Memoriał Henryka Łasaka 2018. Zwycięstwo Mateusza Grabisa

Mateusz Grabis

Mateusz Grabis z grupy Voster ATS Team wygrał 20. edycję Memoriału Henryka Łasaka.

23-latek pokonał na finiszu w Suchej Beskidzkiej współtowarzyszy z ucieczki: Eduarda Voroganova (Minsk Cycling Club) oraz Martina Boubala (CK Pribram Fany Gastro).

W sobotę już po raz dwudziesty rozegrany został Memoriał Henryka Łasaka. Tegoroczna trasa liczyła 175 kilometrów. Składało się na nią pięć małych rund o długości 3,8-kilometra każde w Suchej Beskidzkiej, gdzie wyznaczona była linia startu i mety, oraz pięć dużych liczących po 37 kilometrów i prowadzących m.in. Zembrzyce, Tarnawę Dolną, Śleszowice, Tarnawę Górną, Krzeszów, Kuków oraz Stryszawę. Na starcie stanęło 79 kolarzy reprezentujących 14 ekip z Polski, Czech, Białorusi, Włoch i Izraela.

Wyścig rozpoczął się od rundy honorowej, którą z kolarzami przejechał dyrektor wyścigu Tadeusz Mytnik. W przeszłości był on jednym z podopiecznych Henryka Łasaka i uczcił on w ten sposób jego pamięć. Po rundzie honorowej rozpoczęło się właściwe ściganie. Początkowe kilometry upłynęły pod znakiem nieudanych prób zawiązania ucieczki

Po ok. 35 kilometrach od peletonu oderwali się Eduard Vorganov (Minsk Cycling Club) oraz Kacper Wiszniewski (GKS Cartusia Kartuzy). Chwilę później dołączył do nich także Tomas Jakoubek (CK Pribram Fany Gastro). Wkrótce potem z peletonu do ucieczki przeskoczyć zdołali jeszcze: Mateusz Grabis (Voster ATS Team), Petr Fiala (Sparta Praha) oraz Martin Boubal (CK Pribram Fany Gastro). Po 60 kilometrach na czele mieliśmy więc szóstkę kolarzy jadących z przewagą minuty nad peletonem, z którego solową próbę przeskoku podjął jeszcze Filippo Tagliani (Dellio Gallina). Włoch jednak zawiesił się pomiędzy obiema grupami. Na 100. kilometrze tracił 1'20 do ucieczki, a jechał z przewagą 40 sekund nad peletonem.

Pod koniec trzeciego okrążenia grupa zasadnicza wyraźnie zwolniła, co spowodowało, że przewaga ucieczki znacznie wzrosła i na niewiele ponad 50 kilometrów wynosiła blisko cztery minuty. W tym samym czasie do głównej grupy po nieudanej akcji wrócić zdecydował się też Tagliani. Powrót Włocha do peletonu spowodował, że do mocnej pracy zabrali się jego koledzy z ekipy Delio Gallina. Przewaga ucieczki zaczęła wówczas maleć i na początku ostatniego okrążenia wynosiła już niewiele ponad dwie minuty.

Mimo pogoni różnica malała w tempie pozwalającym zacząć myśleć harcownikom o rozstrzygnięciu między sobą losów wyścigu. Na ostatnim podjeździe do Tarnawy Górnej od ucieczki odpadł Wiszniewski. Pozostała piątka nie dawała za wygraną i ostatnie 10 kilometrów rozpoczęła z przewagą wynoszącą ponad minutę.

Ostatecznie uciekinierzy nie dali się złapać i w sprinterskiej rozgrywce rozstrzygnęli losy wyścigu. Najszybszy okazał się w nim Mateusz Grabis, który pokonał Eduarda Voroganova oraz Martina Boubala. Spóźniony o kilkadziesiąt sekund peleton przyprowadził kolega Grabisa z ekipy Voster ATS Team, Adrian Banaszek.

Taki był plan na ten wyścig. Razem z Szymonem Krawczykiem mieliśmy zabierać się w odjazdy, a w sytuacji, gdyby ucieczka nie dojechała, mieliśmy wtedy rozprowadzać na finisz Adriana Banaszka

  - opowiadał na mecie w Suchej Beskidzkiej świeżo upieczony zwycięzca.

W ucieczce był równy poziom, chłopacy dawali równe zmiany i dobrze nam się razem jechało. Myślę, że dzięki temu właśnie udało nam się zakończyć akcję powodzeniem. Na początku ostatniej rundy już można się było spodziewać, że dojedziemy na metę przed peletonem. Czekałem więc na ruchy ze strony współuciekinierów, na ewentualne ataki z ich strony, ale nic takiego się wydarzyło.

Po wcześniejszych finiszach wiedziałem, że jestem najszybszy z tej grupki i czekałem już na finisz. W samej końcówce było dwóch zawodników z jednej ekipy, którzy próbowali się rozprowadzać, ale ja pilnowałem najgroźniejszego moim zdaniem Białorusina i za nim ruszyłem

  - dodał na koniec Grabis.

Wyniki Memoriału Henryka Łasaka 2018 (1.2), Sucha Beskidzka - Sucha Beskidzka (175,8 km):

 1 Mateusz Grabis (Pol) Voster ATS Team        4:07:26
 2 Eduard Voroganov (Blr) Minsk Cycling Club
 3 Martin Boubal (Cze) CK Pribram Fany Gastro
 4 Pavel Stohr (Cze) Sparta Praha
 5 Tomas Jakoubek (Cze) CK Pribram Fany Gastro
 6 Adrian Banaszek (Pol) Voster ATS Team        01:25
 7 Norbert Banaszek (Pol) Wibatech Merx 7R
 8 Yuval Ben Moshe (Isr) Israel Cycling Academy
 9 Ahmed Galdoune (Mar) Delio Gallina
 10 Tobiasz Pawlak (Pol) Domin Sport

PELNE WYNIKI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: