Tour de Romandie: etap 1. Omar Fraile z wyselekcjonowanej grupy

Omar Fraile

Omar Fraile z Astany triumfował w Delémont na pierwszym etapie wyścigu Tour de Romandie.

Hiszpan pokonał na finiszu z głównej grupy Sonny’ego Colbrelliego (Bahrain-Merida) i Rui Coste (UAE Team Emirates). 76. miejsce ze stratą 5 minut zajął Paweł Poljański (Bora-hansgrohe).

Prowadzenie w wyścigu przejął Słoweniec Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo).

W drugim dniu na drogach francuskojęzycznej części Szwajcarii kolarze pokonali 167 kilometrów i cztery górskie premie, w tym w drugiej części dwukrotnie Le Sommet (119 km; 148 km; 6,2 km; 6,4%, maks. 9%),

Ucieczkę dnia sprawnie zawiązali Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Remy Mertz (Lotto Soudal), Antoine Duchesne (Groupama-FDJ), William Clarke (EF-Drapac), Marco Minnaard (Wanty-Groupe Gobert). Piątka po kilkunastu kilometrach oderwała się na ponad 5 minut.

Za półmetkiem różnica zbliżyła się do 6 minut. Peleton przyspieszył dopiero na Le Sommet, praca kolarzy Team Sunweb przyniosła widoczne efekty, gdyż na linii górskiej premii stoper pokazał 3:30.

W czołówce na ostatnim podjeździe pozostali Gougeard i Minnaard. Za ich plecami wysokie tempo narzucił Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), którego nie wytrzymał lider wyścigu Michael Matthews (Team Sunweb). Uciekającej dwójce pozostała minuta, a 10 kilometrów przed metą ich akcja została zakończona.

Gougeard niespodziewanie odskoczył ponownie na zjeździe, jednak na dojeździe do ostatnich metrów nie miał szans. Skontrował jeszcze David Gaudu (Groupama-FDJ) wchłonięty dopiero na finiszu. A ten należał do Fraile, który odniósł zwycięski pojedynek z Colbrellim.

Wyniki 1. etapu Tour de Romandie 2018 (2.WT), Fryburg - Delémont (166,6 km):

  1 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                    4:03:42
  2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
  3 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
  4 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
  5 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
  6 Egan Bernal (Col) Team Sky
  7 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
  8 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
  9 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 10 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
 11 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 13 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo
 14 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 16 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin
 17 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 18 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 19 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
 20 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
 21 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 22 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo
 23 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
 24 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo
 25 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
 26 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
 27 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac
 28 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott
 29 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
 30 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
 31 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert
 32 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 33 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 34 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
 35 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 36 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 37 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott
 38 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 39 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 40 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
 41 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
 42 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 43 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
 44 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 45 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac
 46 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
 47 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
 48 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 49 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 50 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 51 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac
 52 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott
 53 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
 54 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 00:17
 55 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  00:30
 56 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    01:14
 57 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 58 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 59 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
 60 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           01:35
 61 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
 62 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 63 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert
 64 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
 65 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 66 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 67 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky
 68 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo
 69 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
 70 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 71 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         01:41
 72 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             03:11
 73 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 74 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  04:38
 75 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates                 04:56
 76 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   05:00
 77 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         05:08
 78 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        05:09
 79 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     05:14
 80 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
 81 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     06:03
 82 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 83 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin
 84 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac
 85 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb
 86 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          07:09
 87 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   08:31
 88 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   09:34
 89 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 90 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
 91 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 92 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
 93 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
 94 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors
 95 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin
 96 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale
 97 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott
 98 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott
 99 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
100 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
101 Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo
102 Luke Rowe (GBr) Team Sky
103 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
104 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors              14:07
105 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
106 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
107 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                   16:18
108 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
109 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
110 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates
111 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal                        18:03
112 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida
113 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
114 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
115 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
116 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
117 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
118 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
119 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo
120 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
121 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
122 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
123 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert
124 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
125 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
126 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
127 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
128 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
129 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      26:39
130 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
131 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
DNS José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo                    4:09:16
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                          00:04
  4 Diego Rosa (Ita) Team Sky                              00:05
  5 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
  6 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    00:08
  7 Egan Bernal (Col) Team Sky                             00:10
  8 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky
  9 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
 10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                     00:13
 11 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
 12 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      00:14
 13 Daniel Martinez (Col) EF Education First-Drapac        00:15
 14 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
 15 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
 16 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac            00:16
 17 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
 18 Rob Power (Aus) Mitchelton-Scott                       00:17
 19 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo                  00:18
 20 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 21 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
 22 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      00:19
 23 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
 24 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 25 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin                     00:20
 26 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team               00:21
 27 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 28 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
 29 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                    00:22
 30 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac
 31 Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Groupe Gobert
 32 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale                   00:23
 33 Carlos Verona (Spa) Mitchelton-Scott                   00:24
 34 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 35 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                    00:25
 36 Jaime Roson (Spa) Movistar Team
 37 Tsgabu Grmay (Eth) Trek-Segafredo                      00:26
 38 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
 39 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac
 40 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
 41 James Knox (GBr) Quick-Step Floors
 42 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 43 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert             00:28
 44 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                 00:29
 45 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
 46 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 47 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team                    00:30
 48 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert                00:31
 49 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
 50 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 51 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott                     00:36
 52 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                     00:40
 53 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert               00:41
 54 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates              00:45
 55 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott                  00:51
 56 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    01:34
 57 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal                  01:39
 58 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin                    01:41
 59 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      01:43
 60 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     01:44
 61 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team                    01:45
 62 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac         01:46
 63 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky                           01:57
 64 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo                       01:58
 65 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
 66 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data           01:59
 67 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       02:03
 68 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Groupe Gobert                02:05
 69 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                        02:06
 70 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                      02:08
 71 James Shaw (GBr) Lotto Soudal                          02:12
 72 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     03:23
 73 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates             03:50
 74 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team                  05:12
 75 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     05:13
 76 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   05:21
 77 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       05:28
 78 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb                        05:30
 79 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates                 05:36
 80 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ                         05:41
 81 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal                     06:26
 82 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 83 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac          06:28
 84 Maxim Belkov (Rus) Katusha-Alpecin                     06:30
 85 Laurens ten Dam (Ned) Team Sunweb                      06:37
 86 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal                          07:43
 87 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ                   08:48
 88 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                        09:34
 89 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale                  09:47
 90 Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin                     09:50
 91 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors                 09:55
 92 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida                 09:59
 93 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott                10:00
 94 Luke Rowe (GBr) Team Sky                               10:02
 95 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida                   10:04
 96 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ                     10:05
 97 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe                    10:06
 98 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin              10:07
 99 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                    10:08
100 Bram Tankink (Ned) LottoNL-Jumbo                       10:13
101 Svein Tuft (Can) Mitchelton-Scott                      10:18
102 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert               10:20
103 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data                  10:22
104 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors              14:20
105 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                       14:41
106 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors               14:54
107 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb                 16:55
108 Michael Storer (Aus) Team Sunweb                       16:59
109 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data                   17:04
110 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates                    17:12
111 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Groupe Gobert         18:25
112 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale                       18:27
113 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe                        18:29
114 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                 18:31
115 Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo                          18:34
116 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida              18:35
117 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe               18:36
118 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
119 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe                  18:38
120 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe                     18:41
121 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                    18:44
122 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo
123 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo                    18:47
124 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo                    18:49
125 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates                18:57
126 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
127 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal                        18:59
128 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo                      19:02
129 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                  26:57
130 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ                      27:23
131 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb                      27:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: