Egan Bernal (Team Ineos) zdobył na przełęczy Świętego Gotarda siódmy etap Tour de Suisse.
Lider wyścigu wyprzedził na mecie dwójkę z Bahrain-Merida, Domenico Pozzovivo i Rohana Dennisa.
Kolarze zaliczyli niemal 217 kilometrów i 4300 metrów przewyższenia, docierając na przepiękną przełęcz Świętego Gotarda (12 km; 7,4%). Wcześniej przeprawili się przez Flims (151 km przed metą, 11,7 km; 4%) i Lukmanierpass (94 km przed metą; 16,7 km; 5,4%).
Próby zawiązania odjazdu długo nie przynosiły rezultatu, przełożyło się to na wysokie tempo, przez pierwszą godzinę przejechano 52 kilometry. Dopiero przed Flims zaczęła klarować się ucieczka, w której ostatecznie zameldowali się Łukasz Wiśniowski (CCC Team), Winner Anacona (Movistar), Steve Morabito (Groupama-FDJ), Mathias Frank (AG2R La Mondiale), Michael Albasini (Mitchelton-Scott), Koen Bouwman (Jumbo-Visma), Gino Mader (Dimension Data) i Tsgabu Grmay (Mitchelton-Scott).
Ósemka premię górską zaliczyła z przewagą 2 minut, a na Lukmanierpass różnica wzrosła do 3:35. Trudy tej przełęczy zmogły Wiśniowskiego, który stracił kontakt z czołówką.
Na lotnej premii (175 km) pękła bariera 4 minut, ale od tego punktu peleton zaczął szybko odrabiać dystans. U podnóża finałowej przełęczy pozostało półtorej minuty.
Na wyłożonym kostką podjeździe najdłużej bronił prowadzenia Mathias Frank. Z tyłu grupę początkowo napędzał Movistar, następnie Team Ineos, „połykając” kolarza AG2R niespełna 6 kilometrów przed metą.
Półtora kilometra dalej zaatakował Enric Mas. Kolarz Deceuninck-Quick Step ostatnie 3 kilometry rozpoczął z zapasem 13 sekund. Chwilę potem ruszył Egan Bernal, potrzebując kilkuset metrów na objęcie prowadzenia.
Kolumbijczyk cisnął z całych sił, jadąc po etap. Za jego plecami straty przed sobotnią czasówką maksymalnie starał się ograniczyć wicelider Rohan Dennis. Australijczyk, wspomagany przez Domenico Pozzovivo, stracił na mecie 23 sekundy.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Egan Bernal | Team Ineos | 5:37:40 |
2. | Domenico Pozzovivo | Bahrain-Merida | 00:23 |
3. | Rohan Dennis | Bahrain-Merida | |
4. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 00:34 |
5. | Jan Hirt | Astana Pro Team | |
6. | Tiesj Benoot | Lotto Soudal | |
7. | Enric Mas | Deceuninck-Quick Step | 00:40 |
8. | Simon Spilak | Katusha-Alpecin | 00:50 |
9. | Lennard Kamna | Team Sunweb | 01:03 |
10. | Fabio Aru | UAE Team Emirates | |
11. | Carlos Betancur | Movistar Team | |
12. | Sergio Henao | UAE Team Emirates | |
13. | Nicolas Roche | Team Sunweb | 01:06 |
14. | Kilian Frankiny | Groupama-FDJ | 01:19 |
15. | Patrick Schelling | Switzerland | 01:20 |
16. | Merhawi Kudus | Astana Pro Team | 01:49 |
17. | Aurélien Paret-peintre | AG2R La Mondiale | 02:15 |
18. | Romain Sicard | Team Total Direct Energie | 02:18 |
19. | François Bidard | AG2R La Mondiale | |
20. | Fabio Felline | Trek-Segafredo | 02:43 |
21. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | 03:16 |
22. | Marc Soler | Movistar Team | 03:23 |
23. | Maxime Monfort | Lotto Soudal | 03:32 |
24. | Roman Kreuziger | Dimension Data | 03:59 |
25. | Jonathan Castroviejo | Team Ineos | |
26. | Ben Swift | Team Ineos | 04:22 |
27. | Matteo Badilatti | Switzerland | 04:38 |
28. | Ben King | Dimension Data | 04:47 |
29. | Matteo Fabbro | Katusha-Alpecin | 05:15 |
30. | Simon Geschke | CCC Team | 05:24 |
31. | Mathias Frank | AG2R La Mondiale | |
32. | Lluís Mas | Movistar Team | 05:36 |
33. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | 05:45 |
34. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | 05:50 |
35. | Simon Pellaud | Switzerland | 05:58 |
36. | Michael Valgren | Dimension Data | 06:24 |
37. | Steve Morabito | Groupama-FDJ | 06:29 |
38. | Luis León Sanchez | Astana Pro Team | 06:53 |
39. | Kenny Elissonde | Team Ineos | 06:56 |
40. | Roland Thalmann | Switzerland | 07:00 |
41. | Paul Ourselin | Team Total Direct Energie | 07:29 |
42. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 07:40 |
43. | Dries Devenyns | Deceuninck-Quick Step | 07:47 |
44. | Rodrigo Contreras | Astana Pro Team | 07:50 |
45. | Marcus Burghardt | Bora-hansgrohe | 08:12 |
46. | Gino Mader | Dimension Data | 08:28 |
47. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | 09:33 |
48. | Lawson Craddock | EF Education First | 09:54 |
49. | Sven Erik Bystrom | UAE Team Emirates | |
50. | Nathan Brown | EF Education First | |
51. | Matteo Trentin | Mitchelton-Scott | 09:59 |
52. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | |
53. | Matej Mohoric | Bahrain-Merida | 11:19 |
54. | Yuriy Natarov | Astana Pro Team | 11:21 |
55. | Wilco Kelderman | Team Sunweb | 11:23 |
56. | Tosh van der Sande | Lotto Soudal | 12:02 |
57. | Adam Hansen | Lotto Soudal | |
58. | Nathan Haas | Katusha-Alpecin | |
59. | Stijn Vandenbergh | AG2R La Mondiale | 12:41 |
60. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | |
61. | Greg van Avermaet | CCC Team | 12:52 |
62. | Michael Schar | CCC Team | |
63. | Héctor Carretero | Movistar Team | 13:16 |
64. | Patrick Bevin | CCC Team | 13:20 |
65. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | 15:25 |
66. | Marc Hirschi | Team Sunweb | |
67. | Larry Warbasse | AG2R La Mondiale | |
68. | Gian Friesecke | Switzerland | |
69. | Enrico Battaglin | Katusha-Alpecin | |
70. | Pim Ligthart | Team Total Direct Energie | |
71. | Michael Matthews | Team Sunweb | 15:44 |
72. | Tom-Jelte Slagter | Dimension Data | 15:52 |
73. | Yves Lampaert | Deceuninck-Quick Step | 16:03 |
74. | Stan Dewulf | Lotto Soudal | |
75. | Ryan Anderson | Rally UHC Cycling | |
76. | Willie Smit | Katusha-Alpecin | 16:34 |
77. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | 16:38 |
78. | Winner Anacona | Movistar Team | 16:56 |
79. | Rick Zabel | Katusha-Alpecin | 17:23 |
80. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | 17:46 |
81. | Colin Joyce | Rally UHC Cycling | 17:50 |
82. | Mitchell Docker | EF Education First | 17:56 |
83. | Jérôme Cousin | Team Total Direct Energie | |
84. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 17:58 |
85. | Sam Bewley | Mitchelton-Scott | |
86. | Robin Carpenter | Rally UHC Cycling | 19:12 |
87. | Gavin Mannion | Rally UHC Cycling | 19:14 |
88. | Bert-Jan Lindeman | Jumbo-Visma | 19:15 |
89. | Iván Garcia Cortina | Bahrain-Merida | 19:19 |
90. | Michael Albasini | Mitchelton-Scott | |
91. | Rob Britton | Rally UHC Cycling | |
92. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
93. | Fabian Lienhard | Switzerland | 19:32 |
94. | Hugh Carthy | EF Education First | |
95. | Owain Doull | Team Ineos | 19:48 |
96. | Lilian Calmejane | Team Total Direct Energie | 19:52 |
97. | Jelle Vanendert | Lotto Soudal | 19:54 |
98. | Pierre Latour | AG2R La Mondiale | 19:56 |
99. | Manuele Mori | UAE Team Emirates | 19:57 |
100. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | |
101. | Jürgen Roelandts | Movistar Team | 20:03 |
102. | Tom Scully | EF Education First | |
103. | Sep Vanmarcke | EF Education First | |
104. | Søren Kragh Andersen | Team Sunweb | |
105. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | 20:36 |
106. | Kasper Asgreen | Deceuninck-Quick Step | 20:47 |
107. | Valerio Agnoli | Bahrain-Merida | 20:55 |
108. | Reto Hollenstein | Katusha-Alpecin | |
109. | John Degenkolb | Trek-Segafredo | |
110. | Claudio Imhof | Switzerland | |
111. | Daniel Oss | Bora-hansgrohe | |
112. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | |
113. | Svein Tuft | Rally UHC Cycling | |
114. | Robert Stannard | Mitchelton-Scott | 21:14 |
115. | Carlos Barbero | Movistar Team | 22:13 |
116. | Fabien Grellier | Team Total Direct Energie | |
117. | Thomas Boudat | Team Total Direct Energie | |
118. | Benjamin Thomas | Groupama-FDJ | 22:21 |
119. | Michael Gogl | Trek-Segafredo | 22:35 |
120. | Daniel Hoelgaard | Groupama-FDJ | 23:42 |
121. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | 24:07 |
122. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | |
123. | Luke Rowe | Team Ineos | 24:15 |
124. | Andreas Schillinger | Bora-hansgrohe | 24:24 |
125. | Jay Robert Thomson | Dimension Data | 25:08 |
126. | Reinardt Janse van Rensburg | Dimension Data | |
127. | Nikias Arndt | Team Sunweb | 26:11 |
128. | Guillaume van Keirsbulck | CCC Team | 27:03 |
129. | Michael Morkov | Deceuninck-Quick Step | 28:35 |
130. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | 28:41 |
131. | Tom Bohli | UAE Team Emirates | |
132. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
133. | Brandon Mcnulty | Rally UHC Cycling | |
134. | Szymon Sajnok | CCC Team | 28:42 |
135. | Elia Viviani | Deceuninck-Quick Step | 28:44 |
136. | Łukasz Wiśniowski | CCC Team | |
137. | Maximiliano Richeze | Deceuninck-Quick Step | 28:47 |
138. | Enzo Wouters | Lotto Soudal | 32:06 |
DNF | Kiel Reijnen | Trek-Segafredo | - |
DNS | Michael Hepburn | Mitchelton-Scott |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Egan Bernal | Team Ineos | 24:17:48 |
2. | Rohan Dennis | Bahrain-Merida | 00:41 |
3. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | 01:13 |
4. | Domenico Pozzovivo | Bahrain-Merida | 01:17 |
5. | Jan Hirt | Astana Pro Team | 01:19 |
6. | Tiesj Benoot | Lotto Soudal | |
7. | Enric Mas | Deceuninck-Quick Step | 02:07 |
8. | Fabio Aru | UAE Team Emirates | 02:20 |
9. | Nicolas Roche | Team Sunweb | 02:23 |
10. | Simon Spilak | Katusha-Alpecin | 02:26 |
11. | Sergio Henao | UAE Team Emirates | 02:35 |
12. | Patrick Schelling | Switzerland | 02:42 |
13. | Carlos Betancur | Movistar Team | 02:57 |
14. | François Bidard | AG2R La Mondiale | 03:26 |
15. | Lennard Kamna | Team Sunweb | 03:33 |
16. | Kilian Frankiny | Groupama-FDJ | 03:51 |
17. | Marc Soler | Movistar Team | 04:14 |
18. | Fabio Felline | Trek-Segafredo | 04:17 |
19. | Aurélien Paret-peintre | AG2R La Mondiale | 04:21 |
20. | Romain Sicard | Team Total Direct Energie | 04:23 |
21. | Merhawi Kudus | Astana Pro Team | |
22. | Nicola Conci | Trek-Segafredo | 05:31 |
23. | Jonathan Castroviejo | Team Ineos | 05:52 |
24. | Roman Kreuziger | Dimension Data | 06:19 |
25. | Lluís Mas | Movistar Team | 07:28 |
26. | Matteo Fabbro | Katusha-Alpecin | 07:42 |
27. | Steve Morabito | Groupama-FDJ | 08:46 |
28. | Mathias Frank | AG2R La Mondiale | 09:04 |
29. | Luis León Sanchez | Astana Pro Team | 09:56 |
30. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 10:37 |
31. | Ben Swift | Team Ineos | 10:56 |
32. | Lawson Craddock | EF Education First | 11:46 |
33. | Maxime Monfort | Lotto Soudal | 12:14 |
34. | Kenny Elissonde | Team Ineos | 12:49 |
35. | Gianluca Brambilla | Trek-Segafredo | 13:44 |
36. | Wilco Kelderman | Team Sunweb | 15:36 |
37. | Simon Geschke | CCC Team | 15:57 |
38. | Gino Mader | Dimension Data | 16:17 |
39. | Roland Thalmann | Switzerland | 17:13 |
40. | Matteo Trentin | Mitchelton-Scott | 18:25 |
41. | Simon Pellaud | Switzerland | 18:53 |
42. | Dries Devenyns | Deceuninck-Quick Step | 19:09 |
43. | Matteo Badilatti | Switzerland | 19:21 |
44. | Greg van Avermaet | CCC Team | 19:43 |
45. | Patrick Bevin | CCC Team | 20:23 |
46. | Winner Anacona | Movistar Team | 20:26 |
47. | Nathan Brown | EF Education First | 20:36 |
48. | Marc Hirschi | Team Sunweb | 21:02 |
49. | Hugh Carthy | EF Education First | 21:14 |
50. | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | 21:25 |
51. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | 21:34 |
52. | Paul Ourselin | Team Total Direct Energie | 21:40 |
53. | Ben King | Dimension Data | 21:45 |
54. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | 21:59 |
55. | Héctor Carretero | Movistar Team | 22:33 |
56. | Michael Schar | CCC Team | 22:39 |
57. | Rodrigo Contreras | Astana Pro Team | 23:07 |
58. | Sven Erik Bystrom | UAE Team Emirates | 23:40 |
59. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | 23:47 |
60. | Robert Stannard | Mitchelton-Scott | 25:27 |
61. | Michael Matthews | Team Sunweb | 26:27 |
62. | Nathan Haas | Katusha-Alpecin | 26:38 |
63. | Enrico Battaglin | Katusha-Alpecin | 27:38 |
64. | Matej Mohoric | Bahrain-Merida | 28:24 |
65. | Lilian Calmejane | Team Total Direct Energie | 29:16 |
66. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | 29:18 |
67. | Rui Costa | UAE Team Emirates | 29:24 |
68. | Michael Albasini | Mitchelton-Scott | 30:46 |
69. | Michael Valgren | Dimension Data | 31:13 |
70. | Kasper Asgreen | Deceuninck-Quick Step | 31:23 |
71. | Stan Dewulf | Lotto Soudal | 31:48 |
72. | Adam Hansen | Lotto Soudal | 31:56 |
73. | Tsgabu Grmay | Mitchelton-Scott | 32:42 |
74. | Pim Ligthart | Team Total Direct Energie | 32:47 |
75. | Søren Kragh Andersen | Team Sunweb | 33:08 |
76. | Yuriy Natarov | Astana Pro Team | 33:31 |
77. | Tom-Jelte Slagter | Dimension Data | 34:17 |
78. | Yves Lampaert | Deceuninck-Quick Step | 34:53 |
79. | Larry Warbasse | AG2R La Mondiale | 35:33 |
80. | Peter Sagan | Bora-hansgrohe | 36:49 |
81. | Gian Friesecke | Switzerland | 37:13 |
82. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | 37:20 |
83. | Nikias Arndt | Team Sunweb | 38:02 |
84. | Lukas Postlberger | Bora-hansgrohe | 40:17 |
85. | Tosh van der Sande | Lotto Soudal | 40:56 |
86. | Valerio Agnoli | Bahrain-Merida | 41:29 |
87. | Daniel Oss | Bora-hansgrohe | 41:52 |
88. | Carlos Barbero | Movistar Team | 41:56 |
89. | Alexander Kristoff | UAE Team Emirates | 42:25 |
90. | Owain Doull | Team Ineos | 42:58 |
91. | Fabian Lienhard | Switzerland | 43:14 |
92. | Willie Smit | Katusha-Alpecin | 43:30 |
93. | Sep Vanmarcke | EF Education First | 43:52 |
94. | Stijn Vandenbergh | AG2R La Mondiale | 44:03 |
95. | Brandon Mcnulty | Rally UHC Cycling | 44:15 |
96. | Mitchell Docker | EF Education First | 45:11 |
97. | Manuele Mori | UAE Team Emirates | 45:38 |
98. | Pierre Latour | AG2R La Mondiale | 45:53 |
99. | Iván Garcia Cortina | Bahrain-Merida | 46:08 |
100. | Marcus Burghardt | Bora-hansgrohe | 46:24 |
101. | Colin Joyce | Rally UHC Cycling | 46:32 |
102. | Reinardt Janse van Rensburg | Dimension Data | 48:46 |
103. | John Degenkolb | Trek-Segafredo | 49:38 |
104. | Michael Gogl | Trek-Segafredo | 50:06 |
105. | Benjamin Thomas | Groupama-FDJ | 50:14 |
106. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | 50:32 |
107. | Thomas Boudat | Team Total Direct Energie | 52:04 |
108. | Robin Carpenter | Rally UHC Cycling | 53:24 |
109. | Sam Bewley | Mitchelton-Scott | 54:20 |
110. | Łukasz Wiśniowski | CCC Team | 54:31 |
111. | Rick Zabel | Katusha-Alpecin | 54:41 |
112. | Jürgen Roelandts | Movistar Team | 55:33 |
113. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 55:43 |
114. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | 56:26 |
115. | Claudio Imhof | Switzerland | 56:28 |
116. | Fabien Grellier | Team Total Direct Energie | 56:41 |
117. | Bert-Jan Lindeman | Jumbo-Visma | 56:55 |
118. | Elia Viviani | Deceuninck-Quick Step | 57:00 |
119. | Michael Morkov | Deceuninck-Quick Step | 57:46 |
120. | Ryan Anderson | Rally UHC Cycling | 57:49 |
121. | Rob Britton | Rally UHC Cycling | 58:36 |
122. | Jelle Vanendert | Lotto Soudal | 58:59 |
123. | Daniel Hoelgaard | Groupama-FDJ | 59:27 |
124. | Tom Scully | EF Education First | 59:29 |
125. | Reto Hollenstein | Katusha-Alpecin | 59:55 |
126. | Jérôme Cousin | Team Total Direct Energie | 1:00:16 |
127. | Jay Robert Thomson | Dimension Data | 1:00:53 |
128. | Gavin Mannion | Rally UHC Cycling | 1:01:50 |
129. | Svein Tuft | Rally UHC Cycling | 1:03:54 |
130. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | 1:03:59 |
131. | Szymon Sajnok | CCC Team | 1:04:55 |
132. | Tom Bohli | UAE Team Emirates | 1:05:35 |
133. | Maximiliano Richeze | Deceuninck-Quick Step | 1:05:56 |
134. | Guillaume van Keirsbulck | CCC Team | 1:07:41 |
135. | Luke Rowe | Team Ineos | 1:07:47 |
136. | Andreas Schillinger | Bora-hansgrohe | 1:09:06 |
137. | Alex Edmondson | Mitchelton-Scott | 1:09:10 |
138. | Enzo Wouters | Lotto Soudal | 1:27:20 |