Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) wygrał pierwszy etap 71. edycji Critérium du Dauphiné i został pierwszym liderem wyścigu.
Norweg pokonał w finale Belgów Philippe’a Gilberta (Deceuninck – Quick-Step) oraz Wouta van Aerta (Jumbo-Visma). 10. przyjechał Michał Kwiatkowski (Team Ineos).
Krótkie otwarcie w Masywie Centralnym (142 km) prowadziło przez Le Puy Mary (34 km; 10,7 km; 6%), a także mniejsze Cote de Besse (68 km) i Cote de Saint-Cernin (81 km) do położonego w departamencie Cantal Jussac, w którym peleton pokonywał dwie 22,5-kilometrowe rundy naznaczone Cote de Roquenatou (97 i 124 km; 3,6 km; 6,8%).
Ucieczka dnia zawiązała się dość sprawnie, gdyż po 10 kilometrach odjechali Oliver Naesen (AG2R La Mondiale), Magnus Cort (Astana), Niklas Eg (Trek-Segafredo), Fabien Doubey (Wanty-Groupe Gobert), Casper Pedersen (Team Sunweb) oraz Julien Vermote (Dimension Data).
Grupka w połowie złożona z Duńczyków na Le Puy Mary miała 3:15 przewagi nad prowadzonym przez grupę Bora-hansgrohe peletonem. Punktował Pedersen, a na lotnym finiszu Vermote.
Duńczyk z Sunwebu zebrał także punkty na trzech kolejnych premiach i na pierwszym kółku w Jussac był już pewien objęcia prowadzenia w klasyfikacji górskiej. Przewaga jego grupki spadła jednak do 2 minut, a szóstka straciła Vermote’a, który nie podołał tempu na wspinaczce.
W peletonie kłopoty mieli za to André Greipel (Arke-Samsic), Nacer Bouhanni (Cofidis) oraz Alvaro Hodeg (Deceuninck-Quick-Step), a rywali męczyli kolarze Bory, pracujący na Sama Bennetta. 30 kilometrów przed metą przewaga spadła do 1:30, a na czele pojawili się kolarze Deceuninck – Quick-Step.
Forsowane na drugiej wspinaczce tempo sprawiło, że kontakt z kolegami z ucieczki stracił Eg. W peletonie kolarze Lefevere’a także przycisnęli, a przyspieszenie Juliana Alaphilippe’a naciągnęło czołówkę. W tych warunkach na atak zdecydował się Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal). Belg 18 kilometrów przed metą minął pozostających na czele Corta i Naesena i trio jako pierwsze zdobyło ostatnią górską premię.
Peleton nie tracił wiele, ale brak koordynacji było dość widoczny, gdyż przeskoczyć próbował także Gregor Muhlberger (Bora-hansgrohe). 15 kilometrów przed metą atakująca trójka notowała 15 sekund przewagi i utrzymywała ją, na kolejnych kilometrach rozbudowując prowadzenie do 25 sekund.
Pracowali kolarze Mitchelton-Scott i Bahrain-Merida, ale na 5 kilometrów przed metą wciąż do odrobienia było 20 sekund. Wariacka gonitwa w końcówce skończyła się na ostatnim kilometrze, gdy około 40-osobowa grupka połknęła uciekinierów.
500 metrów wystarczyło tylko na ostatnie przegrupowania, a finisz w tych warunkach rozgrywali nieliczni sprinterzy i kolarze lubiący klasyki. Ruszył Nils Politt (Katusha-Alpecin), na czele migały koszulki Deceuninck-Quick-Step, ale dobrze ustawiony Edvald Boasson Hagen kontrolował sytuację i na 120 metrów przed metą wykonał decydujący ruch, łatwo ogrywając konkurencję.
⏪ Revivez le dernier KM de cette première étape du #Dauphiné et le sprint tout en puissance d' @EBhagen ! 💪
⏪ Relive the final KM of this 2019 #Dauphiné first stage, and the strong victory of @EBhagen!💪 pic.twitter.com/J3Mjaqqbhg
— Critérium du Dauphiné (@dauphine) June 9, 2019
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Edvald Boasson Hagen | Dimension Data | 3:24:33 |
2. | Philippe Gilbert | Deceuninck-Quick Step | |
3. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | |
4. | Nils Politt | Katusha-Alpecin | |
5. | Gregor Muhlberger | Bora-hansgrohe | |
6. | Sonny Colbrelli | Bahrain-Merida | |
7. | Jonas Koch | CCC Team | |
8. | Alexey Lutsenko | Astana Pro Team | |
9. | Benoît Cosnefroy | AG2R La Mondiale | |
10. | Michał Kwiatkowski | Team Ineos | |
11. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
12. | Nairo Quintana | Movistar Team | |
13. | Guillaume Martin | Wanty-Gobert Cycling Team | |
14. | Alberto Bettiol | EF Education First | |
15. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
16. | Daryl Impey | Mitchelton-Scott | |
17. | Odd Christian Eiking | Wanty-Gobert Cycling Team | |
18. | Florian Stork | Team Sunweb | |
19. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
20. | Gianni Moscon | Team Ineos | |
21. | Carl Fredrik Hagen | Lotto Soudal | |
22. | Julian Alaphilippe | Deceuninck-Quick Step | |
23. | Hernando Bohorquez | Astana Pro Team | |
24. | Xandro Meurisse | Wanty-Gobert Cycling Team | |
25. | Tejay van Garderen | EF Education First | |
26. | Rafael Valls | Movistar Team | |
27. | Bjorg Lambrecht | Lotto Soudal | |
28. | Jack Haig | Mitchelton-Scott | |
29. | Wout Poels | Team Ineos | |
30. | Eduardo Sepulveda | Movistar Team | |
31. | Michael Woods | EF Education First | |
32. | Romain Bardet | AG2R La Mondiale | |
33. | Chris Froome | Team Ineos | |
34. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
35. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
36. | Gorka Izagirre | Astana Pro Team | |
37. | Magnus Cort | Astana Pro Team | |
38. | Serge Pauwels | CCC Team | |
39. | Jakob Fuglsang | Astana Pro Team | |
40. | Rubén Fernandez | Movistar Team | |
41. | Tom Dumoulin | Team Sunweb | |
42. | Richie Porte | Trek-Segafredo | |
43. | Adam Yates | Mitchelton-Scott | |
44. | Cristian Camilo Munoz | UAE Team Emirates | |
45. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
46. | Dylan Teuns | Bahrain-Merida | |
47. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
48. | Dan Martin | UAE Team Emirates | |
49. | Mickaël Cherel | AG2R La Mondiale | |
50. | Warren Barguil | Team Arkéa Samsic | |
51. | Joey Rosskopf | CCC Team | |
52. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
53. | Alessandro de Marchi | CCC Team | |
54. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
55. | Steff Cras | Katusha-Alpecin | |
56. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | |
57. | Dylan van Baarle | Team Ineos | |
58. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | |
59. | Carlos Verona | Movistar Team | |
60. | Alexandre Geniez | AG2R La Mondiale | |
61. | Jan Tratnik | Bahrain-Merida | |
62. | Oliver Naesen | AG2R La Mondiale | 00:12 |
63. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 00:24 |
64. | Damien Howson | Mitchelton-Scott | 00:27 |
65. | Nick Schultz | Mitchelton-Scott | 00:34 |
66. | Fabien Doubey | Wanty-Gobert Cycling Team | 03:45 |
67. | Quentin Pacher | Vital Concept-B&B Hotels | 03:50 |
68. | Peter Stetina | Trek-Segafredo | |
69. | Natnael Berhane | Cofidis, Solutions Crédits | |
70. | Darwin Atapuma | Cofidis, Solutions Crédits | |
71. | Paweł Bernas | CCC Team | |
72. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
73. | Ruben Guerreiro | Katusha-Alpecin | |
74. | Logan Owen | EF Education First | |
75. | Maxime Bouet | Team Arkéa Samsic | |
76. | Joris Nieuwenhuis | Team Sunweb | |
77. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
78. | Sander Armee | Lotto Soudal | |
79. | Stefan de Bod | Dimension Data | |
80. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
81. | Stéphane Rossetto | Cofidis, Solutions Crédits | |
82. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
83. | Neilson Powless | Jumbo-Visma | |
84. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
85. | Simon Clarke | EF Education First | |
86. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | |
87. | Jens Keukeleire | Lotto Soudal | |
88. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
89. | José Goncalves | Katusha-Alpecin | |
90. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
91. | Clément Venturini | AG2R La Mondiale | |
92. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
93. | Jesper Hansen | Cofidis, Solutions Crédits | |
94. | Casper Pedersen | Team Sunweb | |
95. | Robert Power | Team Sunweb | |
96. | Jérémy Maison | Team Arkéa Samsic | |
97. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | |
98. | Petr Vakoc | Deceuninck-Quick Step | |
99. | Bart de Clercq | Wanty-Gobert Cycling Team | 04:54 |
100. | Vasil Kiryienka | Team Ineos | 06:16 |
101. | Jacques Janse van Rensburg | Dimension Data | |
102. | Geoffrey Soupe | Cofidis, Solutions Crédits | |
103. | Nic Dlamini | Dimension Data | |
104. | Dion Smith | Mitchelton-Scott | |
105. | Luka Mezgec | Mitchelton-Scott | |
106. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
107. | Rémy Mertz | Lotto Soudal | |
108. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | |
109. | Ian Stannard | Team Ineos | 10:46 |
110. | Alex Dowsett | Katusha-Alpecin | |
111. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
112. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
113. | Jens Debusschere | Katusha-Alpecin | |
114. | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | |
115. | Marco Minnaard | Wanty-Gobert Cycling Team | |
116. | Thomas Degand | Wanty-Gobert Cycling Team | |
117. | Felix Grossschartner | Bora-hansgrohe | |
118. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
119. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | |
120. | James Whelan | EF Education First | |
121. | Yoann Bagot | Vital Concept-B&B Hotels | |
122. | Zdeněk Stybar | Deceuninck-Quick Step | |
123. | Kévin Ledanois | Team Arkéa Samsic | |
124. | Johannes Frohlinger | Team Sunweb | |
125. | Christoph Pfingsten | Bora-hansgrohe | |
126. | Sam Bennett | Bora-hansgrohe | |
127. | Mark Padun | Bahrain-Merida | |
128. | Luka Pibernik | Bahrain-Merida | |
129. | Maxime Cam | Vital Concept-B&B Hotels | |
130. | Arnaud Courteille | Vital Concept-B&B Hotels | |
131. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
132. | Hugo Houle | Astana Pro Team | |
133. | Mads Wurtz Schmidt | Katusha-Alpecin | |
134. | Pascal Eenkhoorn | Jumbo-Visma | |
135. | Davide Ballerini | Astana Pro Team | |
136. | Laurens Ten Dam | CCC Team | |
137. | Riccardo Zoidl | CCC Team | 14:59 |
138. | Chun Kai Feng | Bahrain-Merida | |
139. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
140. | Maarten Wynants | Jumbo-Visma | |
141. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
142. | André Greipel | Team Arkéa Samsic | |
143. | Nacer Bouhanni | Cofidis, Solutions Crédits | |
144. | Alvaro José Hodeg | Deceuninck-Quick Step | |
145. | Lorrenzo Manzin | Vital Concept-B&B Hotels | |
146. | Julius van Den Berg | EF Education First | |
147. | Florian Vachon | Team Arkéa Samsic | |
148. | Jaco Venter | Dimension Data | |
149. | Julien Vermote | Dimension Data | |
150. | Martijn Tusveld | Team Sunweb | |
151. | Pierre Rolland | Vital Concept-B&B Hotels | |
152. | Cyril Gautier | Vital Concept-B&B Hotels | |
153. | Steve Cummings | Dimension Data | |
154. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Edvald Boasson Hagen | Dimension Data | 3:24:23 |
2. | Philippe Gilbert | Deceuninck-Quick Step | 00:04 |
3. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | 00:06 |
4. | Nils Politt | Katusha-Alpecin | 00:10 |
5. | Gregor Muhlberger | Bora-hansgrohe | |
6. | Sonny Colbrelli | Bahrain-Merida | |
7. | Jonas Koch | CCC Team | |
8. | Alexey Lutsenko | Astana Pro Team | |
9. | Benoît Cosnefroy | AG2R La Mondiale | |
10. | Michał Kwiatkowski | Team Ineos | |
11. | Emanuel Buchmann | Bora-hansgrohe | |
12. | Nairo Quintana | Movistar Team | |
13. | Guillaume Martin | Wanty-Gobert Cycling Team | |
14. | Alberto Bettiol | EF Education First | |
15. | Harm Vanhoucke | Lotto Soudal | |
16. | Daryl Impey | Mitchelton-Scott | |
17. | Odd Christian Eiking | Wanty-Gobert Cycling Team | |
18. | Florian Stork | Team Sunweb | |
19. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
20. | Gianni Moscon | Team Ineos | |
21. | Carl Fredrik Hagen | Lotto Soudal | |
22. | Julian Alaphilippe | Deceuninck-Quick Step | |
23. | Hernando Bohorquez | Astana Pro Team | |
24. | Xandro Meurisse | Wanty-Gobert Cycling Team | |
25. | Tejay van Garderen | EF Education First | |
26. | Rafael Valls | Movistar Team | |
27. | Bjorg Lambrecht | Lotto Soudal | |
28. | Jack Haig | Mitchelton-Scott | |
29. | Wout Poels | Team Ineos | |
30. | Eduardo Sepulveda | Movistar Team | |
31. | Michael Woods | EF Education First | |
32. | Romain Bardet | AG2R La Mondiale | |
33. | Chris Froome | Team Ineos | |
34. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
35. | Simone Petilli | UAE Team Emirates | |
36. | Gorka Izagirre | Astana Pro Team | |
37. | Magnus Cort | Astana Pro Team | |
38. | Serge Pauwels | CCC Team | |
39. | Jakob Fuglsang | Astana Pro Team | |
40. | Rubén Fernandez | Movistar Team | |
41. | Tom Dumoulin | Team Sunweb | |
42. | Richie Porte | Trek-Segafredo | |
43. | Adam Yates | Mitchelton-Scott | |
44. | Cristian Camilo Munoz | UAE Team Emirates | |
45. | Thibaut Pinot | Groupama-FDJ | |
46. | Dylan Teuns | Bahrain-Merida | |
47. | Nicolas Edet | Cofidis, Solutions Crédits | |
48. | Dan Martin | UAE Team Emirates | |
49. | Mickaël Cherel | AG2R La Mondiale | |
50. | Warren Barguil | Team Arkéa Samsic | |
51. | Joey Rosskopf | CCC Team | |
52. | Steven Kruijswijk | Jumbo-Visma | |
53. | Alessandro de Marchi | CCC Team | |
54. | Sepp Kuss | Jumbo-Visma | |
55. | Steff Cras | Katusha-Alpecin | |
56. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | |
57. | Dylan van Baarle | Team Ineos | |
58. | Sébastien Reichenbach | Groupama-FDJ | |
59. | Carlos Verona | Movistar Team | |
60. | Alexandre Geniez | AG2R La Mondiale | |
61. | Jan Tratnik | Bahrain-Merida | |
62. | Oliver Naesen | AG2R La Mondiale | 00:22 |
63. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 00:34 |
64. | Damien Howson | Mitchelton-Scott | 00:37 |
65. | Nick Schultz | Mitchelton-Scott | 00:44 |
66. | Fabien Doubey | Wanty-Gobert Cycling Team | 03:53 |
67. | Quentin Pacher | Vital Concept-B&B Hotels | 04:00 |
68. | Peter Stetina | Trek-Segafredo | |
69. | Natnael Berhane | Cofidis, Solutions Crédits | |
70. | Darwin Atapuma | Cofidis, Solutions Crédits | |
71. | Paweł Bernas | CCC Team | |
72. | Rémi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | |
73. | Ruben Guerreiro | Katusha-Alpecin | |
74. | Logan Owen | EF Education First | |
75. | Maxime Bouet | Team Arkéa Samsic | |
76. | Joris Nieuwenhuis | Team Sunweb | |
77. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
78. | Sander Armee | Lotto Soudal | |
79. | Stefan de Bod | Dimension Data | |
80. | Matthieu Ladagnous | Groupama-FDJ | |
81. | Stéphane Rossetto | Cofidis, Solutions Crédits | |
82. | Anthony Delaplace | Team Arkéa Samsic | |
83. | Neilson Powless | Jumbo-Visma | |
84. | Edward Ravasi | UAE Team Emirates | |
85. | Simon Clarke | EF Education First | |
86. | Toms Skujins | Trek-Segafredo | |
87. | Jens Keukeleire | Lotto Soudal | |
88. | Nelson Oliveira | Movistar Team | |
89. | José Goncalves | Katusha-Alpecin | |
90. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
91. | Clément Venturini | AG2R La Mondiale | |
92. | Vegard Stake Laengen | UAE Team Emirates | |
93. | Jesper Hansen | Cofidis, Solutions Crédits | |
94. | Casper Pedersen | Team Sunweb | |
95. | Robert Power | Team Sunweb | |
96. | Jérémy Maison | Team Arkéa Samsic | |
97. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | |
98. | Petr Vakoc | Deceuninck-Quick Step | |
99. | Bart de Clercq | Wanty-Gobert Cycling Team | 05:04 |
100. | Niklas Eg | Trek-Segafredo | 06:25 |
101. | Vasil Kiryienka | Team Ineos | 06:26 |
102. | Jacques Janse van Rensburg | Dimension Data | |
103. | Geoffrey Soupe | Cofidis, Solutions Crédits | |
104. | Nic Dlamini | Dimension Data | |
105. | Dion Smith | Mitchelton-Scott | |
106. | Luka Mezgec | Mitchelton-Scott | |
107. | Koen de Kort | Trek-Segafredo | |
108. | Rémy Mertz | Lotto Soudal | |
109. | Ian Stannard | Team Ineos | 10:56 |
110. | Alex Dowsett | Katusha-Alpecin | |
111. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
112. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
113. | Jens Debusschere | Katusha-Alpecin | |
114. | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | |
115. | Marco Minnaard | Wanty-Gobert Cycling Team | |
116. | Thomas Degand | Wanty-Gobert Cycling Team | |
117. | Felix Grossschartner | Bora-hansgrohe | |
118. | Cesare Benedetti | Bora-hansgrohe | |
119. | Rory Sutherland | UAE Team Emirates | |
120. | James Whelan | EF Education First | |
121. | Yoann Bagot | Vital Concept-B&B Hotels | |
122. | Zdeněk Stybar | Deceuninck-Quick Step | |
123. | Kévin Ledanois | Team Arkéa Samsic | |
124. | Johannes Frohlinger | Team Sunweb | |
125. | Christoph Pfingsten | Bora-hansgrohe | |
126. | Sam Bennett | Bora-hansgrohe | |
127. | Mark Padun | Bahrain-Merida | |
128. | Luka Pibernik | Bahrain-Merida | |
129. | Maxime Cam | Vital Concept-B&B Hotels | |
130. | Arnaud Courteille | Vital Concept-B&B Hotels | |
131. | William Bonnet | Groupama-FDJ | |
132. | Hugo Houle | Astana Pro Team | |
133. | Mads Wurtz Schmidt | Katusha-Alpecin | |
134. | Pascal Eenkhoorn | Jumbo-Visma | |
135. | Davide Ballerini | Astana Pro Team | |
136. | Laurens Ten Dam | CCC Team | |
137. | Julien Vermote | Dimension Data | 15:06 |
138. | Riccardo Zoidl | CCC Team | 15:09 |
139. | Chun Kai Feng | Bahrain-Merida | |
140. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
141. | Maarten Wynants | Jumbo-Visma | |
142. | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | |
143. | André Greipel | Team Arkéa Samsic | |
144. | Nacer Bouhanni | Cofidis, Solutions Crédits | |
145. | Alvaro José Hodeg | Deceuninck-Quick Step | |
146. | Lorrenzo Manzin | Vital Concept-B&B Hotels | |
147. | Julius van Den Berg | EF Education First | |
148. | Florian Vachon | Team Arkéa Samsic | |
149. | Jaco Venter | Dimension Data | |
150. | Martijn Tusveld | Team Sunweb | |
151. | Pierre Rolland | Vital Concept-B&B Hotels | |
152. | Cyril Gautier | Vital Concept-B&B Hotels | |
153. | Steve Cummings | Dimension Data | |
154. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe |