Mistrzostwa Europy 2018: Nikola Noskova złotą orliczką po imponującym rajdzie

Nikola Noskova została w czeskim Zlinie mistrzynią Europy kobiet do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego.

21-letnia Czeszka na swoim terenie zdeklasowała rywalki, konstruując ucieczkę wyścigu i samotnie pokonując większość górskiej trasy. Reprezentująca na co dzień zespół Bepink zawodniczka o 3:49 wyprzedziła Holenderkę Aafke Soet. Brązowy medal wywalczyła Włoszka Letizia Paternoster.

Na 4. miejscu zmagania ukończyła najlepsza z Polek - Nikol Płosaj - brązowy medal przegrywając na finiszu z Paternoster.

Wyścig rozgrywany był na bardzo trudnej rundzie o długości 10,8 kilometra, z linią startu i mety w miejscowości Zlin. Na początku pętli wyrastała 500-metrowa hopka o średnim nachyleniu 8%, a już na 2. kilometrze rozpoczynało się najpoważniejsze wzniesienie rundy (2,7 km; 7%). Z ulokowanego w połowie okrążenia szczytu pozostawało 3,6 kilometra zjazdu oraz płaski i szybki fragment do mety.

Orliczki pokonywały trudne okrążenie dziesięciokrotnie, a zmagania rozkręciły się na drugiej rundzie. Na czoło wysforowały się Nikola Noskova (Czechy), Aafke Soet (Holandia), Elena Pirrone (Włochy), notując 1:06 nad grupą pościgową, w której kręciły trzy reprezentantki Polski - Agnieszka Skalniak, Nikol Płosaj i Marta Lach.

Trójka stopniowo powiększała przewagę, po trzech rundach dysponując 2 minutami przewagi. Na czwartym kółku osłabła Soet, natomiast grupka Polek traciła już 3 minuty do prowadzącej dwójki. Noskova dobrze czuła się na własnym terenie i na piątej rundzie zaatakowała, zostawiając w tyle Pirrone. Na szczycie wspinaczki Czeszka zameldowała się 48 sekund przed Włoszkę i wracającą do niej Holenderką oraz blisko 6 minut nad niekwapiącą się do pościgu grupką prowadzoną przez Skalniak i Rosjankę Marię Novolodskają.

Po pięciu kółka Noskova miała w zapasie 1:37 nad Pirrone i Soet oraz 6:09 nad 15-osobową grupką, w której zostały Skalniak i Płosaj. Grupka ta na szóstej rundzie stopniała i na siódmym okrążeniu jadące 2 minuty za Noskovą Pirrone i Soet ścigały już tylko 4 zawodniczki - Płosaj, Yara Kastelijn (Holandia), Laura Asencio (Francja) i Letizia Paternoster (Włochy).

Pirrone osłabła na ósmym kółku, a strata grupki Płosaj wzrosła do 6:28, co w zasadzie zamknęło kwestię złota i srebra. Noskova dziewiąte kółko skończyła 3:20 przed Soet, natomiast grupka Płosja, wzbogacona na moment przez Rosjankę Marię Novolodskają złapała ugotowaną Pirrone.

Na ostatniej rundzie Noskova nie pozwoliła sobie odebrać prowadzenia i przed swoją publicznością sięgnęła po złoty medal. Soet dojechała po srebro, natomiast walkę o brązowy medal wywalczyła Paternoster, pokonując na kresce Płosaj.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym 2018 - wyścigu ze startu wspólnego kobiet do lat 23 (CC), Zlin - Zlin (10,8 km x 10 - 108 km):

1. Nikola Noskova (Czechy)       3:31:48
2. Aafke Soet (Holandia)         03:49
3. Letizia Paternoster (Włochy)     07:15
4. Nikol Płosaj (Polska)
5. Laura Ascenio (Francja)
6. Maria Novolodskaya (Rosja)
7. Yara Kastelijn (Holandia)       07:16
8. Elena Pirrone (Włochy)        10:29
9. Lisa Klein (Niemcy)          12:19
10. Agnieszka Skalniak (Polska)
...
13. Marta Lach (Polska)         14:10
DNF Karolina Perekitko (Polska)
DNF Karolina Sowa (Polska)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: