Mistrzostwa Europy 2019. Sukces Paternoster, Marta Lach wicemistrzynią Starego Kontynentu

Letizia Paternoster i Marta Lach

Włoszka Letizia Paternoster została w Alkmaar mistrzynią Europy do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego.

Tuż za zwyciężczynią finiszowała Marta Lach. Brąz wywalczyła Holenderka Lonneke Uneken.

Rywalizacja przebiegała na pokonywanej 8 razy rundzie o długości 11,5 kilometra. Trasa była miejscami techniczna, w części kręciła się po centrum Alkmaar, prowadziła również po brukowanym Munnikenweg (1100 metrów), leżącym niedaleko mety na Kanaalkade. Do tego chwilami padał deszcz.

Peleton trzymał się długo razem, w końcu. na 6 okrążeniu odskoczyły Karlijn Swinkels (Holandia) i Elizabeth Holden (Wielka Brytania). Swinkels szybko osłabła, przez co Brytyjka została zmuszona do samotnej jazdy. Nie na długo, gdyż przeskoczyła do niej szóstka rywalek: Marta Lach, Nina Buijsman (Holandia), Elena Pirrone (Włochy), Gladys Verhulst (Francja), Pfeiffer Georgi (Wielka Brytania) i Maja Pirinovic (Chorwacja).

Grupka z niewielką wpadła na przedostatnią rundę. Układająca się średnio współpraca w pewnym momencie załamała się. Widząc to zaatakowała Georgi, a pozostałe uciekinierki wchłonął napędzany przez Włoszki peleton.

Kolarka z Wysp Brytyjskich finałowe kółko rozpoczęła z zapasem 13 sekund. Włoszki kontynuowały pościg, do pracy włączyły się też Polki. Uciekinierka została zastopowana niespełna 10 kilometrów przed metą. W tym momencie czoło peletonu opanowały Francuzki, narzucając tempo uniemożliwiający podjęcie kolejnej akcji.

Na ostatnich metrach rozprowadzona została Paternoster, za którą ustawiła się Marta Lach. Włoszka nie dała się ograć, ale nasza zawodniczka zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2019 – start wspólny kobiet U23 (8 x 11,5 km; 92 km):