Puchar Świata 2018/19 #7: Mathieu van der Poel nie zwalnia, pierwsze podium Nieuwenhuisa

Mathieu van der Poel

Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) wygrał na torze wyścigowym Heusden-Zolder siódmą rundę przełajowego Pucharu Świata.

Mistrz Europy, którego na mecie oklaskiwał dziadek Raymond Poulidor, pokonał mistrza świata Wouta van Aerta (Cibel-Cebon) i Jorisa Nieuwenhuisa (Development Team Sunweb). 21. miejsce zajął Zdenek Stybar (Quick-Step Floors).

Rywalizacja na miejscami zmrożonej trasie rozpoczęła się wyjątkowo spokojnie. Znów pechowo otworzył Van Aert, który po defekcie na dzień dobry stracił do czołówki 14 sekund. Van der Poel początkowo usadowił się na końcu sześcioosobowej grupy, napędzanej przez lidera PŚ Toona Aertsa (Telenet Fidea Lions).

Na trzecim z dziewięciu okrążeń Van Aert dojechał do pierwszej grupy. Mocną zmianę dał wówczas Michael Vanthourenhout (Marlux–Bingoal), za którym utrzymali się Aerts i Van der Poel. Ten ostatni przeszedł w końcu do ataku, po błędzie Aertsa błyskawicznie zyskując 8 sekund.

Czwarte okrążenie mistrz Europy ukończył 13 sekund przed Vanthourenhoutem, natomiast 24 sekundy tracili Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions), Joris Nieuwenhuis, Aerts i Van Aert.

Vanthourenhouta kilka chwil później z walki o podium wyeliminował defekt. Tempo grupy pościgowej nie było wysokie, po 2/3 dystansu różnica powiększyła się do 32 sekund.

Spróbowali oderwać się Nieuwenhuis i Van Aert. Z powodzeniem, gdyż Aerts nie był przygotowany by za nimi podążyć. Mistrz świata łatwo uciekł Holendrowi, zbliżając się do Van der Poela na 21 sekund. Ten w pełni jednak kontrolował sytuację, spokojnie dowożąc prowadzenie do mety.

Marianne Vos, po fascynującym wyścigu, okazała się najlepsza w rywalizacji kobiet. Liderka Pucharu Świata na kresce zameldowała się przed Lucindą Brand i mistrzynią świata Sanne Cant.

W stawce zawodników do lat 23 Elia Iserbyt pokonał Maika van der Heijdena i Tima Kielicha. Lider PŚ Thomas Pidcock nie wystartował.

Wyniki Pucharu Świata 2018/19 #7, Heusden-Zolder:

  1 Mathieu Van Der Poel (Ned)                      1:02:49
  2 Wout Van Aert (Bel)                               00:16
  3 Joris Nieuwenhuis (Ned)                           00:29
  4 Toon Aerts (Bel)                                  00:35
  5 Laurens Sweeck (Bel)
  6 Quinten Hermans (Bel)                             00:55
  7 David Van Der Poel (Ned)                          01:03
  8 Lars Van Der Haar (Ned)                           01:07
  9 Corne Van Kessel (Ned)                            01:10
 10 Daan Soete (Bel)                                  01:17
 11 Tim Merlier (Bel)                                 01:43
 12 Gianni Vermeersch (Bel)                           01:44
 13 Michael Vanthourenhout (Bel)                      01:52
 14 Marcel Meisen (Ger)                               02:08
 15 Kevin Pauwels (Bel)                               02:15
 16 Thijs Aerts (Bel)                                 02:22
 17 Stephen Hyde (USA)                                02:23
 18 Jens Adams (Bel)                                  02:37
 19 Tom Meeusen (Bel)                                 02:42
 20 Michael Boroš (Cze)                               02:43
 21 Zdeněk Štybar (Cze)                               02:48
 22 Sascha Weber (Ger)
 23 Diether Sweeck (Bel)                              03:10
 24 Nicolas Cleppe (Bel)                              03:12
 25 Jim Aernouts (Bel)                                03:14
 26 Fabien Canal (Fra)                                03:19
 27 Sieben Wouters (Ned)
 28 Kevin Suarez Fernandez (Spa)                      03:20
 29 Stan Godrie (Ned)
 30 David Menut (Fra)                                 03:46
 31 Ismael Esteban Aguero (Spa)                       03:49
 32 Timon Rüegg (Swi)                                 03:52
 33 Simon Zahner (Swi)                                03:58
 34 Jan Nesvadba (Cze)                                04:29
 35 Braam Merlier (Bel)                               04:37
 36 Joshua Dubau (Fra)                                04:38
 37 Vincent Baestaens (Bel)                           04:47
 38 Severin Sägesser (Swi)                            04:55
 39 Matthieu Boulo (Fra)                              04:56
 40 Javier Ruiz De Larrinaga Iba?ez (Spa)             04:59
 41 Michael Van Den Ham (Can)
 42 Lucas Dubau (Fra)                                 05:17
 43 Curtis White (USA)                                05:28
 44 Gosse Van Der Meer (Ned)                          06:07
 45 Kenneth Hansen (Den)                              06:18
 46 Florian Trigo (Fra)                               06:20
 47 Kerry Werner (USA)                                06:53
 48 Ondrej Glajza (Svk)
 49 Cody Kaiser (USA)
 50 Tomáš Paprstka (Cze)
 51 David Eriksson (Swe)
 52 Daniel Ania Gonzalez (Spa)
 53 Garry Millburn (Aus)
 54 Scott Thiltges (Lux)
 55 Vincent Dias Dos Santos (Lux)
 56 Cameron Jette (Can)
 57 Yu Takenouchi (Jpn)
 58 Frederik Hähnel (Ger)
 59 Henrik Jansson (Swe)
 60 Luc Turchi (Lux)
 61 Philipp Heigl (Aut)
 62 Martin Eriksson (Swe)
 63 Tyler Cloutier (USA)
 64 Thomas Edhofer (Ger)
DNF Dieter Vanthourenhout (Bel)
DNF Felipe Orts Lloret (Spa)
DNF Max Judelson (USA)
DNF Luis Junquera San Millan (Spa)
DNS Marvin Schmidt (Ger)

Kobiety

  1 Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team                48:50
  2 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb                              00:01
  3 Sanne Cant (Bel) Corendon - Circus                           00:06
  4 Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) Corendon - Circus           00:15
  5 Maud Kaptheijns (Ned) Crelan - Charles                       00:20
  6 Loes Sels (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice             00:22
  7 Nikki Brammeier (GBr) Mudiita                                00:23
  8 Inge Van Der Heijden (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team        00:26
  9 Annemarie Worst (Ned) Steylaerts -777                        00:32
 10 Eva Lechner (Ita) Creafin Tüv Sud                            00:35
 11 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts -777                    00:47
 12 Denise Betsema (Ned) Marlux - Bingoal                        00:55
 13 Katherine Compton (USA) Trek Collective                      00:56
 14 Jana Czeczinkarova (Cze) Mitas Trek                          01:10
 15 Fleur Nagengast (Ned) Telenet Fidea Lions                    01:25
 16 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing Cx                     01:28
 17 Kaitlin Keough (USA) Cannondale-Cyclocrossworld              01:32
 18 Marion Norbert Riberolle (Fra)                               01:33
 19 Laura Verdonschot (Bel) Marlux - Bingoal                     01:51
 20 Nicole Koller (Swi) Moebel Maerki Mtb Pro Team
 21 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Nesta Cx Team                    02:09
 22 Shirin Van Anrooij (Ned)                                     02:12
 23 Nadja Heigl (Aut) Ktm Alchemist Racing Team                  02:14
 24 Manon Bakker (Ned) Experza - Footlogix                       02:23
 25 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam            02:26
 26 Jolanda Neff (Swi) Trek Factory Racing Cx
 27 Puck Pieterse (Ned)                                          02:27
 28 Jenn Jackson (Can)                                           02:39
 29 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions                      02:53
 30 Maghalie Rochette (Can)                                      02:54
 31 Pavla Havlikova (Cze)                                        03:01
 32 Bethany Crumpton (GBr) Storey Racing                         03:02
 33 Francesca Baroni (Ita) Selle Italia - Guerciotti - Elite     03:10
 34 Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg                    03:14
 35 Marthe Truyen (Bel) Telenet Fidea Lions                      03:18
 36 Aida Nuno Palacio (Spa)                                      03:30
 37 Marlene Petit (Fra) Team Cross Safir Ganova                  03:35
 38 Amandine Fouquenet (Fra)                                     03:36
 39 Kata Blanka Vas (Hun)                                        03:39
 40 Mari-Liis Mottus (Est)
 41 Ruby West (Can)                                              04:04
 42 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb
 43 Courtenay McFadden (USA)                                     04:05
 44 Joyce Vanderbeken (Bel)                                      04:12
 45 Harriet Harnden (GBr)                                        04:17
 46 Helen Wyman (GBr)                                            04:25
 47 Magdeleine Vallieres Mill (Can)                              04:27
 48 Elisabeth Brandau (Ger)                                      04:32
 49 Zina Barhoumi (Swi)                                          04:37
 50 Lea Curinier (Fra)                                           04:45
 51 Rebecca Fahringer (USA)                                      05:01
 52 Sunny Gilbert (USA)                                          05:07
 53 Noemi Ruegg (Swi)
 54 Ida Erngren (Swe)
 55 Ida Jansson (Swe) Specialized Racing                         05:14
 56 Elle Anderson (USA)                                          05:19
 57 Luisa Ibarrola Albizua (Spa) Delikia - Ginestar              05:34
 58 Karla Stepanova (Cze)                                        05:47
 59 Jinse Peeters (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice         05:52
 60 Stefanie Paul (Ger)                                          05:59
 61 Axelle Bellaert (Bel)                                        06:01
 62 Emily Wadsworth (GBr) Tp Racing                              06:15
 63 Evita Muzic (Fra) Fdj Nouvelle - Aquitaine Futuroscope       06:20
 64 Paula Diaz Lopez (Spa)                                       06:25
 65 Maddie Wadsworth (GBr)                                       06:27
 66 Elizabeth Ungermanova (Cze)                                  06:28
 67 Magdalena Misonova (Cze)                                     06:46
 68 Irene Trabazo Bragado (Spa)                                  06:56
 69 Sandra Trevilla Samperio (Spa)                               07:24
 70 Dana Gilligan (Can)                                          07:27
 71 Katlin Kukk (Est)                                            07:38
 72 Melissa Rouiller (Swi)                                       07:56
 73 Nikola Bajgerova (Cze) Team Dukla Praha Women                08:14
 74 Clea Seidel (Ger)
 75 Katie Scott (GBr)
 76 Katharina Julia Hinz (Ger)
 77 Jennifer Malik (USA)
 78 Maria Parajon Fuentes (Spa)
 79 Julie Brouwers (Bel)
 80 Sara Cueto Vega (Spa)
 81 Laetitia Maus (Lux)
 82 Lucie Cottier (Swi)
 83 Sidney McGill (Can)
 84 Ida Johansson (Swe)
 85 Diana Steffenhagen (Ger)
 86 Kiona Crabbe (Bel)

U23

1 Eli Iserbyt (Bel)                                   49:55
2 Maik Van der Heijden (Ned)                          00:30
3 Timo Kielich (Bel)                                  01:10
4 Ryan Kamp (Ned)                                     01:11
5 Sandy Dujardin (Fra)                                01:11
6 Jakob Dorigoni (Ita)                                01:13
7 Thomas Mein (GBr)                                   01:20
8 Loris Rouiller (Swi)                                01:21
9 Matthieu Legrand (Fra)                              01:26
10 Lander Loockx (Bel)                                01:27

Telenet Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym 2018/19:

#1, Waterloo: Niespodziewanie Toon Aerts
#2, Iowa City: Mocne uderzenie Toona Aertsa
#3, Berno: Mathieu Van Der Poel nie spuszcza z tonu
#4, Tabor: Mathieu Van Der Poel najlepszy w Czechach
#5, Koksijde: Mathieu Van Der Poel na piaskach
#6: Namur u stóp Mathieu van der Poela

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: