Giro Rosa 2019: etap 5. Annemiek van Vleuten przy Lagi di Cancamo

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) zwyciężyła na królewskim etapie wyścigu Giro Rosa.

Holenderka samotnie zdobyła wspinaczkę na Torri di Fraele, która kończyła się na szutrowych drogach przy jeziorze Cancamo. Triumf dał jej też koszulkę liderki, którą odebrała dzierżącej ją przez ostatnie cztery dni Katarzynie Niewiadomej (Canyon-SRAM).

Drugie miejsce na mecie, niemal trzy minuty za zwycięską Van Vleuten, wywalczyła Lucinda Brand (Team Sunweb), a trzecie Niewiadoma.

W klasyfikacji generalnej druga Niewiadoma do Van Vleuten traci 2:16, a trzecia Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv) 3:05.

Piątego dnia kolarki wjechały w wysokie góry. Pierwsza część rywalizacji przebiegała w dolinie rzeki Adda, odbijając na górską premię Teglio (15 km; 9,5 km; 7,2%). Po krótkim zjeździe i wizycie w Aprice, następował dłuższy zajazd do Villa di Tirano (30 km). Z tego punktu, położonego na wysokości 397 metrów, droga szła już niemal cały czas do góry. W samej końcówce wyrastał stromy Torri di Fraele (7,3 km; 8,3%), za który pozostawał 1500-metrowy szutrowy dojazd na metę w Validentro (1936 m n.p.m.). Razem ponad 2600 metrów przewyższenia na 88 kilometrach.

Krótki etap zachęcał do ofensywnej jazdy. Na czele szybko znalazły się Pauliena Rooijakkers z CCC-Liv i Karol-Ann Canuel z Boels Dolmans, sygnalizując chęć tychże ekip do wpędzenia w kłopoty liderki wyścigu.

Pierwszą wspinaczkę na czele rozpoczęła jednak większa grupa, w której tempo dyktowała Lucy Kennedy z Mitchelton-Scott. Czołówka mocno się naciągnęła, a atak szybko wyprowadziła Marianne Vos (CCC-Liv). Holenderki pilnowała Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), a po kolejnych przetasowaniach na czele znalazła się samotnie Elena Pirrone (Valcar-Cylance), za sobą mając grupkę 9 zawodniczek.

Ten układ nie trwał długo i na szczycie jako pierwsze zameldowały się faworytki zmagań: Annemiek van Vleuten i Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv) oraz Niewiadoma i Ruth Winder (Trek-Segafredo), na zjeździe znajdując się w 26-osobowej grupce.

53 kilometry przed meta, na wypłaszczającym się fragmencie, zaatakowała Nikola Noskova (Bigla). Czeszka została odpuszczona i zbudowała przewagę ponad dwóch minut nad peletonem, w którym faworytki szykowały się na finałowe rozdanie.

30 kilometrów przed metą ponownie ruszyła Rooijakkers, tym razem mając ze sobą Leah Kirchmann (Team Sunweb). Prowadząca zawodniczka poczekała na kontrujące i trójka wspólnie rozpoczęła ostatnie 20 kilometrów z dwuminutową przewagą nad spokojnie jadącym peletonikiem. Ten podkręcił wkrótce tempo, gubiąc m.in. Marianne Vos, a finałową wspinaczkę z niewielką przewagą rozpoczęły tylko Rooijakkers i Kirchmann.

Podjazd najbardziej strome oblicze prezentował na pierwszych 2500 metrach, co wykorzystała Van Vleuten. Holenderka odpaliła silniki i odjechała rywalkom, szybko budując 50 sekund przewagi.

Pościgiem kierowała Katie Hall (Boles Dolmans), z 11-osobowej grupki odczepiając Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla), ale na 4,5 kilometra przed metą strata do prowadzącej Holenderki wynosiła już 2 minuty.

3 kilometry przed metą Van Vleuten miała już 2:50 przewagi nad grupką Niewiadomej, Spratt, Moolman-Pasio, Elisy Longo Borghini (Trek-Segafredo), Lucindy Brand (Team Suweb) oraz Eriki Magnaldi (WNT-Rotor). Jej pozycji nic nie zdołało zagrozić i 36-latka w wielkim stylu wygrała etap oraz postawiła spory krok ku wygraniu całego wyścigu.

Wyniki 5. etapu Giro Rosa Iccrea - Giro d'Italia Femminile Internazionale 2019 (2.WWT), Ponte in Valtellina – Validentro - Lago di Cancano (87,5 km):

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Annemiek van VleutenMitchelton-Scott3:09:47
2.Lucinda BrandTeam Sunweb02:57
3.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing
4.Soraya PaladinAlé Cipollini
5.Amanda SprattMitchelton-Scott
6.Anna van der BreggenBoels-Dolmans Cycling Team
7.Ashleigh Moolman-PasioCCC-Liv
8.Erica MagnaldiWNT-Rotor Pro Cycling
9.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women
10.Demi VolleringParkhotel Valkenburg03:25
11.Ane SantestebanWNT-Rotor Pro Cycling
12.Katie HallBoels-Dolmans Cycling Team
13.Juliette LabousTeam Sunweb
14.Sofie de VuystParkhotel Valkenburg04:18
15.Julie van de VeldeLotto Soudal Ladies04:44
16.Cecilie Uttrup LudwigBigla Pro Cycling04:48
17.Eider MerinoMovistar Team04:51
18.Paula PatinoMovistar Team05:57
19.Tatiana GuderzoBepink06:03
20.Janneke EnsingWNT-Rotor Pro Cycling06:05
21.Elena FranchiEurotarget-Bianchi-Vittoria06:07
22.Omer ShapiraCanyon SRAM Racing06:10
23.Alice Maria ArzuffiValcar Cylance Cycling06:59
24.Marianne VosCCC-Liv
25.Elise ChabbeyBigla Pro Cycling
26.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing
27.Shara GillowFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope07:10
28.Ruth WinderTrek-Segafredo Women08:07
29.Evita MuzicFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
30.Tayler WilesTrek-Segafredo Women
31.Leah KirchmannTeam Sunweb08:14
32.Katia RagusaBepink09:20
33.Urška ZigartBTC City Ljubljana09:51
34.Hanna NilssonBTC City Ljubljana10:19
35.Leah ThomasBigla Pro Cycling
36.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing
37.Pauliena RooijakkersCCC-Liv
38.Katrine AalerudTeam Virtu Cycling11:00
39.Mikayla HarveyBigla Pro Cycling11:01
40.Elena PirroneValcar Cylance Cycling12:37
41.Cristina MartinezBizkaia Durango12:59
42.Yevgenia VysotskaServetto-Piumate-Beltrami TSA13:34
43.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team13:36
44.Marta LachCCC-Liv13:58
45.Kathrin HammesWNT-Rotor Pro Cycling13:59
46.Lucy KennedyMitchelton-Scott
47.Asja PaladinValcar Cylance Cycling14:13
48.Nicole D'agostinBizkaia Durango
49.Natalie GrinczerBizkaia Durango
50.Nikola NoskovaBigla Pro Cycling
51.Carmela CiprianiAromitalia Vaiano15:06
52.Urša PintarBTC City Ljubljana16:40
53.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team17:35
54.Floortje MackaijTeam Sunweb
55.Riejanne MarkusCCC-Liv
56.Alexis RyanCanyon SRAM Racing
57.Nina BuysmanParkhotel Valkenburg
58.Kelly van Den SteenLotto Soudal Ladies
59.Antri ChristoforouCogeas-Mettler Pro Cycling Team
60.Lisa MorzentiEurotarget-Bianchi-Vittoria
61.Małgorzata JasińskaMovistar Team
62.Eva BuurmanBoels-Dolmans Cycling Team17:53
63.Birgitte KrogsgaardTeam Virtu Cycling18:18
64.Anouska KosterTeam Virtu Cycling
65.Rachel NeylanTeam Virtu Cycling
66.Romy KasperAlé Cipollini
67.Alice GaspariniEurotarget-Bianchi-Vittoria18:26
68.Arianna FidanzaEurotarget-Bianchi-Vittoria
69.Jeanne KorevaarCCC-Liv18:42
70.Maaike BoogaardBTC City Ljubljana
71.Deborah PaineCogeas-Mettler Pro Cycling Team
72.Silvia ValsecchiBepink19:15
73.Anastasiia PliaskinaCogeas-Mettler Pro Cycling Team20:13
74.Sophie de BoerParkhotel Valkenburg20:15
75.Sofia BegginAromitalia Vaiano21:09
76.Elizabeth BanksBigla Pro Cycling21:14
77.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women21:20
78.Trixi WorrackTrek-Segafredo Women
79.Sheyla GutierrezMovistar Team22:41
80.Jelena EricAlé Cipollini
81.Anna PotokinaServetto-Piumate-Beltrami TSA24:04
82.Nicole SteigengaBepink25:10
83.Ahreum NaAlé Cipollini
84.Enara LopezBizkaia Durango
85.Marina UvarovaCogeas-Mettler Pro Cycling Team
86.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling
87.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling
88.Tiffany CromwellCanyon SRAM Racing
89.Sofia BertizzoloTeam Virtu Cycling
90.Greta RichioudFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
91.Lotte KopeckyLotto Soudal Ladies
92.Sarah RoyMitchelton-Scott
93.Chantal BlaakBoels-Dolmans Cycling Team
94.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
95.Greta MarturanoTop Girls Fassa Bortolo
96.Simona FrapportiBepink
97.Kirsten WildWNT-Rotor Pro Cycling
98.Lara VieceliWNT-Rotor Pro Cycling
99.Annelies DomLotto Soudal Ladies
100.Nadia QuagliottoAlé Cipollini
101.Laura TomasiTop Girls Fassa Bortolo
102.Lucía GonzalezBizkaia Durango
103.Esther van VeenParkhotel Valkenburg
104.Eri YonamineAlé Cipollini
105.Julia SoekTeam Sunweb
106.Grace BrownMitchelton-Scott
107.Dani ChristmasLotto Soudal Ladies
108.Michela BalducciAromitalia Vaiano
109.Nicole NestiAromitalia Vaiano
110.Kseniya DobryninaServetto-Piumate-Beltrami TSA
111.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
112.Rossella RattoBTC City Ljubljana
113.Eugenia BujakBTC City Ljubljana
114.Moniek TennigloMitchelton-Scott
115.Marit RaaijmakersParkhotel Valkenburg
116.Rasa LeleivyteAromitalia Vaiano25:19
117.Letizia BorghesiAromitalia Vaiano
118.Aude BiannicMovistar Team25:20
119.Sandra AlonsoBizkaia Durango
120.Olga DeykoCogeas-Mettler Pro Cycling Team26:20
121.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women26:40
122.Ana CovrigEurotarget-Bianchi-Vittoria
123.Charlotte BravardFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope28:18
124.Maja PerinovicTop Girls Fassa Bortolo28:22
125.Marketa HajkovaServetto-Piumate-Beltrami TSA31:57
126.Ilaria SanguinetiValcar Cylance Cycling32:49
127.Danique BraamLotto Soudal Ladies
128.Lisa de RanieriConceria Zabri-Fanini32:50
129.Chiara PeriniBepink32:52
130.Elisa Dalla ValleTop Girls Fassa Bortolo
131.Simona BortolottiConceria Zabri-Fanini
132.Leonora GeppiConceria Zabri-Fanini33:55
133.Basei Marzia SaltonConceria Zabri-Fanini34:00

Klasyfikacja generalna po 5. etapie

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Annemiek van VleutenMitchelton-Scott11:17:44
2.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing02:16
3.Ashleigh Moolman-PasioCCC-Liv03:05
4.Amanda SprattMitchelton-Scott03:12
5.Anna van der BreggenBoels-Dolmans Cycling Team03:24
6.Lucinda BrandTeam Sunweb03:27
7.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women03:59
8.Katie HallBoels-Dolmans Cycling Team04:04
9.Erica MagnaldiWNT-Rotor Pro Cycling04:10
10.Juliette LabousTeam Sunweb04:26
11.Cecilie Uttrup LudwigBigla Pro Cycling04:31
12.Ane SantestebanWNT-Rotor Pro Cycling04:38
13.Soraya PaladinAlé Cipollini04:56
14.Demi VolleringParkhotel Valkenburg05:50
15.Eider MerinoMovistar Team06:16
16.Omer ShapiraCanyon SRAM Racing06:17
17.Julie van de VeldeLotto Soudal Ladies06:23
18.Sofie de VuystParkhotel Valkenburg06:43
19.Marianne VosCCC-Liv06:47
20.Alena AmialiusikCanyon SRAM Racing07:02
21.Janneke EnsingWNT-Rotor Pro Cycling07:39
22.Tatiana GuderzoBepink07:48
23.Elise ChabbeyBigla Pro Cycling07:52
24.Ruth WinderTrek-Segafredo Women08:46
25.Elena FranchiEurotarget-Bianchi-Vittoria08:53
26.Paula PatinoMovistar Team09:00
27.Tayler WilesTrek-Segafredo Women09:47
28.Alice Maria ArzuffiValcar Cylance Cycling09:52
29.Leah ThomasBigla Pro Cycling10:58
30.Shara GillowFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope11:03
31.Katia RagusaBepink11:40
32.Evita MuzicFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope11:53
33.Leah KirchmannTeam Sunweb12:54
34.Hanna NilssonBTC City Ljubljana
35.Lucy KennedyMitchelton-Scott14:21
36.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing15:06
37.Mikayla HarveyBigla Pro Cycling15:07
38.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team16:16
39.Elena PirroneValcar Cylance Cycling17:06
40.Nikola NoskovaBigla Pro Cycling18:01
41.Asja PaladinValcar Cylance Cycling18:30
42.Kathrin HammesWNT-Rotor Pro Cycling19:07
43.Urša PintarBTC City Ljubljana19:25
44.Cristina MartinezBizkaia Durango19:55
45.Rachel NeylanTeam Virtu Cycling20:10
46.Marta LachCCC-Liv20:40
47.Floortje MackaijTeam Sunweb20:49
48.Małgorzata JasińskaMovistar Team21:57
49.Nina BuysmanParkhotel Valkenburg22:35
50.Riejanne MarkusCCC-Liv23:06
51.Kelly van Den SteenLotto Soudal Ladies24:54
52.Carmela CiprianiAromitalia Vaiano25:52
53.Yevgenia VysotskaServetto-Piumate-Beltrami TSA26:09
54.Romy KasperAlé Cipollini26:12
55.Anouska KosterTeam Virtu Cycling26:58
56.Nadia QuagliottoAlé Cipollini27:19
57.Sofia BertizzoloTeam Virtu Cycling27:33
58.Anna PotokinaServetto-Piumate-Beltrami TSA29:35
59.Rasa LeleivyteAromitalia Vaiano30:03
60.Birgitte KrogsgaardTeam Virtu Cycling30:11
61.Urška ZigartBTC City Ljubljana30:50
62.Aude BiannicMovistar Team31:52
63.Lisa MorzentiEurotarget-Bianchi-Vittoria32:36
64.Alice GaspariniEurotarget-Bianchi-Vittoria32:37
65.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team32:40
66.Jeanne KorevaarCCC-Liv32:56
67.Eugenia BujakBTC City Ljubljana34:07
68.Natalie GrinczerBizkaia Durango34:12
69.Tiffany CromwellCanyon SRAM Racing34:17
70.Pauliena RooijakkersCCC-Liv34:20
71.Lara VieceliWNT-Rotor Pro Cycling34:49
72.Letizia BorghesiAromitalia Vaiano34:57
73.Enara LopezBizkaia Durango35:00
74.Elizabeth BanksBigla Pro Cycling35:05
75.Arianna FidanzaEurotarget-Bianchi-Vittoria35:59
76.Nicole D'agostinBizkaia Durango36:59
77.Katrine AalerudTeam Virtu Cycling37:30
78.Audrey Cordon-ragotTrek-Segafredo Women38:28
79.Dani ChristmasLotto Soudal Ladies38:29
80.Rossella RattoBTC City Ljubljana38:57
81.Sofia BegginAromitalia Vaiano39:26
82.Ahreum NaAlé Cipollini39:55
83.Eva BuurmanBoels-Dolmans Cycling Team39:57
84.Moniek TennigloMitchelton-Scott40:20
85.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope40:44
86.Greta MarturanoTop Girls Fassa Bortolo41:29
87.Silvia ValsecchiBepink41:36
88.Michela BalducciAromitalia Vaiano42:11
89.Eri YonamineAlé Cipollini42:44
90.Deborah PaineCogeas-Mettler Pro Cycling Team43:17
91.Jelena EricAlé Cipollini43:35
92.Alexis RyanCanyon SRAM Racing43:48
93.Chantal BlaakBoels-Dolmans Cycling Team43:59
94.Lotte KopeckyLotto Soudal Ladies44:12
95.Lucía GonzalezBizkaia Durango44:16
96.Laura TomasiTop Girls Fassa Bortolo44:23
97.Nicole NestiAromitalia Vaiano44:27
98.Kseniya DobryninaServetto-Piumate-Beltrami TSA44:28
99.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling45:04
100.Grace BrownMitchelton-Scott45:13
101.Julia SoekTeam Sunweb46:20
102.Maaike BoogaardBTC City Ljubljana46:35
103.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope47:00
104.Sophie de BoerParkhotel Valkenburg47:04
105.Antri ChristoforouCogeas-Mettler Pro Cycling Team47:07
106.Trixi WorrackTrek-Segafredo Women47:55
107.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women48:19
108.Simona FrapportiBepink48:54
109.Annelies DomLotto Soudal Ladies49:15
110.Kirsten WildWNT-Rotor Pro Cycling49:42
111.Greta RichioudFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope49:51
112.Sarah RoyMitchelton-Scott51:17
113.Chiara PeriniBepink51:37
114.Sandra AlonsoBizkaia Durango52:24
115.Ilaria SanguinetiValcar Cylance Cycling53:02
116.Marit RaaijmakersParkhotel Valkenburg53:27
117.Ana CovrigEurotarget-Bianchi-Vittoria53:59
118.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling54:07
119.Nicole SteigengaBepink57:02
120.Charlotte BravardFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope58:00
121.Elisa Dalla ValleTop Girls Fassa Bortolo58:25
122.Esther van VeenParkhotel Valkenburg1:00:19
123.Anastasiia PliaskinaCogeas-Mettler Pro Cycling Team1:02:13
124.Danique BraamLotto Soudal Ladies1:03:32
125.Maja PerinovicTop Girls Fassa Bortolo1:03:33
126.Leonora GeppiConceria Zabri-Fanini1:04:01
127.Lisa de RanieriConceria Zabri-Fanini1:13:54
128.Marina UvarovaCogeas-Mettler Pro Cycling Team1:14:17
129.Simona BortolottiConceria Zabri-Fanini1:22:13
130.Sheyla GutierrezMovistar Team1:24:23
131.Basei Marzia SaltonConceria Zabri-Fanini1:27:14
132.Marketa HajkovaServetto-Piumate-Beltrami TSA1:27:45
133.Olga DeykoCogeas-Mettler Pro Cycling Team1:30:41

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: