Tour de Pologne 2019: etap 1. Otwarcie dla Pascala Ackermanna

Pascal Ackermann (Bora - hansgrohe) sięgnął w Krakowie po zwycięstwo na mecie 1. etapu Tour de Pologne.

Ackermann, który jednocześnie został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej polskiego wyścigu, wyprzedził na kresce Fernando Gavirię (UAE Team Emirates) i Fabio Jakobsena (Deceuninck - Quick Step). 8. miejsce zajął Paweł Franczak (Reprezentacja Polski/Voster ATS).

Etapem inaugurującym rywalizację w 76. Tour de Pologne był liczący nieco ponad 132 kilometry odcinek zapętlony wokół Krakowa. Krótka, względnie płaska trasa prowadziła peleton m.in. przez Świątniki Górne, Myślenice, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice czy Kaszów. Na zawodników czekały trzy lotne i trzy górskie premie 4. kategorii.

Na odjazd nie trzeba było długo czekać. Bardzo szybko na czele pojawiła się dwójka kolarzy, a tradycyjnie już jednym z nich był reprezentant Polski. Tym razem był nim Jakub Kaczmarek, na co dzień reprezentujący grupę Hurom BDC Development. Drugim z harcowników był zaś Charles Planet z Team Novo Nordisk.

Uciekająca dwójka uzyskała blisko 4 minuty przewagi nad spokojnie kręcącym peletonem, który miał wszystko pod kontrolą. W miarę zbliżania się do Krakowa rozpoczęło się stopniowe redukowanie straty, by w końcówce o etapowe zwycięstwo walczyć mogli sprinterzy.

Już na pierwszym odcinku Tour de Pologne pecha miało kilku zawodników, którzy zaplątali się w kraksy. Jako pierwszy bliskie spotkanie z ziemią zaliczył Adrian Kurek (Reprezentacja Polski / Hurom BDC Development) i przez jakiś czas nie było jasne, czy kontynuuje on jazdę. Na 16 kilometrów przed metą kraksę zaliczyła także dwójka kojarzy Cofidisu - Filippo Fortin i Luis Angel Mate - którzy wpadli na płotek zabezpieczający trasę. W tym przypadku obaj pożegnali się z wyścigiem.

Na finałowe rundy po Krakowie (3x4km) peleton wjechał już razem, a po ucieczce nie było śladu. Na okrążeniach sprinterskie ekipy formowały widowiskowe pociąg, pracując na rzecz swoich sprinterów.

Długi finisz jako pierwszy zaczął Ben Swift (Team Ineos), ale rywale szybko go wyprzedzili. Ostatecznie walkę o zwycięstwo stoczyli między sobą Pascal Ackermann i Fernando Gaviria, a szybszy okazał się - tak jak przed rokiem - Niemiec.

Wyniki 1. etapu Tour de Pologne 2019 (2.UWT), Kraków, Rynek Główny - Kraków (132,3 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Pascal AckermannBora-hansgrohe2:57:58
2.Fernando GaviriaUAE Team Emirates
3.Fabio JakobsenDeceuninck-Quick Step
4.Max WalscheidTeam Sunweb
5.Danny van PoppelJumbo-Visma
6.Jakub MareczkoCCC Team
7.Sacha ModoloEF Education First
8.Paweł FranczakPoland
9.John DegenkolbTrek-Segafredo
10.Luka MezgecMitchelton-Scott
11.Marc SarreauGroupama-FDJ
12.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
13.Simone ConsonniUAE Team Emirates
14.Clément VenturiniAG2R La Mondiale
15.Mamyr StashGazprom-RusVelo
16.Chris HamiltonTeam Sunweb
17.Diego UlissiUAE Team Emirates
18.Eduard PradesMovistar Team
19.Enzo WoutersLotto Soudal
20.Ben SwiftTeam Ineos
21.Enrico GasparottoDimension Data
22.Rubén FernandezMovistar Team
23.Davide FormoloBora-hansgrohe
24.Matej MohoricBahrain-Merida
25.Sergey ShilovGazprom-RusVelo
26.Bjorg LambrechtLotto Soudal
27.Andrea PeronTeam Novo Nordisk
28.Sergio HiguitaEF Education First
29.Asbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb
30.Luka PibernikBahrain-Merida
31.Vasil KiryienkaTeam Ineos
32.Silvan DillierAG2R La Mondiale
33.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
34.Joaquín Rojas JoséMovistar Team
35.Robert PowerTeam Sunweb
36.Carlos BetancurMovistar Team
37.Bernhard EiselDimension Data
38.Jai HindleyTeam Sunweb
39.Reto HollensteinKatusha-Alpecin
40.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
41.Simon SpilakKatusha-Alpecin
42.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo
43.Merhawi KudusAstana Pro Team
44.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
45.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
46.Nikita StalnovAstana Pro Team
47.Eduardo SepulvedaMovistar Team
48.Chun Kai FengBahrain-Merida
49.Ion IzagirreAstana Pro Team
50.Gino MaderDimension Data
51.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo
52.Domenico PozzovivoBahrain-Merida
53.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
54.Łukasz OwsianCCC Team
55.Damien HowsonMitchelton-Scott
56.Harm VanhouckeLotto Soudal
57.Maciej PaterskiPoland
58.Ben O'connorDimension Data
59.Nick SchultzMitchelton-Scott
60.Aleksandr VlasovGazprom-RusVelo
61.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
62.Mikel NieveMitchelton-Scott
63.Simon GeschkeCCC Team
64.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
65.Rafał MajkaBora-hansgrohe
66.Quentin JaureguiAG2R La Mondiale
67.Nathan BrownEF Education First
68.Marek RutkiewiczPoland
69.Szymon RekitaPoland
70.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe
71.Salvatore PuccioTeam Ineos
72.Brian KamstraTeam Novo Nordisk
73.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin
74.Luis VillalobosEF Education First
75.Dario CataldoAstana Pro Team
76.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
77.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
78.Edward RavasiUAE Team Emirates
79.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
80.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
81.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
82.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
83.Pavel SivakovTeam Ineos
84.Léo VincentGroupama-FDJ
85.Amaro AntunesCCC Team
86.Paweł CieślikPoland
87.Pierre LatourAG2R La Mondiale
88.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale
89.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits
90.Owain DoullTeam Ineos
91.James KnoxDeceuninck-Quick Step
92.Romain SeigleGroupama-FDJ
93.José HerradaCofidis, Solutions Crédits
94.Fumiyuki BeppuTrek-Segafredo
95.Neilson PowlessJumbo-Visma
96.Ildar ArslanovGazprom-RusVelo
97.Sander ArmeeLotto Soudal
98.Robert GesinkJumbo-Visma
99.Taco van der HoornJumbo-Visma
100.Joonas HenttalaTeam Novo Nordisk
101.Nicola ConciTrek-Segafredo
102.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
103.Rafael VallsMovistar Team
104.Serge PauwelsCCC Team
105.Charles PlanetTeam Novo Nordisk
106.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
107.Sam BrandTeam Novo Nordisk
108.Winner AnaconaMovistar Team
109.Tao Geoghegan HartTeam Ineos
110.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
111.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
112.Jonas VingegaardJumbo-Visma
113.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
114.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
115.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
116.Jelle WallaysLotto Soudal
117.Antwan TolhoekJumbo-Visma
118.Valerio ContiUAE Team Emirates
119.Adrian KurekPoland
120.Michael GoglTrek-Segafredo
121.Mickaël DelageGroupama-FDJ
122.Daniel NavarroKatusha-Alpecin
123.Benjamin ThomasGroupama-FDJ
124.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
125.Maciej BodnarBora-hansgrohe
126.Simone PetilliUAE Team Emirates
127.Jakub KaczmarekPoland
128.David LozanoTeam Novo Nordisk
129.Manuele MoriUAE Team Emirates
130.Michael StorerTeam Sunweb
131.Michał GołaśTeam Ineos
132.Domen NovakBahrain-Merida
133.Stefan de BodDimension Data
134.Jan TratnikBahrain-Merida
135.Max KanterTeam Sunweb00:25
136.Bruno ArmirailGroupama-FDJ00:32
137.Kamil GradekCCC Team00:49
138.Paweł BernasCCC Team00:51
139.Alex EdmondsonMitchelton-Scott
140.Lennard HofstedeJumbo-Visma00:56
141.Sean BennettEF Education First01:13
142.Mads PedersenTrek-Segafredo01:47
143.Sam BewleyMitchelton-Scott
144.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale01:53
145.Logan OwenEF Education First01:59
146.Julius van Den BergEF Education First00:59
147.Jaco VenterDimension Data02:51
148.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step
149.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin
150.Jan HirtAstana Pro Team03:31
151.Mark CavendishDimension Data03:38
DNFLuis Angel MateCofidis, Solutions Crédits
DNFFilippo FortinCofidis, Solutions Crédits

Klasyfikacja generalna po 1. etapie

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Pascal AckermannBora-hansgrohe2:57:48
2.Jakub KaczmarekPoland00:03
3.Fernando GaviriaUAE Team Emirates00:04
4.Charles PlanetTeam Novo Nordisk
5.Fabio JakobsenDeceuninck-Quick Step00:06
6.Adrian KurekPoland00:07
7.Matej MohoricBahrain-Merida00:09
8.Quentin JaureguiAG2R La Mondiale
9.Max WalscheidTeam Sunweb00:10
10.Danny van PoppelJumbo-Visma
11.Jakub MareczkoCCC Team
12.Sacha ModoloEF Education First
13.Paweł FranczakPoland
14.John DegenkolbTrek-Segafredo
15.Luka MezgecMitchelton-Scott
16.Marc SarreauGroupama-FDJ
17.Rüdiger SeligBora-hansgrohe
18.Simone ConsonniUAE Team Emirates
19.Clément VenturiniAG2R La Mondiale
20.Mamyr StashGazprom-RusVelo
21.Chris HamiltonTeam Sunweb
22.Diego UlissiUAE Team Emirates
23.Eduard PradesMovistar Team
24.Enzo WoutersLotto Soudal
25.Ben SwiftTeam Ineos
26.Enrico GasparottoDimension Data
27.Rubén FernandezMovistar Team
28.Davide FormoloBora-hansgrohe
29.Sergey ShilovGazprom-RusVelo
30.Bjorg LambrechtLotto Soudal
31.Andrea PeronTeam Novo Nordisk
32.Sergio HiguitaEF Education First
33.Asbjørn Kragh AndersenTeam Sunweb
34.Luka PibernikBahrain-Merida
35.Vasil KiryienkaTeam Ineos
36.Silvan DillierAG2R La Mondiale
37.Carl Fredrik HagenLotto Soudal
38.Joaquín Rojas JoséMovistar Team
39.Robert PowerTeam Sunweb
40.Carlos BetancurMovistar Team
41.Bernhard EiselDimension Data
42.Jai HindleyTeam Sunweb
43.Reto HollensteinKatusha-Alpecin
44.Péter KusztorTeam Novo Nordisk
45.Simon SpilakKatusha-Alpecin
46.Nikolay CherkasovGazprom-RusVelo
47.Merhawi KudusAstana Pro Team
48.Ivan RovnyGazprom-RusVelo
49.Jesper HansenCofidis, Solutions Crédits
50.Nikita StalnovAstana Pro Team
51.Eduardo SepulvedaMovistar Team
52.Chun Kai FengBahrain-Merida
53.Ion IzagirreAstana Pro Team
54.Gino MaderDimension Data
55.Evgeny ShalunovGazprom-RusVelo
56.Domenico PozzovivoBahrain-Merida
57.Tomasz MarczyńskiLotto Soudal
58.Łukasz OwsianCCC Team
59.Damien HowsonMitchelton-Scott
60.Harm VanhouckeLotto Soudal
61.Maciej PaterskiPoland
62.Ben O'connorDimension Data
63.Nick SchultzMitchelton-Scott
64.Aleksandr VlasovGazprom-RusVelo
65.Bob JungelsDeceuninck-Quick Step
66.Mikel NieveMitchelton-Scott
67.Simon GeschkeCCC Team
68.Petr VakocDeceuninck-Quick Step
69.Rafał MajkaBora-hansgrohe
70.Nathan BrownEF Education First
71.Marek RutkiewiczPoland
72.Szymon RekitaPoland
73.Paweł PoljańskiBora-hansgrohe
74.Salvatore PuccioTeam Ineos
75.Brian KamstraTeam Novo Nordisk
76.Dmitry StrakhovKatusha-Alpecin
77.Luis VillalobosEF Education First
78.Dario CataldoAstana Pro Team
79.Gianluca BrambillaTrek-Segafredo
80.Rodrigo ContrerasAstana Pro Team
81.Edward RavasiUAE Team Emirates
82.Pavel KochetkovKatusha-Alpecin
83.Hermann PernsteinerBahrain-Merida
84.Matteo FabbroKatusha-Alpecin
85.Miguel Angel LopezAstana Pro Team
86.Pavel SivakovTeam Ineos
87.Léo VincentGroupama-FDJ
88.Amaro AntunesCCC Team
89.Paweł CieślikPoland
90.Pierre LatourAG2R La Mondiale
91.Alexandre GeniezAG2R La Mondiale
92.Mathias Le TurnierCofidis, Solutions Crédits
93.Owain DoullTeam Ineos
94.James KnoxDeceuninck-Quick Step
95.Romain SeigleGroupama-FDJ
96.José HerradaCofidis, Solutions Crédits
97.Fumiyuki BeppuTrek-Segafredo
98.Neilson PowlessJumbo-Visma
99.Ildar ArslanovGazprom-RusVelo
100.Sander ArmeeLotto Soudal
101.Robert GesinkJumbo-Visma
102.Taco van der HoornJumbo-Visma
103.Joonas HenttalaTeam Novo Nordisk
104.Nicola ConciTrek-Segafredo
105.Rémi CavagnaDeceuninck-Quick Step
106.Rafael VallsMovistar Team
107.Serge PauwelsCCC Team
108.Tsgabu GrmayMitchelton-Scott
109.Sam BrandTeam Novo Nordisk
110.Winner AnaconaMovistar Team
111.Tao Geoghegan HartTeam Ineos
112.Nicolas EdetCofidis, Solutions Crédits
113.Kilian FrankinyGroupama-FDJ
114.Jonas VingegaardJumbo-Visma
115.Clément ChevrierAG2R La Mondiale
116.Darwin AtapumaCofidis, Solutions Crédits
117.Fabio SabatiniDeceuninck-Quick Step
118.Jelle WallaysLotto Soudal
119.Antwan TolhoekJumbo-Visma
120.Valerio ContiUAE Team Emirates
121.Michael GoglTrek-Segafredo
122.Mickaël DelageGroupama-FDJ
123.Daniel NavarroKatusha-Alpecin
124.Benjamin ThomasGroupama-FDJ
125.Cesare BenedettiBora-hansgrohe
126.Maciej BodnarBora-hansgrohe
127.Simone PetilliUAE Team Emirates
128.David LozanoTeam Novo Nordisk
129.Manuele MoriUAE Team Emirates
130.Michael StorerTeam Sunweb
131.Michał GołaśTeam Ineos
132.Domen NovakBahrain-Merida
133.Stefan de BodDimension Data
134.Jan TratnikBahrain-Merida
135.Max KanterTeam Sunweb00:35
136.Bruno ArmirailGroupama-FDJ00:42
137.Kamil GradekCCC Team00:59
138.Paweł BernasCCC Team01:01
139.Alex EdmondsonMitchelton-Scott
140.Lennard HofstedeJumbo-Visma01:06
141.Julius van Den BergEF Education First01:09
142.Sean BennettEF Education First01:23
143.Mads PedersenTrek-Segafredo01:57
144.Sam BewleyMitchelton-Scott
145.Geoffrey BouchardAG2R La Mondiale02:03
146.Logan OwenEF Education First02:09
147.Jaco VenterDimension Data03:01
148.Pieter SerryDeceuninck-Quick Step
149.Enrico BattaglinKatusha-Alpecin
150.Jan HirtAstana Pro Team03:41
151.Mark CavendishDimension Data03:48

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: