Małopolski Wyścig Górski

Prezentacja Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2018

Lada moment rusza 56. edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego, który tradycyjnie poprzedzony zostanie Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące obu wydarzeń.

Małopolski Wyścig Górski jest jednym z najstarszych i najtrudniejszych wyścigów kolarskich w Polsce. Jego historia sięga 1961 roku, a jego pierwszą edycję wygrał Roman Chtiej. Małopolską etapówkę tradycyjnie poprzedza Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, które jest nieoficjalnym prologiem wyścigu.

Przed rokiem na kryterium najlepszy okazał się wschodzący talent Alan Banaszek, zaś sam Małopolski Wyścig Górski zdominowany został przez Macieja Paterskiego, który wygrał dwa z trzech etapów. Obok niego na podium stanęli Paweł Bernas i Jonas Gregaard Wilsy.

Wyścig w tym roku rozgrywany jest jako impreza kategorii 2.2 Międzynarodowej Unii Kolarskiej i potrwa od 8 do 10 czerwca.

35. Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa

56. edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego zapowiada się wyjątkowo ciężko. Podczas trzech dni zmagań kolarze pokonają niespełna 400 kilometrów, jednak suma przewyższeń wyniesie 5900 metrów. “Małopolski”, który rozgrywany będzie od piątku do niedzieli, tradycyjnie poprzedzi czwartkowe kryterium na Rynku Głównym w Krakowie. Widowiskowa rywalizacja kolarzy na liczącej 700 metrów rundzie jest czymś, co warto zobaczyć na własne oczy.

Kryterium, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, podzielone zostało na dwie części. W pierwszej peleton walczyć będzie o cenne punkty na 27 okrążeniach Rynku. Co piąte kółko, oraz dwa ostatnie, punktowane będą w systemie 5-3-2-1. Najlepsza dwunastka kolarzy awansuje do kolejnej rundy, która rozegrana zostanie w formie wyścigu australijskiego lub też- jak kto wolu – eliminacyjnego. Do przejechania będzie 11 rund, a na mecie każdej z nich odpadać będzie ostatni zawodnik. Złoty Pierścień Krakowa wygra ten, który utrzyma się na czele do samego końca.

Wyniki krakowskiego kryterium nie będą wliczały się do klasyfikacji generalnej “Małopolskiego”. Pozwoli ono jednak na wyłonienie pierwszych, “honorowych” bardziej, liderów poszczególnych klasyfikacji – generalnej, górskiej, punktowej i młodzieżowej.

1. etap – 8 czerwca: Trzebinia – Alwernia, 130km

Gdy kurz wzniesiony na Rynku w Krakowie opadnie, peleton przeniesie się do Trzebini. Stąd wyznaczona została 130-kiloemtrowa trasa, która powiedzieć aż do Alwerni. Zawodnicy dwukrotnie pokonają podjazd w Myślachowicach, gdzie wyznaczona została premia górska im. Jana Góreckiego, a następnie czekać ich będzie jeszcze podjazd pod Łysą Górę.

2. etap – 9 czerwca: Szaflary – Nowy Targ, 105km

Następnego dnia wszystko rozpocznie się w gminie Szaflary. Kto śledzi polskie wyścigi, ten na pewno już wie, jakimi szosami pomknąć mogą tam kolarze. Trasa 2. etapu podzielona została na 4 ciężkie rundy prowadzące przez Maruszynę, Skrzypne, Pitoniówkę, Baśką Wyżną i Szaflary. Po minięciu ostatniej z górskich premii zawodnicy rozpoczną 19-kilometrowy zjazd do Nowego Targu, gdzie wyznaczona została meta.

3. etap – 10 czerwca: Chochołowskie Termy – Stary Sącz (Przehyba), 158 km

Choć sobotni etap da się na pewno kolarzom we znaki, królewskim odcinkiem 56. Małopolskiego Wyścigu Górskiego będzie 158-kilometrowa przeprawa z Chochołowa w kierunku Starego Sącza, której meta wyznaczona została na ciężkim podjeździe pod Przehybę, ponad 1100 m n.p.m.. Jak deklaruje organizator, jeszcze nigdy żaden polski wyścig nie kończył się tak wysoko. Na królewskim odcinku do pokonania będą także podjazdy pod Łapszankę, Przełęcz Trybską i Przełęcz Knurowską.

Ekipy

Do rywalizacji w 56. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego przystąpią 23 zespoły. Pośród nich znalazło się aż 10 składów polskich: CCC Sprandi Polkowice, Wibatech Merx 7R, Voster Uniwheels, Team Hurom, Domin Sport, TC Chrobry Scott Głogów, JBG-2, KS Pogoń Mostostal Puławy, DarBud Team oraz regionalna reprezentacja Małopolski.

Na MWG obecni będą także zawodnicy czterech czeskich zespołów: AC Sparta Praha, Team Dukla Praha, CK Pribram Gastro i Topforex Lapierre. Peleton wyścigu uzupełnią zespoły: ONE Pro Cycling (Wielka Brytania), Lviv Cycling Team (Ukraina), Riwal Ceramidspeed Cycling Team (Dania), PS Team Thuringen, Team Triebwerk (Niemcy), Nice Devo Team, Speeder Wheels (Szwajcaria), Armee de Terre (Francja) oraz narodowa reprezentacja Rosji.

Relacja live

Rowery.org prowadzić będą tekstową relację live zarówno z krakowskiego kryterium, jak i wszystkich trzech etapów MWG.

Nie zapomnijcie również zaglądać na naszego instagrama, gdzie także dostarczamy różnych ciekawostek.

Martyna Maria Kobylińska

Zobacz komentarze

Recent Posts

Plan i szczęście Faulkner | Włodarczyk wraca do ścigania | Buchmann rozczarowany

Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.

1 maja 2024, 20:27

La Vuelta Femenina 2024: etap 4. Kristen Faulkner po dniu na rantach

Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.

1 maja 2024, 17:32

Eschborn-Frankfurt 2024. Maxim van Gils wyczuł moment

Maxim van Gils (Lotto Dstny) wygrał we Frankfurcie nad Menem niemiecki klasyk Eschborn-Frankfurt.

1 maja 2024, 17:10

La Vuelta Femenina 2024: etap 3. Marianne Vos wykorzystała szansę

Marianne Vos (Visma | Lease a Bike) po finiszu z peletonu wygrała w trzecim dniu wyścigu La Vuelta Femenina.

30 kwietnia 2024, 19:44

Pogacar i Majka odliczają godziny do Giro d’Italia | Bouhanni żąda milionów

Rafał Majka pomoże Tadejowi Pogacarowi na Giro d'Italia. Nacer Bouhanni domaga się odszkodowania. Wiadomości z wtorku, 30 kwietnia.

30 kwietnia 2024, 16:41

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54