Ze świata

10 transferów przed sezonem 2018

Sezon 2018 jeszcze się nie rozpoczął, dlatego to najlepszy moment, by przedstawić dziesięć najważniejszych transferów.

Daniel Martin (UAE Team Emirates): jego dotychczasowy team Quick Step-Floors raczej nie miał ambicji, by wygrać  któryś z Grand Tourów. Irlandczyk z kolei takowe jak najbardziej posiada. 32-latek po dwóch sezonach opuścił belgijską ekipę, do której trafił po dziesięciu latach w stajni Jonathana Vaughtersa. W tym czasie z kolarza na klasyki przekształcił się w kolarza na generalkę wieloetapówek. W 2017 roku był szósty w Tour de France, do tego dorzucił top10 w Criterium du Dauphine, Volta a Catalunya, Paryż-Nicea czy “pudła” we Fleche Wallonne oraz Liege-Bastogne-Liege. Teraz opaską kapitana będzie się musiał dzielić z Fabio Aru. A przy nim już będąc…

Fabiu Aru (UAE Team Emirates): pożegnał się z Astaną, czym zdenerwował Aleksandra Winokurowa. Włoski góral narzekał na fakt, że podczas zeszłorocznej Vuelta a Espana jego kazaska ekipa niezbyt go wspierała. Aru stracił miejsce w “dyszce” podczas etapu na słynne Alto de l’Angliru. W lipcu uplasował się na piątym miejscu w Tourze, wygrywając odcinek do La Planche des Belles Filles. Dla UAE Emirates zamierza powiększyć swoje grandtourowe konto: trzy lata temu stanął na najwyższym stopniu podium Vuelty. Jak będzie tym razem? Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała atmosfera w drużynie między nim a Martinem.

Alexander Kristoff (UAE Team Emirates): kolejny doświadczony, znany nabytek zespołu z Emiratów. Szejkowie nie szczędzą pieniędzy, ale i tak nie musieli ich w przypadku Norwega zbyt dużo wysupłać, bowiem jego ostatni rok był przeciętny. Przeciętny, chociaż Kristoff zgromadził wygrane etapowe w Tour of Oman czy Rund um den Finanzplatz, a w Mediolan-San Remo (4.) i Ronde van Vlaanderen (5.) był wysoko. 31-letni sprinter celuje jednak cały czas w wyższe cele. Po nieudanym starcie w „Wielkiej Pętli” Kristoff długo nie mógł dojść do siebie. Zdążył na mistrzostwa świata, które odbywały się w jego ojczyźnie. Drużynie Katusha mówił „do widzenia” jako wicemistrz globu. Na Bliskim Wschodzie zamierza stać się starym Kristoffem.

Tony Gallopin (AG2R La Mondiale): transfer nieco niespodziewany. Po czterech latach w Lotto-Soudal Francuz wraca do domu. W sumie jego emigracja, włączając epizod w RadioShack, trwała sześć lat. W Tourze 30-latek będzie pomagał Romainowi Bardetowi, w tygodniówkach będzie mógł zapewne jechać na własne konto, a w klasykach to na niego będą pracować koledzy. W sezonie 2017 Gallopin był drugi za Michałem Kwiatkowski (Sky) w Clasica San Sebastian.

Silvan Dillier (AG2R La Mondiale): nowy kolega Gallopina. Szwajcar został w BMC Racing drużynowym mistrzem świata, wygrał Route du Sud oraz etap Giro d’Italia w Terme Luigiane. Dillier nie mógł się dogadać z kierownictwem BMC Racing po tym, jak to nie nominowało go do składu na jego narodowy wyścig – Tour de Suisse.

Marcel Kittel (Katusha-Alpecin): już jego przejście z Giant-Alpecin do Etixx-Quick Step było jedną z najważniejszych informacji transferowych 2015/2016. Teraz niemiecki sprinter zaserwował nam kolejną. Po świetnym Tourze (pięć etapów), triumfie w Dubai Tour (cztery z pięciu w sumie etapów) Kittel postanowił zmienić otoczenie i być bliżej Tony’ego Martina, który tą samą drogą poszedł wcześniej. 30-latek zastąpi w Katusha Kristoffa, a w Quick Stepie zostawił Fernando Gavirię. Kolumbijczyk stał się tym samym postacią numer jeden sprintu w ekipie Patricka Lefevere’a.

Elia Viviani (Quick Step-Floors): Włoch raczej nie zagrozi Gavirii. Szybki 29-latek jest mocny, do tego dźwiga na swoich plecach doświadczenie z toru, nie jest jednak na tyle przebojowy co byczek Fernando. W zakończonym sezonie Viviani był pierwszy w Cyclassics Hamburg, wygrał m.in. dwa etapy Österreich-Rundfahrt, jeden Tour de Romandie i zdobył w Danii tytuł szosowego wicemistrza Europy za Kristoffem. Ostatnio było mu nie po drodze ze Sky. Dave Brailsford nie widział go w kadrze na Giro.

Matteo Trentin (Mitchelton-Scott): człowiek-orkiestra z Włoch na antypodach. Długo wydawało się, że Trentin na dobre i na złe do końca swojej kariery związany będzie z Lefeverem, a tu taki zonk… 29-latek jest silny we wszystkich specjalnościach, w żadnej jednak nie jest mistrzem ponad mistrzami. Ale, oczywiście istnieje jakieś „ale”, miniony sezon był sezonem Trentina. Cztery zwycięstwa etapowe we Vuelcie, wygrana w Paryż-Tours, czwarte miejsce na MŚ mówią same za siebie. Matteo rozprowadza, ciągnie pod (niezbyt ciężką) górę, potrafi zafiniszować, lubi uciekać. Australijczycy będą mieli z niego pożytek.

Mikel Landa (Movistar): zawodnik, który mówi, co myśli. I dobrze. A że chce w końcu stanąć na samym szczycie, twierdzi, że nikogo się boi. Tym lepiej. Dlatego też wylądował w hiszpańskiej ekipie, gdzie będzie się musiał zmierzyć z Nairo Quintaną oraz Alejandro Valverde. Czwarty kolarz Touru, triumfator etapowy Giro nie chciał być drugim po Chrisie Froome w Sky, dlatego został… pierwszym po Quintanie? Czas pokaże, jak ułożą się relacje między góralami w Movistarze. Przed menadżerem Eusebio Unzue ciężki orzech do zgryzienia, jak to wszystko poukładać. Bo Landa świetnym wspinaczem niewątpliwie jest.

Louis Meintjes (Dimension Data): powrót na stare śmieci. 25-letni góral z RPA po dwóch latach w Lampre-Merida/UAE Team Emirates zdecydował się wrócić do swojej drużyny, dla której w 2015 był dziesiąty we Vuelcie. Potem mieścił się dwukrotnie w “dychu” Touru. Od 2015 roku Meintjes czeka jednak na sukces indywidualny. Gdyby został w UAE miałby kiepskie szanse obok Aru oraz Martina. Dimension Data się cieszy.

Wolfgang Brylla

Zobacz komentarze

Recent Posts

Tour de Romandie 2024. Thibau Nys uczy się szosowego rzemiosła

Thibau Nys wygrał po ucieczce dnia górski odcinek Tour de Romandie. Młody Belg w Les Marecottes zdobył życiowy wpis do…

27 kwietnia 2024, 10:27

Tour de Romandie 2024. Luke Plapp: “Szczęśliwy Plapp to szybki Plapp”

Luke Plapp walczy o miejsce w czołówce Tour de Romandie, a za dobre wyniki w sezonie olimpijskim, w jego ocenie,…

27 kwietnia 2024, 09:02

Del Toro przed Rafałem Majką w Asturii | Zaproszenie na Memoriał Królaka

Rafał Majka i Isaac del Toro wysoko w Vuelta Asturias. Etap prawdy Tour of Türkiye dla Franka van den Broeka.…

26 kwietnia 2024, 17:57

Tour de Romandie 2024: etap 3. Brandon McNulty wygrał czasówkę

Brandon McNulty (UAE Team Emirates) wygrał trzeci etap Tour de Romandie, jazdę indywidualną na czas.

26 kwietnia 2024, 17:42

Najciekawsze górskie trasy rowerowe – dla początkujących i zaawansowanych

Górskie trasy rowerowe wcale nie są tak dużym wyzwaniem, jak wiele osób sądzi.

26 kwietnia 2024, 11:26

Gianetti potwierdza, Pogacar jedzie po dublet | Życiowy sukces Thibaua Nysa

Szef UAE Team Emirates potwierdza cele Tadeja Pogacara. Lund znowu najlepszy w Turcji. Wiadomości i wyniki z 25 kwietnia.

25 kwietnia 2024, 20:50