Superprestige 2018/19 #1: Mathieu van der Poel w pełnym gazie

Mathieu Van Der Poel

Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) wygrał w holenderskim Gieten pierwsze w sezonie 2018/19 przełajowe zawody cyklu Telenet Superprestige.

Mistrz Europy wyraźnie wyprzedził mistrza świata Wouta van Aerta (Team WvA) i Toona Aertsa (Telenet Fidea Lions).

Dwójka najlepszych zawodników na szybkiej, miejscami piaszczystej trasie, swoje warunki narzuciła od samego początku. Po pierwszej rundzie następni zawodnicy tracili 10 sekund, na drugiej różnica wzrosła do 21 sekund. Grupę pościgową utworzyli Michael Vanthourenhout (Marlux-Bingoal), Lars van der Haar i Toon Aerts (obaj Telenet Fidea Lions).

Van der Poel, który dzień wcześniej upadł na wyścigu cyklu Brico Cross, a jego występ stanął pod znakiem zapytania, szybko rozwiał wątpliwości co do prezentowanej dyspozycji. Holender zostawił za plecami van Aerta, wypracowując na półmetku rywalizacji pół minuty zapasu. Do grupy walczącej o trzecie miejsce dołączyli Daan Soete (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice), Marcel Meisen i David van der Poel (obaj Corendon-Circus), natomiast wypadł Vanthourenhout.

W drugiej części mistrz Europy kontrolował sytuację, pilnując 30-sekundowej różnicy. Z tyłu Toon Aerts oderwał się od kilkuosobowej grupy, niezagrożony dojeżdżając do mety po trzecie miejsce w wyścigu.

Rywalizację kobiet zdominowały Holenderki. Pierwsza finiszowała Annemarie Worst (ERA-Circus), pokonując Mariannę Vos (WaowDeals Pro Cycling).