Mistrzostwa Europy 2018. Pszczolarski ze złotem w punktowym

Po złoty medal i tytuł torowego mistrza Europy w wyścigu punktowym sięgnął dziś wieczorem w Glasgow Wojciech Pszczolarski.

Sprint indywidualny mężczyzn

Zmagania w czwartym dniu torowych mistrzostw Europy rozpoczęły się z samego rana, a pierwszą z konkurencji rozgrywanych na welodromie w Glasgow był sprint indywidualny mężczyzn. W niedzielnym programie, poza kwalifikacjami, znajdowały się jeszcze dwie kolejne rundy zmagań, ale decydujące biegi rozgrywane będą dopiero jutro.

W kwalifikacjach najlepiej wypadł Niemiec Stefan Botticher, uzyskując rezultat 9.722. Do tego wyniku porównywane były rezultaty pozostałych sprinterów. 14. czas wykręcił Mateusz Lipa (10.014), a 18. był Rafał Sarnecki (10.147) - obaj awansowali do 1/16 finału.

W 1/16 Polakom również poszło dobrze. Lipa pokonał Hiszpana Juana Peraltę, a Sarnecki Czecha Martina Cechmana. Niestety, w kolejnej rundzie (1/8 finału) nasi reprezentanci trafili już na zbyt mocnych rywali. Sarnecki rywalizował z Jeffreyem Hooglandem, a przeciwnikiem Lipy był Harrie Lavreysen. Obaj okazali się szybsi i wyeliminowali biało-czerwonych z dalszej walki w sprincie indywidualnym.

Wyscig indywidualny na dochodzenie mężczyzn

Z rana odbyły się także kwalifikacje do finału indywidualnego wyścigu na dochodzenie. Ten, kto chciał walczyć wieczorem o medale, musiał znaleźć się w gronie czterech najszybszych zawodników. Polakom - Dawidowi Czubakowi i Bartoszowi Rudykowi - sztuka ta się nie udała, i zmagania w tej konkurencji zakończyli odpowiednio na 11. i 13. miejscu.

Do głównego finału awansowali zaś Portugalczyk Ivo Oliveira i Niemiec Domenic Weinstein, którzy między sobą rozstrzygnęli o tym, kto zostanie mistrzem Europy w tej konkurencji. Po zaciętej rywalizacji złoto wywalczył Weintrein, a Oliveira musiał zadowolić się srebrem. Trzecie miejsce w mniejszym finale wywalczył Szwajcar Claudio Imhof, pokonując Rosjanina Alexandra Evtushenkę.

PEŁNE WYNIKI

Wyscig eliminacyjny kobiet

Pierwszym z finałów rozgrywanym w niedzielę był wyścig eliminacyjny kobiet, w którym udział brała m.in. Łucja Pietrzak. Wyścig zawsze jest emocjonujący i widowiskowy. Co drugi finisz eliminowana jest ostatnia zawodniczka przekraczająca linię okrążeń.

Polka nie zdołała się utrzymać w wyścigu zbyt długo i odpadła jako trzecia, zajmując 17. miejsce w końcowej klasyfikacji. Po złoty medal mistrzostw Europy w tej konkurencji sięgnęła Brytyjka Laura Kenny, pokonując na ostatnim finiszu Niemkę Annę Knauer. Brązowy medal trafił do Rosjanki Evgenii Augustinas.

PEŁNE WYNIKI

Sprint indywidualny kobiet

W wieczornej sesji czwartego dnia torowych mistrzostw Europy w Glasgow kontynuowana była walka pań w sprincie indywidualnym. W półfinale lepsze okazały dwie Rosjanki - Anastasia Voinova i Daria Shmeleva - które pokonały Niemkę Miriam Welte i Francuzkę Mathilde Gros.

Po chwili odpoczynku Rosjanki między sobą rywalizowały o złoto, a lepszą z nich okazała się Shmeleva. Na podium obok niej stanęła Voinova oraz Gros, która wygrała biegi o trzecie miejsce.

W końcowej klasyfikacji 8. miejsce zajęła Julita Jagodzińska, a 16. była Urszula Łoś.

PEŁNE WYNIKI

Wyscig punktowy mężczyzn

Najważniejszym z niedzielnych wyścigów na torowych mistrzostwach Europy był, z naszego polskiego punktu widzenia, rozgrywany wieczorem wyścig punktowy mężczyzn. Polskę reprezentował w nim Wojciech Pszczolarski, który po złoty medal mistrzostw Europy w tej konkurencji sięgnął w 2015, a w 2017 roku był trzeci na mistrzostwach świata.

Tym razem wyścig od samego początku rozgrywał się po myśli Pszczolarskiego, który od startu jechał bardzo aktywnie. Jako jedyny zdołał nadrobić aż cztery okrążenia nad peletonem, co dało mu aż 80 punktów i solidną przewagę nad największymi rywalami. Walkę z Polakiem nawiązywać próbowali m.in. Belg Kenny De Ketele czy Austriak Stefan Matzner, ale ten pozostawał dziś poza zasięgiem.

Pozostałe punkty "Pszczoła" zgromadził na "tłustych" finiszach, a przez ostatnie okrążenia pilnował koła De Ketele, nie pozwalając mu na odjazd. Ostatecznie Pszczolarski zakończył rywalizację z dorobkiem 102 punktów oraz złotym medalem i koszulką mistrza Europy. 83 punkty zgromadził Belg, zajmując tym samym 2. miejsce, a miejsca na podium dopełnił Aistriak (71 punktów).

PEŁNE WYNIKI

fot. Daria Abramowicz

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: