Trasa Volta ao Algarve 2019

Volta ao Algarve

Dla każdego coś dobrego, czyli Volta ao Algarve (2.HC) szykuje się na przyjęcie rozgrzewających się w lutym gwiazd peletonu.

W sezonie 2019 portugalski wyścig odbędzie się po raz 45. i jak co roku będzie jednym z pierwszych poważniejszych sprawdzianów formy przed wiosennymi wyścigami. W dniach 20-24 lutego szansę dostaną czasowcy, dwie okazje powinni wykorzystać sprinterzy, a dwa górskie etapy zadowolą klasykowców i kolarzy kolekcjonujących wysokie miejsca w wyścigach etapowych.

Volta ao Algarve w kalendarzu od kilku lat stanowi poligon dla kolarzy dużego formatu, którzy za sobą mają pierwsze starty na Bliskim Wschodzie lub w Ameryce Łacińskiej lub dłuższe okresy treningów, a w niedługiej perspektywie Paryż-Nicea i Tirreno-Adriatico. Zbalansowana trasa wyścigu, niezła obsada i dobre warunki pogodowe to wszystko, czego potrzebują pod koniec lutego.

Pięciodniowy wyścig na południu Portugalii nie zaskakuje układem przygotowanych etapów. Ściganie rozpocznie się w Portimao, a finisz pierwszego dnia w Lagos należeć powinien do sprinterów. Klasyfikację generalną wstępnie ustawi etap na Alto de Foia, który drugiego dnia wyruszy z Almodôvar. Wyrastająca w finale 8-kilometrowa wspinaczka nie jest bardzo stroma, a jej chłostane wiatrem zbocza ostatnio przychylne były Michałowi Kwiatkowskiemu (2018), Danielowi Martinowi (2017)  i Luisowi Leonowi Sanchezowi (2016).

Trzeciego dnia szansę sprawdzenia nogi i sprzętu dostaną specjaliści w jeździe indywidualnej na czas. 20-kilometrowy odcinek w miejscowości Lagoa będzie dokładną kopią tego z roku 2018, na którym najlepszy wynik zapisał Geraint Thomas. Na lekko pofałdowanej trasie różnice w czołówce liczyć powinniśmy w sekundach.

Czwartego dnia nadarzy się druga szansa dla sprinterów, a finał wyścigu tradycyjnie w rejonie Malhao. 174-kilometrowy odcinek zwieńczy krótka, acz stroma wspinaczka na Alto de Malhão (2,5 km, średnio 10%).

Przed rokiem zmagania na portugalskich szosach wygrał Michał Kwiatkowski (Team Sky), w klasyfikacji generalnej wyprzedzając drużynowego kolegą Gerainta Thomasa i Tejaya van Garderena (BMC Racing).

Trasa Volta ao Algarve 2019:

20 lutego - etap 1: Portimão – Lagos (199,1 km)

profil 1. etapu Volta ao Algarve 2019

21 lutego - etap 2: Almodôvar – Fóia (187,4 km)

profil 2. etapu Volta ao Algarve 2019

22 lutego - etap 3: Lagoa – Lagoa (20,3 km; jazda indywidualna na czas)

profil 3. etapu Volta ao Algarve 2019

23 lutego - etap 4: Albufeira – Tavira (198,3 km)

profil 4. etapu Volta ao Algarve 2019

24 lutego - etap 5: Faro – Malhão (173,5 km)

profil 5. etapu Volta ao Algarve 2019

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: