Paryż-Nicea 2018: etap 5. Jerome Cousin wygrywa po ucieczce

Jerome Cousin (Direct Energie) po ucieczce triumfował w Sisteron na mecie piątego odcinka wyścigu Paryż-Nicea.

Francuz odniósł swoje pierwsze zwycięstwo na poziomie WorldTour, pokonując na mecie kompana z ucieczki  - Nilsa Politta (Katusha-Alpecin). Na trzecim miejscu peleton przyprowadził Andre Greipel (Lotto Soudal).

W klasyfikacji generalnej nie zaszły żadne zmiany. Liderem wyścigu pozostał zwycięzca trzeciego odcinka - Hiszpan Luis Leon Sanchez (Astana) - który przed kluczowymi etapami wyprzedza Wouta Poelsa (Team Sky) o 15 sekund.

W piątym dniu rywalizacji peleton przeprawiał się przez cztery górskie, z tym dwie trudniejsze leżały w pierwszej części trasy.

Zaraz po starcie zawiązała się ucieczka w składzie: Nicolas Edet (Cofidis), Jerome Cousin (Direct Energie), Julien El Fares (Delko Marseille Provence). Akcję przespał Nils Politt (Katusha-Alpecin), ale szybko się zreflektował i dołączył do liderów. Po 22 kilometrach stoper wskazywał 3 minuty i 45 sekund przewagi ucieczki.

Uciekinierzy rozstrzygnęli pomiędzy sobą kolejne premie, a ich przewaga na 30 kilometrów przed metą ciągle oscylowała w okolicy 3 minut i 40 sekund. To rodziło nadzieję, na to, że mogą powalalczyć o etapowe zwycięstwo.

Ekipy sprinterskie wzięły się do pracy i zaczęły błyskawicznie redukować przewagę ucieczki. Na ostatnim podjeździe - Cote de la Marquise (152 km; 1,3 km, 6,4%) - na czele ostała się dwójka Cousin Politt.

Na 4 kilometry przed metą utrzymywali niespełna 40 sekund przewagi, a na 2 kilometry przed metą zapas wynosił 20 sekund. Politt i Cousin zaczęli się czarować, ale wiedzieli, że uda się im dojechać do mety. Na finiszu Francuz okazał się wyraźnie lepszy od Niemca, który włożył zdecydowanie więcej zaangażowania w odjazd.

Wyniki 5. etapu Paryż-Nicea 2018 (2.WT), Salon-de-Provence - Sisteron (163,5 km):

  1 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                   3:57:25
  2 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      00:02
  3 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       00:04
  4 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
  5 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
  6 Christophe Laporte (Fra) Cofidis
  7 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
  8 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
  9 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac
 10 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
 11 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo
 12 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
 13 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
 14 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
 15 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 16 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic
 17 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
 18 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
 19 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
 20 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
 21 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
 22 David De La Cruz (Spa) Team Sky
 23 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille
 24 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe
 25 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
 26 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 27 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team
 28 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
 29 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
 30 Benjamin King (USA) Dimension Data
 31 Diego Rosa (Ita) Team Sky
 32 Sergio Henao (Col) Team Sky
 33 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 34 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 35 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
 36 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 37 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
 38 Dan Martin (Irl) UAE Team Emirates
 39 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
 40 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb
 41 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
 42 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
 43 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                     00:13
 44 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
 45 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott
 46 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
 47 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 48 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 49 Wout Poels (Ned) Team Sky
 50 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott                     00:16
 51 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 52 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  00:18
 53 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  00:21
 54 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 55 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille
 56 Marc Soler (Spa) Movistar Team
 57 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille
 58 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
 59 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille
 60 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
 61 Jose Herrada (Spa) Cofidis
 62 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 63 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    00:26
 64 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin
 65 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
 66 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
 67 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
 68 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 69 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates
 70 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo
 71 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 72 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
 73 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille
 75 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb
 76 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
 77 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 78 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    00:40
 79 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   00:45
 80 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   01:19
 81 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 01:21
 82 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                     01:37
 83 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   01:44
 84 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic
 85 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   01:57
 86 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         02:01
 87 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      02:06
 88 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott                  02:09
 89 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      02:38
 90 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             02:43
 91 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                 02:48
 92 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
 93 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille         02:54
 94 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis                       03:19
 95 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ                 03:43
 96 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
 97 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 98 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     03:51
 99 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac        04:26
100 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          05:11
101 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
102 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                    07:41
103 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
104 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
105 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
106 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
107 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
108 Lars Bak (Den) Lotto Soudal
109 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors
110 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
111 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
112 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  09:10
113 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky
114 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
115 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
116 Ian Stannard (GBr) Team Sky
117 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
118 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  09:38
119 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       11:36
120 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
121 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac
122 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
123 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac
124 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic
125 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
126 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic
127 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac
128 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
129 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
130 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
131 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis
132 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac
133 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
134 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic
135 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
136 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
137 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
138 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
139 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
140 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
141 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille
142 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis
143 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     11:44
DNS Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
DNS Maxime Bouet (Fra) Fortuneo-Samsic
DNS Lars Boom (Ned) LottoNL-Jumbo
DNS Dylan Groenewegen (Ned) LottoNL-Jumbo
DNF Amund Grondahl Jansen (Nor) LottoNL-Jumbo
DNF Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
DNF Daniel McLay (GBr) EF Education First-Drapac

Klasyfikacja generalna po 5. etapie:

  1 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team             17:45:26
  2 Wout Poels (Ned) Team Sky                              00:15
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors             00:26
  4 Marc Soler (Spa) Movistar Team
  5 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                    00:34
  6 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe              00:35
  7 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida                      00:42
  8 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
  9 Sergio Henao (Col) Team Sky                            00:48
 10 Esteban Chaves (Col) Mitchelton-Scott
 11 Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
 12 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe                    00:54
 13 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                  00:57
 14 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                      01:00
 15 David De La Cruz (Spa) Team Sky                        01:15
 16 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale                   01:19
 17 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale               01:26
 18 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team             01:27
 19 Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott                 01:29
 20 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ                         01:30
 21 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb                            01:33
 22 Dan Martin (Irl) UAE Team Emirates                     01:36
 23 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                     01:50
 24 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
 25 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb                       01:56
 26 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille             02:06
 27 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo                 02:11
 28 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team                    02:14
 29 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                   02:15
 30 Jesus Herrada (Spa) Cofidis                            02:21
 31 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin                    02:41
 32 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida                     02:42
 33 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                   02:44
 34 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott                  02:47
 35 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille                 02:55
 36 Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgrohe                   03:00
 37 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo-Samsic                   03:02
 38 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                   03:17
 39 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida                 03:26
 40 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                  03:28
 41 Jose Herrada (Spa) Cofidis                             03:40
 42 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille                   03:52
 43 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                     03:53
 44 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team                    04:01
 45 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille                  04:02
 46 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo                      04:10
 47 Ian Boswell (USA) Katusha-Alpecin                      04:17
 48 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                   04:20
 49 Timo Roosen (Ned) LottoNL-Jumbo                        04:21
 50 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale                   04:29
 51 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team                    04:41
 52 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                    05:20
 53 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team                  05:21
 54 Warren Barguil (Fra) Fortuneo-Samsic                   05:22
 55 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   05:27
 56 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac         05:33
 57 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team                      05:49
 58 Hector Carretero (Spa) Movistar Team                   05:58
 59 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb                 06:01
 60 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors                 06:11
 61 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team                      06:23
 62 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                       06:54
 63 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin                      07:13
 64 Diego Rosa (Ita) Team Sky                              07:24
 65 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                      08:47
 66 Christophe Laporte (Fra) Cofidis                       09:23
 67 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                      09:24
 68 Nicolas Edet (Fra) Cofidis                             09:30
 69 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo                      09:40
 70 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors                   09:54
 71 Carlos Barbero (Spa) Movistar Team                     10:14
 72 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb                       10:33
 73 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo-Samsic                   10:36
 74 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis                       10:39
 75 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                     10:43
 76 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac        11:21
 77 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team                  11:28
 78 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors                 12:21
 79 Benjamin King (USA) Dimension Data                     12:24
 80 Paul Martens (Ger) LottoNL-Jumbo                       12:55
 81 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                       13:08
 82 Lawson Craddock (USA) EF Education First-Drapac        13:16
 83 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott         13:42
 84 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data                      14:03
 85 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                     14:09
 86 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     14:32
 87 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin               14:40
 88 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie                     14:50
 89 Amael Moinard (Fra) Fortuneo-Samsic                    15:18
 90 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille                    15:19
 91 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates                      15:35
 92 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo-Samsic                15:38
 93 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin                    15:39
 94 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale               15:42
 95 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors                  16:02
 96 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott                   16:17
 97 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe                       16:25
 98 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida                       16:37
 99 Jurgen Roelandts (Bel) BMC Racing Team                 16:39
100 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida                    16:47
101 Pierre Rolland (Fra) EF Education First-Drapac         16:50
102 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo                      17:06
103 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                   17:09
104 Sven Erik Bystr?m (Nor) UAE Team Emirates              17:43
105 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida                     18:16
106 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo-Samsic              18:19
107 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team                       18:21
108 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapa     18:43
109 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                     19:21
110 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin                  19:29
111 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data                 19:56
112 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ                     20:23
113 Lars Bak (Den) Lotto Soudal                            20:42
114 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                     20:52
115 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team              20:56
116 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ                    21:40
117 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb                          22:46
118 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates             22:50
119 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ                      23:09
120 Tom Scully (NZl) EF Education First-Drapac             23:17
121 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors                   24:37
122 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                      24:42
123 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo                    25:09
124 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates                 25:15
125 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott                  25:23
126 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo                      25:33
127 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky                        25:53
128 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                     26:29
129 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                    26:36
130 Ian Stannard (GBr) Team Sky                            26:54
131 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                      27:00
132 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis                           27:02
133 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe                        27:05
134 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe               27:36
135 Przemysław Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille         27:37
136 Michael M?rk?v (Den) Quick-Step Floors                 27:51
137 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                  27:53
138 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille              28:04
139 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis                            28:50
140 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates                29:15
141 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ                 32:06
142 Jay Thomson (RSA) Dimension Data                       32:53
143 Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ                      33:49