Giro d'Italia 2018: etap 1. Znakomite otwarcie Toma Dumoulina

Tom Dumoulin na trasie czasówki

Mistrz świata Tom Dumoulin (Team Sunweb) wygrał w Jerozolimie jazdę indywidualną na czas, która rozpoczęła 101. wydanie wyścigu Giro d'Italia.

Obrońca tytułu na dystansie niespełna 10 kilometrów pokonał o 2 sekundy mistrza Australii Rohana Dennisa (BMC Racing) i mistrza Europy, Belga Victora Campenaertsa (Lotto Fix All).

Trasa czasówki była techniczna i interwałowa, pełna krótkich, miejscami stromych podjazdów i zjazdów oraz branych na dużej szybkości ostrych zakrętów. Wymagała maksymalnej koncentracji od startu do linii mety.

Już podczas inspekcji trasy przekonali się o tym Chris Froome (Team Sky), Miguel Angel Lopez (Astana) i Kanstantin Siutsou (Bahrain-Merida), którzy zaliczyli upadki. Faworyt wyścigu mocno się poobijał, a Białorusin ze złamaniem wylądował w szpitalu.

Odczuwając skutki kraksy Froome na mecie zapisał 21. rezultat dnia, notując stratę 37 sekund.

Czułem się dobrze w ostatnich dniach. Dzisiaj poszło mi świetnie, o tym marzyłem. Dla mnie i drużyny narobienie czasu nad rywalami to znakomita sprawa. Trasa była dla mnie perfekcyjna, bardzo techniczna. Od początku jechałem na full gas

- powiedział tuż za metą Dumoulin.

Wyniki 1. etapu Giro d'Italia 2018 (GT), Jerozolima (9,7 km; jazda indywidualna na czas):

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                         12:02
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                     00:02
  3 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
  4 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                   00:12
  5 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     00:16
  6 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                     00:18
  7 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                     00:20
  8 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors          00:21
  9 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                      00:27
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
 11 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                    00:28
 12 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  00:29
 13 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin               00:30
 14 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              00:31
 15 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                         00:32
 16 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ                       00:33
 17 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac             00:34
 18 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 19 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
 20 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors                   00:35
 21 Chris Froome (GBr) Team Sky                            00:37
 22 Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar Team                 00:38
 23 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates                   00:40
 24 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
 25 Wout Poels (Ned) Team Sky
 26 Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe
 27 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  00:41
 28 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates                  00:42
 29 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 30 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    00:43
 31 Benjamin King (USA) Dimension Data                     00:44
 32 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 33 Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo
 34 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
 35 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team                 00:45
 36 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 37 Sergio Henao (Col) Team Sky
 38 Chad Haga (USA) Team Sunweb                            00:46
 39 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 40 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
 41 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team                    00:48
 42 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
 43 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo                     00:49
 44 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 45 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
 46 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb                 00:50
 47 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
 48 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec       00:51
 49 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
 50 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       00:52
 51 David De La Cruz (Spa) Team Sky
 52 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 53 Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team                00:53
 54 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 55 Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale
 56 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 57 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe                  00:54
 58 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 00:55
 59 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates                     00:56
 60 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
 61 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 62 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo                       00:57
 63 Jérémy Roy (Fra) Groupama-FDJ                          00:59
 64 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
 65 Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 66 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac         01:00
 67 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 68 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
 69 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                      01:01
 70 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo
 71 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
 72 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 73 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott
 74 Florian Senechal (Fra) Quick-Step Floors               01:02
 75 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
 76 Michael Woods (Can) EF Education First-Drapac
 77 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                    01:03
 78 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky
 79 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida
 80 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                  01:04
 81 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott
 82 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
 83 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin               01:05
 84 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
 85 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
 86 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates           01:06
 87 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
 88 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ
 89 Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia      01:07
 90 Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors                  01:08
 91 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 92 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
 93 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
 94 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
 95 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
 96 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors
 97 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
 98 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      01:09
 99 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb
100 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
101 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
102 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
103 Lo?c Vliegen (Bel) BMC Racing Team
104 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
105 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                     01:10
106 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin              01:11
107 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
108 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy               01:12
109 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
110 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac
111 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
112 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac           01:13
113 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
114 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
115 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
116 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                    01:14
117 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
118 Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo                    01:15
119 Christian Knees (Ger) Team Sky
120 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
121 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     01:16
122 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                   01:17
123 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
124 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec       01:18
125 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe                       01:19
126 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
127 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  01:20
128 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
129 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
130 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia     01:21
131 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
132 Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac       01:22
133 Igor Anton (Spa) Dimension Data                        01:23
134 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
135 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy               01:24
136 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
137 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
138 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                       01:25
139 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
140 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
141 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
142 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo
143 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               01:26
144 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia       01:27
145 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
146 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   01:28
147 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                        01:30
148 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
149 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     01:31
150 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
151 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                       01:33
152 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
153 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    01:36
154 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
155 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia     01:38
156 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                         01:39
157 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy          01:41
158 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Selle Italia       01:43
159 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy
160 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
161 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                        01:44
162 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy                 01:45
163 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
164 Manuel Senni (Ita) Bardiani CSF
165 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          01:46
166 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                    01:49
167 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
168 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                    01:50
169 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy           01:51
170 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida                       01:54
171 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                     01:56
172 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy         01:59
173 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                   02:10
174 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       02:35
175 Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF                     02:44
DNS Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida

Punkty

  1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb                            15 pkt
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        12
  3 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                      9
  4 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin                       7
  5 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                         6
  6 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team                         5
  7 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                         4
  8 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors              3
  9 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin                          2
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida                    1

Drużynowo

  1 Katusha-Alpecin                                        37:01
  2 Team Sunweb                                            00:33
  3 Lotto Soudal                                           00:39
  4 BMC Racing Team                                        00:41
  5 Bora-Hansgrohe                                         00:50
  6 Astana Pro Team
  7 Movistar Team                                          00:51
  8 Quick-Step Floors                                      00:52
  9 UAE Team Emirates                                      00:56
 10 Mitchelton-Scott                                       01:06
 11 Team Sky                                               01:07
 12 Groupama-FDJ                                           01:11
 13 Bahrain-Merida                                         01:37
 14 Dimension Data                                         01:39
 15 LottoNl-Jumbo
 16 EF Education First-Drapac                              01:41
 17 AG2R La Mondiale                                       01:42
 18 Androni Giocattoli-Sidermec                            01:49
 19 Trek-Segafredo                                         02:06
 20 Wilier Triestina-Selle Italia                          02:19
 21 Bardiani CSF                                           02:52
 22 Israel-Cycling Academy                                 03:22

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors          12:23
  2 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates                  00:08
  3 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin               00:09
  4 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              00:10
  5 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors                   00:14
  6 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            00:21
  7 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       00:27
  8 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data                      00:28
  9 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb                 00:29
 10 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec       00:30
 11 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       00:31
 12 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team               00:35
 13 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo                       00:36
 14 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec      00:39
 15 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                      00:40
 16 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo
 17 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
 18 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
 19 Florian Senechal (Fra) Quick-Step Floors               00:41
 20 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida                     00:42
 21 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo                     00:44
 22 Lo?c Vliegen (Bel) BMC Racing Team                     00:48
 23 Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec     00:52
 24 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            00:58
 25 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  00:59
 26 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 28 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale               01:05
 29 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia       01:06
 30 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb                     01:10
 31 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                    01:15
 32 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia     01:17
 33 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy                 01:24
 34 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
 35 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy                   01:28
 36 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy           01:30
 37 Domen Novak (Slo) Bahrain-Merida                       01:33
 38 Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo                   01:49
 39 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott                       02:14

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: