Mistrzostwa Europy

Mistrzostwa Europy 2018. Szymon Krawczyk z brązem na koniec

W ostatnim dniu torowych mistrzostw Europy, jakie rozgrywane były w szkockim Glasgow, po brązowy medal w wyścigu eliminacyjnym sięgnął Szymon Krawczyk.

Keirin kobiet

Na ostatni, szósty dzień rywalizacji o medale torowych mistrzostw Europy, zaplanowane zostały cztery konkurencje. Pierwszą z nich był kobiecym keirin, w którym zawodniczki rozprowadzane są przez charakterystyczną dernę.

Polskę w tej konkurencji reprezentowały Urszula Łoś i Julita Jagodzińska, które nie zdołały jednak uzyskać awansu w 1. rundzie. W repasażach sukces był połowiczny, bowiem do kolejnego etapu rywalizacji przeszła jedynie Łoś, zaś Jagodzińska przegrała swój bieg i zakończyła rywalizację na 17. pozycji.

W 2. rundzie Łoś zajęła ostatnie miejsce w swoim biegu, co oznaczało, że pozostała jej już tylko walka o miejsca 7-12. Ostatecznie w keirinie zajęła ona 9. miejsce. Po złoty medal mistrzostw Europy sięgnęła tym razem Francuzka Mathilde Gros, dla której był to już drugi łup wywalczony w Glasgow. Srebro zdobyła Belgijka Nicky Degrendele, a miejsca na podium dopełniła Rosjanka Daria Shmeleva.

PEŁNE WYNIKI

Keirin mężczyzn

W keirinie we wtorek walczyli także panowie, a pośród nich Krzysztof Maksel i Mateusz Lipa. Trzeba przyznać, że mieli oni dziś nieco lepszy dzień od swoich kadrowych koleżanek. Obaj uzyskali awanse do 2. rundy, wygrywając swoje biegi repasażach, ale dalej było już tylko trudniej.

Maksel zajął 3. miejsce w swoim kolejnym wyścigu, awansując do finału o miejsca 1-6. Lipie jednak ta sztuka nie poszła już tak dobrze i pozostała mu walka o miejsca 7-12.

Ostatecznie Maksel zakończył walkę w keirinie na 6. pozycji, zaś Lipca sklasyfikowany został na 10. pozycji. Mistrzem Europy w tej konkurencji został Niemiec Stefan Botticher, pokonując Francuza Sebastiena Vigiera i Brytyjczyka Jacka Carlina.

Madison kobiet

Do madisona kobiet, czyli wyścigu rozgrywanego w parach, gdzie zawodniczki wypychają się na zmiany poprzez uchwyt rąk, wystartowały siostry Daria i Wiktoria Pikulik. Niestety, mimo chęci nie udało im się odegrać żadnej znaczącej roli w tym wyścigu. Punktowały zaledwie raz, kończąc ostatecznie rywalizację na 9. pozycji.

W madisonie triumfowały Dunki, jadące w składzie Amalie Dideriksen i Julie Leth. Razem z Rosjankami – Gulanz Badykovą i Dianą Klimovą – nadrobiły one nad rywalkami okrążenie, co dało im po 20 dodatkowych punktów. Brązowy medal zapisały na swoim koncie Holenderki Kirsten Wild i Amy Pieters.

Wyścig eliminacyjny mężczyzn

Polski dorobek medalowy na tych mistrzostwach Europy powiększył dziś za to Szymon Krawczyk, który znakomicie pojechał wyścig eliminacyjny. Konkurencja ta, tak dla przypomnienia, polega na eliminowaniu na co drugim przejeździe przez linię okrążeń ostatniego zawodnika, który ją przekracza. Kto utrzyma się w rywalizacji najdłużej, ten wygrywa.

Wyścig jest zawsze bardzo dynamiczny i widowiskowy. Dzięki czujnej jeździe Krawczyk umiejętnie unikał eliminacji przez drugi czas, odpadając jako trzeci od końca i sięgając tym samym po medal. Srebro wywalczył Portugalczyk Rui Oliveira, a złoto zawisło na szyi Brytyjczyka Mathhew Wallsa.

Martyna Maria Kobylińska

Zobacz komentarze

• Dla jednych australijski, dla innych eliminacyjny - jak zwał, tak zwał. Obecnie częściej stosuje się raczej to drugie określenie, szczególnie w oficjalnych komunikatach. Kto orientuje się w kolarstwie torowym, ten wie o co chodzi.

Sagana problem z pracą serca | Pogacar zawalił | MVDP przedłużył kontakt

Hirschi dołączy do Tudoru? Kaski Giro przyklepane. Kontuzja Maxima Van Gilsa. Wiadomości z poniedziałku, 18 marca.

18 marca 2024, 21:12

Volta a Catalunya 2024: etap 1. Nick Schultz z zaskoczenia

Australijczyk Nick Schultz wygrał w pierwszym dniu Volta a Catalunya i objął prowadzenie w wyścigu.

18 marca 2024, 17:06

Marcin Budziński wygrał GP Slovenian Istria | Marta Jaskulska 14. w Normandii

Wyśniony weekend Paula Lapeira. Nasi juniorzy na tarczy. Wyniki kolarskiej niedzieli, 17 marca.

17 marca 2024, 20:35

Trofeo Alfredo Binda 2024. Piorunujący finisz Elisy Balsamo

Włoszka Elisa Balsamo (Lidl-Trek) wygrała 25. wyścig Trofeo Alfredo Binda.

17 marca 2024, 15:59

Zapowiedź Volta a Catalunya 2024

W poniedziałek rozpocznie się w Volta a Catalunya (18-24 marca), jeden z najstarszych wyścigów etapowych w kalendarzu. Oto trasa, przegląd…

17 marca 2024, 13:46

Mediolan-San Remo 2024. Tadej Pogacar coraz bliżej wygranej

Z roku na rok Tadej Pogacar jest coraz bliżej zwycięstwa w Mediolan-San Remo. W tym Słoweniec zakończył pierwszy monument sezonu…

17 marca 2024, 08:35