Vuelta a Espana 2019 z etapem w Andorze

peleton na trasie Vuelta a Espana

Tak jak w ostatnich dwóch edycjach, w 2019 roku peleton Vuelta a Espana zawita na drogi Andory. Księstwo będzie gospodarzem jednego z górskich etapów.

Ulokowany w Pirenejach kraj kilkukrotnie gościł już kolarzy biorących udział w sierpniowo-wrześniowym Wielkim Tourze. Przez ostatnie dziesięć lat kończyły się w nim ważne górskie odcinki. W 2008 roku do stacji Vallnord jako pierwszy wjechał Igor Anton, w 2012 roku etap z metą na Coll de la Gallina padł łupem Alejandro Valverde, w kolejnej edycji w tym samym miejscu triumfował Daniele Ratto, a w 2015 roku górski thriller zakończył się zwycięstwem Mikela Landy.

W ubiegłym roku linię mety w centrum stolicy małego księstwa jako pierwszy przeciął Vincenzo Nibali, zaś kilka miesięcy temu jedno z najmniejszych państw Europy zorganizowało dwa górskie finisze. Na wspinaczce w okolice Naturlandii, na Coll de la Rabassa, klasę pokazał Thibaut Pinot, zaś kolejnego dnia, na Coll de la Gallina, talent zaprezentował drugi kolarz Vuelty, Enric Mas

Według dziennika "El Periódic d'Andorra" zarówno organizatorzy, jak i miejscowe władze, są zadowolone z dotychczasowej współpracy. Ta została przedłużona i za rok kolarze znów zawitają do księstwa, aby walczyć na trudnych przełęczach. Nie jest jednak znana ani planowana data przejazdu zawodników, ani sugerowana trasa etapu. 

Chcemy dalej wspierać tę imprezę i mamy nadzieję, że za rok będzie tak świetnie, jak było do tej pory. Andora znów stanie się stolicą światowego kolarstwa

– oznajmił Jordi Torres, minister ds. urbanistyki.

Dziennik sugeruje, że po górskim finiszu poza granicami Hiszpanii, peleton pomknie do Francji, przekraczając granicę przez Port d'Envalira (2408 m.n.p.m.). Do tej pory przypuszczano, że na trasie znajdzie się czasówka po ulicach Pau, jednak nie wiadomo, czy organizacja etapu Tour de France przez to miasto wpłynie na decyzję dotyczącą Wyścigu Dookoła Hiszpanii.

Trasę 74. Vuelta a Espana poznamy 19 grudnia podczas ceremonii w Alicante. Póki co wiadomo, że wyścig rozpocznie się 24 sierpnia w Salinas of Torrevieja, a zakończy 15 września na ulicach Madrytu. 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: