Tour de Pologne 2018. Skład reprezentacji Polski

Polski Związek Kolarski potwierdził skład narodowej reprezentacji Polski, w jakim wystartuje ona w 75. Tour de Pologne.

O tym, że reprezentacja Polski - podobnie jak w poprzednich latach - otrzymała tzw. "dziką kartę" na tegoroczny Tour de Pologne, wiadomo oficjalnie od kilku tygodni. Biorąc jednak pod uwagę trudną sytuację, w jakiej w dalszym ciągu znajduje się Polski Związek Kolarski, start kadry w naszym narodowym Tourze wcale taki pewny nie był.

O prawdopodobnym starcie reprezentacji w Tour de Pologne rozmawialiśmy z kolarzami m.in. podczas Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, który rozgrywany był niespełna 2 tygodnie temu. Wówczas najpewniejszy ewentualnego wyjazdu wydawał się być jedynie Marek Rutkiewicz.

O walce w generalce raczej nie może być już mowy, bowiem minęły te czasy, gdy byłem pewniakiem do walki o czołową dziesiątkę. Teraz ten światowy peleton nam trochę odjechał. Obecnie głównie mogę liczyć na szansę walki o zwycięstwo etapowe, choć w zeszłym roku mimo ogromnego pecha i kraks w pierwszych dniach zdołałem cały wyścig zakończyć na osiemnastym miejscu. Na tegoroczny Tour pojechałbym więc z nastawieniem, że jeśli walka o wysoką pozycję w generalce będzie nierealna, to skupię się na szukaniu szans w wygraniu któregoś z etapów, łącząc to z rolą kapitana reprezentacji, który będzie pomagał kolegom

mówił przed dwoma tygodniami kolarz grupy Wibatech Merx 7R. Jednak pozostali zawodnicy, z którymi wówczas rozmawialiśmy, odnosili się do tematu z dużo większą rezerwą.

Były jakieś rozmowy z naszym dyrektorem sportowym [Mariuszem Witeckim - przyp. red.], bo wiadomo, że są problemy z finansowaniem wyjazdu poprzez Polski Związek Kolarski. Natomiast jeśli o ewentualne powołania chodzi, to nic jeszcze nie słyszałem na ten temat - ani o ścisłym, ani o szerokim składzie - więc trudno coś konkretnego na ten moment powiedzieć

komentował z kolei Mateusz Komar z grupy Voster ATS. W podobnym tonie wypowiadał się także Kamil Zieliński z Team Hurom:

Generalnie na razie nie znamy jeszcze składu na ten wyścig. Nie wiemy kto pojedzie, czym pojedzie i czy w ogóle ktokolwiek pojedzie. Taka jest obecnie sytuacja w Polskim Związku Kolarskim. Co z tego będzie, dopiero zobaczymy. Zapewne po tym wyścigu [Solidarności i Olimpijczyków - dop. red.] wszystko się wyjaśni.

Jak każdy kolarz chciałbym wystartować w Tour de Pologne, bo jest to bardzo prestiżowy wyścig. Każdy z zawodników myśli o tym starcie, ja również. Gdyby pojawiła się taka możliwość, to na pewno nastawiałbym się na walkę i probował wygrać etap lub choćby stanąć na podium, ale jak będzie to zobaczymy.

Dziś, w rozmowie z "Rowery.org", wiceprezes Polskiego Związki Kolarskiego - Andrzej Domin - ostatecznie potwierdził start narodowej kadry w wyścigu Czesława Langa. Podał on również pełny, 7-osobowy skład, który tworzą przede wszystkim kolarze z krajowego podwórka.

Mamy w Polsce trzy grupy kontynentalne - Wibatech, Voster oraz Hurom. Każda z tych ekip ma w reprezentacji na Tour de Pologne po dwóch swoich przedstawicieli. To uczciwe rozwiązanie

powiedział Andrzej Domin, który wraz z trenerem kadry młodzieżowej Tomaszem Kiendysiem koordynuje występ kadry na Tour de Pologne.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne rozgrywana będzie w dniach 4 - 10 sierpnia. Kolarze rozpoczną rywalizację 143-kilometrowym etapem zapętlonym wokół Krakowa, a zakończą ją sześć dni później w Bukowinie Tatrzańskiej.

Skłąd reprezentacji Polski na 75. Tour de Pologne:

Karol Domagalski (One Pro Cycling)
Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R)
Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx 7R)
Michał Podlaski (Voster ATS Team)
Adam Stachowiak (Voster ATS Team)
Jakub Kaczmarek (Team Hurom)
Kamil Zieliński (Team Hurom)

Rezerwowi:

Artur Detko (Domin Sport)
Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R)
Mateusz Komar (Voster ATS Team)

Trasa Tour de Pologne 2018 zaprezentowana

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

2 Comments

 1. Anderis

  20 lipca 2018, 15:55 o 15:55

  Średnia wieku 30 lat. Czy czasem jednym z celów wystawiania reprezentacji Polski w TdP nie było dawanie szansy młodszym kolarzom?

  • Martyna Maria Kobylińska

   20 lipca 2018, 16:25 o 16:25

   Były takie lata, kiedy taki właśnie był zamysł kadry. W tym roku kluczową sprawą było raczej to, za co w ogóle kadrę na Tour de Pologne wysłać. To są duże koszty, a wiadomo, jaka jest sytuacja finansowa Polskiego Związku Kolarskiego. I głównej mierze to miało wpływ na taki, a nie inny skład.

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: