Tour of Oman 2019: etap 1. Alexander Kristoff otwiera rywalizację

Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) po finiszu z peletonu na Suhar Corniche zwyciężył w pierwszym dniu 10. edycji Tour of Oman.

Norweg pokonał w końcówce Bryana Coquarda (Vital Concept-B&B Hotel), zaś jako trzeci finiszował Nacer Bouhanni (Cofidis). Kristoff do jutrzejszego etapu przystąpi w czerwonej koszulce lidera imprezy.

Łukasz Wiśniowski (CCC Team), najlepszy z Polaków, finiszował jako 91. 

Na otwarcie organizatorzy przygotowali dla zawodników płaski jak stół etap o długości 138,5 kilometrów. Brakowało wspinaczek, większość rywalizacji prowadziła po prostych i szerokich drogach, a w końcówce jedynym wyzwaniem było rondo kilkaset metrów przed kreską.

Akcję podjęli Michael Schär (CCC Team), Sergio Rodriguez (Eskadi Murias), Emiel Planckaert (Sport Vlaanderen Baloise) i Alexis Guerin (Delco Marseille Provence). Czwórka zyskała ponad 4 minut przewagi nad peletonem, lecz w strefie bufetu (76 km) zmalała różnica zmalała o połowę.

Z powodu silnych podmuchów peleton przyspieszył, chcąc podzielić stawkę, ale gdy żaden ruch nie spotkał się z powodzeniem tempo znów zalało. Harcownicy ostatnie 35 kilometrów rozpoczęli z zapasem 2 minut i 45 sekund. Planckaert odpadł 20 kilometrów przed finiszem. 

10 kilometrów przed metą, gdy peleton miał pozostałych śmiałków w zasięgu wzroku defekt zanotował Andre Greipel (Arkéa-Samsic), lecz Niemiec zdołał ponownie dołączyć do głównej grupy 4 kilometry później. Nieco wcześniej, jako ostatni harcownik, został wchłonięty Schär.

O losach etapu zadecydowała zatem walka wśród sprinterów. Zwycięsko z niej wyszedł Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. 

Wyniki 1. etapu Tour of Oman 2019 (2.HC), Al Sawadi Beach - Suhar Corniche (138,5 km):

  1 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates               2:54:50  
  2 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel    
  3 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
  4 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data    
  5 Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie    
  6 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country    
  7 Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles    
  8 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team    
  9 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 10 Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles    
 11 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale    
 12 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team    
 13 Tyler Magner (USA) Rally UHC Cycling    
 14 Kenny Dehaes (Bel) Wallonie Bruxelles    
 15 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team    
 16 Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles     
 17 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM    
 18 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM    
 19 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 20 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data    
 21 Pier Andre Cote (Can) Rally UHC Cycling    
 22 André Greipel (Ger) Arkéa Samsic    
 23 Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel    
 24 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team    
 25 Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country    
 26 John Murphy (USA) Rally UHC Cycling    
 27 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates    
 28 Romain Cardis (Fra) Direct Energie    
 29 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates    
 30 Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic    
 31 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates    
 32 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team    
 33 Mario Gonzalez Salas (Spa) Euskadi Basque Country    
 34 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 35 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team    
 36 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data    
 37 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM    
 38 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country    
 39 Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data    
 40 Alfdan De Decker (Bel) Wanty-Gobert    
 41 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits    
 42 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel    
 43 Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles    
 44 Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling    
 45 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale    
 46 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM    
 47 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data    
 48 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida    
 49 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida    
 50 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team    
 51 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida    
 52 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits    
 53 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling    
 54 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits    
 55 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin    
 56 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles    
 57 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel    
 58 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin    
 59 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin    
 60 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country    
 61 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel    
 62 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert      
 63 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Charles    
 64 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale    
 65 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team     
 66 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team     
 67 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 68 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates    
 69 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida    
 70 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin    
 71 Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles    
 72 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates    
 73 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM    
 74 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits    
 75 Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles    
 76 Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert    
 77 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 78 Rob Britton (Can) Rally UHC Cycling    
 79 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
 80 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles    
 81 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country    
 82 Pim Ligthart (Ned) Direct Energie    
 83 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale    
 84 Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles    
 85 Bagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale    
 86 Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert    
 87 Julien Morice (Fra) Vital Concept-B&B Hotel    
 88 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team    
 89 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles    
 90 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida    
 91 Łukasz Wiśniowski (Pol) CCC Team    
 92 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin    
 93 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert    
 94 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 95 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team    
 96 Michael Schär (Swi) CCC Team    
 97 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data    
 98 Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert    
 99 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM    
100 Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida    
101 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling    
102 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin    
103 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale    
104 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                       00:17  
105 Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert    
106 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida    
107 Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence KTM           00:21  
108 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates    
109 Pieter Weening (Ned) Roompot-Charles    
110 Kamil Gradek (Pol) CCC Team                                00:23  
111 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                          00:34  
112 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
113 Adrien Petit (Fra) Direct Energie    
114 Lukas Spengler (Swi) Wallonie Bruxelles    
115 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise            00:48  
116 Clément Russo (Fra) Arkéa Samsic                           00:51  
117 Robert Thomas Wagner (Ger) Arkéa Samsic                    00:53  
118 Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic    
119 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                         01:01  
120 Niki Terpstra (Ned) Direct Energie    
121 Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic                          01:13  
122 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                           01:21  
123 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale    
124 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept-B&B Hotel                 01:27  
125 Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country        02:00

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates               2:54:40  
  2 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel                00:04  
  3 Michael Schär (Swi) CCC Team                               00:05  
  4 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits            00:06  
  5 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data                       00:10  
  6 Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie    
  7 Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country    
  8 Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles    
  9 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team    
 10 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 11 Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles    
 12 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale    
 13 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team    
 14 Tyler Magner (USA) Rally UHC Cycling    
 15 Kenny Dehaes (Bel) Wallonie Bruxelles    
 16 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team    
 17 Stijn Steels (Bel) Roompot-Charles    
 18 Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM    
 19 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM    
 20 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 21 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data    
 22 Pier Andre Cote (Can) Rally UHC Cycling    
 23 André Greipel (Ger) Arkéa Samsic    
 24 Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel    
 25 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team    
 26 Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country    
 27 John Murphy (USA) Rally UHC Cycling    
 28 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates    
 29 Romain Cardis (Fra) Direct Energie    
 30 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates    
 31 Elie Gesbert (Fra) Arkéa Samsic    
 32 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates    
 33 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team    
 34 Mario Gonzalez Salas (Spa) Euskadi Basque Country    
 35 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 36 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team    
 37 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data    
 38 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM    
 39 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country    
 40 Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data    
 41 Alfdan De Decker (Bel) Wanty-Gobert    
 42 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits    
 43 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotel    
 44 Eliot Lietaer (Bel) Wallonie Bruxelles    
 45 Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling    
 46 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale    
 47 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM    
 48 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data    
 49 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida    
 50 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida    
 51 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team    
 52 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida    
 53 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits    
 54 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling    
 55 Jesus Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Credits    
 56 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin    
 57 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles    
 58 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel    
 59 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin    
 60 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin    
 61 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country    
 62 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel    
 63 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert    
 64 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Charles    
 65 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale    
 66 Gijs Van Hoecke (Bel) CCC Team    
 67 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team    
 68 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 69 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates    
 70 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida    
 71 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin    
 72 Arjen Livyns (Bel) Roompot-Charles    
 73 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates    
 74 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM    
 75 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits    
 76 Maurits Lammertink (Ned) Roompot-Charles    
 77 Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert    
 78 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 79 Rob Britton (Can) Rally UHC Cycling    
 80 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
 81 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles    
 82 Hector Saez Benito (Spa) Euskadi Basque Country    
 83 Pim Ligthart (Ned) Direct Energie    
 84 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale    
 85 Huub Duijn (Ned) Roompot-Charles    
 86 Bagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale    
 87 Boris Vallee (Bel) Wanty-Gobert    
 88 Julien Morice (Fra) Vital Concept-B&B Hotel    
 89 Nathan Van Hooydonck (Bel) CCC Team    
 90 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles    
 91 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida    
 92 Łukasz Wiśniowski (Pol) CCC Team    
 93 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin    
 94 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert    
 95 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise    
 96 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team    
 97 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data    
 98 Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert    
 99 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM    
100 Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida    
101 Evan Huffman (USA) Rally UHC Cycling    
102 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin    
103 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale    
104 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                       00:27  
105 Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert    
106 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida    
107 Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence KTM    
108 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                      00:31  
109 Pieter Weening (Ned) Roompot-Charles    
110 Kamil Gradek (Pol) CCC Team                                00:33  
111 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin                          00:44  
112 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits    
113 Adrien Petit (Fra) Direct Energie    
114 Lukas Spengler (Swi) Wallonie Bruxelles    
115 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise            00:55  
116 Clément Russo (Fra) Arkéa Samsic                           01:01  
117 Robert Thomas Wagner (Ger) Arkéa Samsic                    01:03  
118 Laurent Pichon (Fra) Arkéa Samsic    
119 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie                         01:11  
120 Niki Terpstra (Ned) Direct Energie    
121 Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic                          01:23  
122 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                           01:31  
123 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale    
124 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept-B&B Hotel                 01:37  
125 Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country        02:10 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: