Mistrzostwa świata

MŚ Innsbruck 2018. Reprezentacje Polski w 6-osobowych składach

W sześcioosobowych składach pojadą reprezentacje Polski w wyścigach ze startu wspólnego elity mężczyzn i kobiet podczas szosowych mistrzostwach świata w austriackim Innsbrucku (22-30 września).

Kwalifikacje do czempionatu odbyły się na podstawie rankingu światowego, kontynentalnych oraz narodów na dzień 12 sierpnia 2018 roku.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) nie potwierdziła jeszcze liczby miejsc na wyścigi ze startu wspólnego, acz komunikat w tej sprawie spodziewany jest w najbliższych dniach.

W gronie elity mężczyzn Polska sklasyfikowana została na 14. miejscu, co pozwoli na wystawienie sześciu zawodników. W 200-osobowym peletonie ośmiu zawodników wystawią: Włochy, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Kolumbia, Australia, Dania i Słowenia. Sześcioosobowe składy, oprócz Polaków, przywiozą także Niemcy, Norwegowie, Szwajcarzy, Irlandczycy, Czesi, Rosjanie, Austriacy i Luksemburczycy.

Siedmiu reprezentantów mogą wystawić Słowacy, gdyż ubiegłorocznym mistrzem świata a jest Peter Sagan. Dodatkowe miejsce nie przysługuje Belgii i Włochom, którzy w swoich szeregach mają aktualnego mistrza olimpijskiego i mistrza Europy – oba kraje wywalczyły maksymalną liczbę miejsc przez miejsce w rankingu.

W rankingu elity kobiet biało-czerwone zajęły 8. miejsce, co także daje sześć miejsc w wyścigu ze startu wspólnego. W gronie elity kobiet najsilniejsze, siedmioosobowe składy wystawią Holandia, Australia, Włochy, USA, i Niemcy.

Polska, Belgia, RPA, Francja, Hiszpania, Dania, Kanada, Nowa Zelandii, Wielka Brytania i Słowenia pojawią się za to w składach sześcioosobowych.

Trzynaste miejsce Polski w rankingu mężczyzn do lat 23 daje możliwość wystawienia 5 zawodników – tak jak najlepszych 15 krajów.

W rankingu juniorów Polska nie została sklasyfikowana, co oznacza tylko dwa miejsca w wyścigu ze startu wspólnego. Lepiej sytuacja wygląda wśród juniorek, siódma lokata w rankingu narodów daje nam cztery miejsca.

W wyścigach indywidualnych na czas federacje krajowe mogą wystawić we wszystkich kategoriach do dwóch reprezentantów (+ obrońcy tytułu).

Paweł Gadzała

Zobacz komentarze

• W zeszłym roku Polacy walczyli z Norwegami o znalezienie się w 10-tce uprawniającej do wystawienia 9 zawodników (zamiast 6). Przy zmniejszeniu liczby kolarzy topowych reprezentacji do 8 może nie ma to już aż tak wyraźnego znaczenia, jednak niepokojący jest niestety regres Polaków w rankingu narodów i nawoływania Kwiatka z początku roku do zdobywania punktów były jak najbardziej słuszne... Bodajże przed TdP byli nawet na miejscu 17. Poza nim i Majką, reszta to w zasadzie "ściana płaczu" (oprócz może 2 miejsca Łukasza Wiśniowskiego na Omloop Het Nieuwsblad)... A do top-10 przebojem wdarli się Słoweńcy i Duńczycy, którzy mają całą plejadę świetnych kolarzy na poziomie world touru, czego o naszym "zapleczu" stwierdzić jednak trudno.

• Tak ciężki i długi wyścig mogą przejechać tylko zawodnicy z drużyn WT, Kwiatkowski, Majka, jako liderzy Gołaś, Wiśniowski, Marczyński, Poljański.

Pogacar odlicza godziny do Giro d’Italia | Bouhanni żąda milionów

Najbliższe plany MAT Atom Deweloper. Będzie transmisja z Wyścigu o Puchar Prezydenta Grudziądza. Zondacrypto sponsorem Giro d’Italia. Wiadomości z wtorku,…

30 kwietnia 2024, 16:41

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54

La Vuelta Femenina 2023: etap 2. Triumf Alison Jackson

Mistrzyni Kanady Alison Jackson zdobyła w Moncofar drugi etap La Vuelta Femenina.

29 kwietnia 2024, 17:23

28 kwietnia 2024, 17:29