia wyrastała na 68 kilometrze w Waldeck (1,8 km, 8,7%), natomiast w finale peleton dwukrotnie pokonywał wspinaczkę w Getyndze (1,1 km, 4,6%): najpierw 30 a potem 11 kilometrów przed metą.

Od startu peleton był bardzo aktywny i przez długi czas mierzył się z licznymi próbami odjazdów. Po ponad 10 kilometrach takiej jazdy na prowadzeniu uformowała się około 25-osobowa grupa, jednak ani trochę nie ustabilizowało to sytuacji. Po kolejnych 10 kilometrach po ucieczce nie było śladu, za to festiwal ataków trwał w najlepsze.

Kilometry mijały, a na trasie wciąż wiele się działo. Mijając Frankenberg na czele wyścigu widoczna było świeżo utworzona grupa licząca około 30 zawodników, pośród których obecni byli m.in. Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), Julian Alaphilippe i Enric Mas (Deceuninck - Quick Step), Luke Rowe (Team Ineos) czy Emanuel Buchmann i Rudiger Selig (Bora - hansgrohe). Czołówka utrzymywała swoją pozycję przez kilkadziesiąt kilometrów, kręcąc z przewagą nie przekraczającą minuty.

Podczas dynamicznego i chwilami dość chaotycznego etapu z dalszą jazdą pożegnało się wielu zawodników. Część z nich nie była w stanie kontynuować jazdy w związku z urazami, jakich nabawiła się podczas kraks poprzedniego dnia. Z trasy zeszli m.in. Luke Rowe (Team Ineos), Caleb Ewan (Lotto Soudal) czy Franck Bonnamour i Maxime Bouet (Arkea Samsic).

Po 180 kilometrach drugiego odcinka Deutschland Tour peleton w końcu doszedł harcowników, jednak w związku z intensywnym i długotrwałym pościgiem podzielił się na dwie części. W drugiej grupie, której strata błyskawicznie zaczęła rosnąć, pozostał m.in. lider klasyfikacji generalnej Pascal Ackermann (Bora - hansgrohe), a także Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Andre Greipel (Arkea Samsic) czy Richie Porte (Trek - Segafredo).

Tuż przed półmetkiem etapu na solowy atak z pierwszej części peletonu zdecydował się aktualny mistrz Europy w jeździe na czas, Remco Evenepoel (Beceuninck - Quick Step). 19-latek z łatwością oderwał się od reszty stawki i stopniowo powiększał swoją przewagę, która w najlepszym momencie przekraczała 3 minuty.

W miarę upływu kilometrów grupa lidera wyścigu zdołała w końcu ponownie połączyć się z pierwszą częścią peletonu, choć dla Ackermanna nie był to koniec kłopotów. Na około 40 kilometrów przed metą Niemiec ponownie miał problemy z utrzymaniem wysokiego tempa i ponownie strzelił, jednak tym razem już bez szans na powrót do grupy.

Evenepoel cały czas ambitnie kręcił za czele, jednak jego przewaga była stopniowo niwelowana. 20 kilometrów przed metą miał on już tylko minutę zapasu nad pędzącą grupą zasadniczą, której celem było doprowadzenie do masowego finiszu w końcówce.

10 kilometrów przed metą było już właściwie po akcji utalentowanego Belga, ale peletonowi na nosie zagrać postanowili jeszcze Marc Hirschi (Team Sunweb) i Alexey Lutsenko (Pro Team Astana). Dwójka została doścignięta na niespełna 3 kilometry przed kreską.

Finałową rozgrywkę jako pierwszy rozpoczął Sonny Colbrelli (Bahrain Merida), jednak przeliczył się on nieco z siłami. Idealny moment na sprint wyczuł tym razem Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), pewnie przecinając linię mety na pierwszej pozycji.

Wyniki 2. etapu Deutschland Tour 2019 (2.HC), Marburg - Getynga (202 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Alexander KristoffUAE Team Emirates4:21:04
2.Sonny ColbrelliBahrain-Merida
3.Yves LampaertDeceuninck-Quick Step
4.Ben SwiftTeam Ineos
5.Jasper StuyvenTrek-Segafredo
6.Reinardt Janse van RensburgDimension Data
7.Marc HirschiTeam Sunweb
8.Timo RoosenJumbo-Visma
9.Toms SkujinsTrek-Segafredo
10.Jens KeukeleireLotto Soudal
11.Nils PolittKatusha-Alpecin
12.Nans PetersAG2R La Mondiale
13.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
14.Diego UlissiUAE Team Emirates
15.Simon GeschkeCCC Team
16.Mathias FrankAG2R La Mondiale
17.Michael GoglTrek-Segafredo
18.Jelle VanendertLotto Soudal
19.Alexey LutsenkoAstana Pro Team
20.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step
21.Jai HindleyTeam Sunweb
22.Tom-Jelte SlagterDimension Data
23.Jonas VingegaardJumbo-Visma
24.Alexandr RiabushenkoUAE Team Emirates
25.Enrico GasparottoDimension Data
26.Jhonatan NarvaezTeam Ineos
27.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
28.Dominik RoberP&S Metalltechnik01:22
29.Jonathan Klever CaicedoEF Education First
30.Jenthe BiermansKatusha-Alpecin
31.Joey RosskopfCCC Team
32.Nico DenzAG2R La Mondiale
33.Pavel SivakovTeam Ineos
34.Kasper AsgreenDeceuninck-Quick Step01:32
35.Nikolas MaesLotto Soudal02:14
36.Yoann OffredoWanty-Gobert Cycling Team
37.Mickaël CherelAG2R La Mondiale
38.Hubert DupontAG2R La Mondiale
39.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
40.Roger KlugeLotto Soudal
41.Davide VillellaAstana Pro Team
42.Koen BouwmanJumbo-Visma
43.Remco EvenepoelDeceuninck-Quick Step
44.Paul MartensJumbo-Visma03:31
45.Ben GastauerAG2R La Mondiale04:26
46.Chris HamiltonTeam Sunweb06:00
47.Richie PorteTrek-Segafredo
48.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic
49.Lennard KamnaTeam Sunweb
50.Michael SchwarzmannBora-hansgrohe
51.Stef KrulJumbo-Visma
52.Gijs van HoeckeCCC Team
53.Daniel MclayEF Education First
54.Mekseb DebesayBike Aid
55.Magnus CortAstana Pro Team
56.Riccardo ZoidlCCC Team
57.Dan MartinUAE Team Emirates
58.Geraint ThomasTeam Ineos
59.Enric MasDeceuninck-Quick Step
60.André GreipelTeam Arkéa Samsic
61.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma06:22
62.José GoncalvesKatusha-Alpecin07:50
63.Damiano CarusoBahrain-Merida
64.Romain HardyTeam Arkéa Samsic09:21
65.Andrea GarosioBahrain-Merida
66.Sean BennettEF Education First
67.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo10:09
68.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
69.Pieter VanspeybrouckWanty-Gobert Cycling Team
70.Frederik FrisonLotto Soudal
71.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
72.Tom ScullyEF Education First11:52
73.Kamil GradekCCC Team
74.Simone ConsonniUAE Team Emirates11:54
75.Jan HuggerTeam Lotto-Kern Haus12:36
76.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team
77.Andrey ZeitsAstana Pro Team14:25
78.Mika HemingDauner D&DQ-Akkon16:13
79.Adne van EngelenBike Aid
80.Alex DowsettKatusha-Alpecin
81.Marcel SiebergBahrain-Merida
82.Marcus BurghardtBora-hansgrohe
83.Alfred WrightCCC Team
84.Jonas RutschTeam Lotto-Kern Haus
85.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team
86.Wesley KrederWanty-Gobert Cycling Team
87.Juri HollmannKatusha-Alpecin
88.Justin WolfBike Aid
89.Julien BernardTrek-Segafredo
90.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step
91.Andreas SchillingerBora-hansgrohe
92.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
93.Robert KesslerTeam Lotto-Kern Haus
94.Pascal AckermannBora-hansgrohe
95.Immanuel StarkP&S Metalltechnik
96.Hernando BohorquezAstana Pro Team
97.James WhelanEF Education First
98.Joshua HuppertzTeam Lotto-Kern Haus
99.Antonio NibaliBahrain-Merida
100.Brice FeilluTeam Arkéa Samsic
101.Mads PedersenTrek-Segafredo
102.Cees BolTeam Sunweb
103.Kim HeidukTeam Lotto-Kern Haus25:54
104.John MandryschP&S Metalltechnik
105.Simon SpilakKatusha-Alpecin
106.Vladislav KulikovGazprom-RusVelo
107.Michał KwiatkowskiTeam Ineos
108.Max KanterTeam Sunweb
109.Igor BoevGazprom-RusVelo
110.Mark CavendishDimension Data
111.Julian BraunDauner D&DQ-Akkon
112.Dominik BauerDauner D&DQ-Akkon
113.Tobias KnaupTeam Lotto-Kern Haus
114.Lucas CarstensenBike Aid
115.Mark RenshawDimension Data
116.Michel AschenbrennerP&S Metalltechnik
117.Tobias NoldeP&S Metalltechnik
118.Daniel BichlmannBike Aid
119.Robert JagelerP&S Metalltechnik
120.Sven ThurauDauner D&DQ-Akkon
121.Kevin van MelsenWanty-Gobert Cycling Team
122.Kilian SteignerDauner D&DQ-Akkon
123.Jay Robert ThomsonDimension Data
124.Nikodemus HollerBike Aid
DNFLuke RoweTeam Ineos-
DNFCaleb EwanLotto Soudal
DNFMaxime BouetTeam Arkéa Samsic
DNFSergey ShilovGazprom-RusVelo
DNFFranck BonnamourTeam Arkéa Samsic
DNSPhilipp MamosDauner D&DQ-Akkon
DNSIldar ArslanovGazprom-RusVelo

Klasyfikacja generalna po 2. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Alexander KristoffUAE Team Emirates8:10:18
2.Sonny ColbrelliBahrain-Merida00:10
3.Yves LampaertDeceuninck-Quick Step00:12
4.Marc HirschiTeam Sunweb00:13
5.Alexey LutsenkoAstana Pro Team00:14
6.Tom-Jelte SlagterDimension Data
7.Diego UlissiUAE Team Emirates00:15
8.Jasper StuyvenTrek-Segafredo00:16
9.Reinardt Janse van RensburgDimension Data
10.Ben SwiftTeam Ineos
11.Nils PolittKatusha-Alpecin
12.Timo RoosenJumbo-Visma
13.Jens KeukeleireLotto Soudal
14.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step
15.Toms SkujinsTrek-Segafredo
16.Jai HindleyTeam Sunweb
17.Jhonatan NarvaezTeam Ineos
18.Vincenzo NibaliBahrain-Merida
19.Enrico GasparottoDimension Data
20.Nans PetersAG2R La Mondiale
21.Simon GeschkeCCC Team
22.Michael GoglTrek-Segafredo
23.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe
24.Jonas VingegaardJumbo-Visma
25.Alexandr RiabushenkoUAE Team Emirates
26.Mathias FrankAG2R La Mondiale
27.Jelle VanendertLotto Soudal
28.Nico DenzAG2R La Mondiale01:38
29.Jenthe BiermansKatusha-Alpecin
30.Joey RosskopfCCC Team
31.Pavel SivakovTeam Ineos
32.Jonathan Klever CaicedoEF Education First
33.Kasper AsgreenDeceuninck-Quick Step01:47
34.Roger KlugeLotto Soudal02:30
35.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
36.Mickaël CherelAG2R La Mondiale
37.Yoann OffredoWanty-Gobert Cycling Team
38.Davide VillellaAstana Pro Team
39.Koen BouwmanJumbo-Visma
40.Hubert DupontAG2R La Mondiale
41.Remco EvenepoelDeceuninck-Quick Step
42.Nikolas MaesLotto Soudal02:47
43.Paul MartensJumbo-Visma04:17
44.Dominik RoberP&S Metalltechnik04:31
45.Ben GastauerAG2R La Mondiale04:42
46.André GreipelTeam Arkéa Samsic06:16
47.Daniel MclayEF Education First
48.Enric MasDeceuninck-Quick Step
49.Stef KrulJumbo-Visma
50.Gijs van HoeckeCCC Team
51.Elie GesbertTeam Arkéa Samsic
52.Lennard KamnaTeam Sunweb
53.Mekseb DebesayBike Aid
54.Dan MartinUAE Team Emirates
55.Chris HamiltonTeam Sunweb06:33
56.Richie PorteTrek-Segafredo
57.Riccardo ZoidlCCC Team
58.Bert-Jan LindemanJumbo-Visma06:53
59.Michael SchwarzmannBora-hansgrohe06:58
60.Geraint ThomasTeam Ineos
61.José GoncalvesKatusha-Alpecin08:06
62.Damiano CarusoBahrain-Merida
63.Magnus CortAstana Pro Team09:09
64.Romain HardyTeam Arkéa Samsic09:37
65.Sean BennettEF Education First
66.Andrea GarosioBahrain-Merida09:54
67.Pieter VanspeybrouckWanty-Gobert Cycling Team10:25
68.Vegard Stake LaengenUAE Team Emirates
69.Simone ConsonniUAE Team Emirates12:06
70.Kamil GradekCCC Team12:40
71.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team13:18
72.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo
73.Tom ScullyEF Education First13:41
74.Andrey ZeitsAstana Pro Team14:41
75.Frederik FrisonLotto Soudal14:59
76.Odd Christian EikingWanty-Gobert Cycling Team15:45
77.Jan HuggerTeam Lotto-Kern Haus
78.Pascal AckermannBora-hansgrohe16:19
79.Cees BolTeam Sunweb16:29
80.Frederik BackaertWanty-Gobert Cycling Team
81.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
82.Justin WolfBike Aid
83.Alfred WrightCCC Team
84.Juri HollmannKatusha-Alpecin
85.Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step
86.Immanuel StarkP&S Metalltechnik
87.Julien BernardTrek-Segafredo16:43
88.Jonas RutschTeam Lotto-Kern Haus16:46
89.Robert KesslerTeam Lotto-Kern Haus
90.Brice FeilluTeam Arkéa Samsic
91.Alex DowsettKatusha-Alpecin17:05
92.Antonio NibaliBahrain-Merida17:16
93.Andreas SchillingerBora-hansgrohe17:18
94.Mads PedersenTrek-Segafredo17:31
95.Marcel SiebergBahrain-Merida19:22
96.Mika HemingDauner D&DQ-Akkon
97.Adne van EngelenBike Aid
98.Wesley KrederWanty-Gobert Cycling Team
99.James WhelanEF Education First
100.Joshua HuppertzTeam Lotto-Kern Haus
101.Hernando BohorquezAstana Pro Team23:17
102.Marcus BurghardtBora-hansgrohe24:56
103.Kim HeidukTeam Lotto-Kern Haus26:10
104.John MandryschP&S Metalltechnik
105.Simon SpilakKatusha-Alpecin
106.Vladislav KulikovGazprom-RusVelo26:32
107.Michał KwiatkowskiTeam Ineos26:52
108.Max KanterTeam Sunweb26:55
109.Igor BoevGazprom-RusVelo27:04
110.Mark CavendishDimension Data29:03
111.Julian BraunDauner D&DQ-Akkon
112.Dominik BauerDauner D&DQ-Akkon
113.Tobias KnaupTeam Lotto-Kern Haus
114.Lucas CarstensenBike Aid
115.Mark RenshawDimension Data
116.Michel AschenbrennerP&S Metalltechnik
117.Tobias NoldeP&S Metalltechnik
118.Daniel BichlmannBike Aid
119.Robert JagelerP&S Metalltechnik
120.Sven ThurauDauner D&DQ-Akkon
121.Kevin van MelsenWanty-Gobert Cycling Team32:58
122.Kilian SteignerDauner D&DQ-Akkon34:31
123.Jay Robert ThomsonDimension Data
124.Nikodemus HollerBike Aid34:37

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: