Arctic Race of Norway 2017: etap 1. Dylan Teuns kontynuuje passę

Dylan Teuns

Dylan Teuns (BMC Racing) po ataku na ostatnim kilometrze triumfował na pierwszym etapie 5. Arctic Race of Norway.

Belg, objawienie drugiej części sezonu, zręcznie wykorzystał zamieszanie w końcówce pierwszego etapu norweskiego wyścigu i w kolejnych dniach bronił będzie prowadzenia w klasyfikacji generalnej.

Pierwszy odcinek norweskiego wyścigu prowadził z wyspy Andørja na południe, do Narwiku. Peleton po drodze pokonał kilka wzniesień, ostatnie, Skistua (2,3 km; 6,6%), leżało zaledwie 5,5 km kilometra przed metą.

Ucieczkę dnia obstawił doświadczony Austriak Bernhard Eisel (Dimension Data), po blisko 40 kilometrach nieskoordynowanych skoków odjeżdżając z Jonem Breivoldem (Team FixIT.no), Danielem Diazem (Delko Marseille Provence KTM) i Oivindem Lukkedahlem (Team Coop).

Czwórka na 78 kilometrów przed metą uzyskała 4:35, ale jej działania były tylko przystawką do kolejnych manewrów. 25 kilometrów przed metą, gdy zegar sędziego pokazywał 25 sekund różnicy, rozpoczęły się kontrataki, a na czoło wysforował się Eduard Michael Grosu (Nippo-Vini Fantini). Rumuna gonili Yoann Offredo (Wanty-Groupe Gobert), Eisel i Loic Chetout (Cofidis), ale ataki te zlikwidowano na 13 kilometrów przed metą.

Poprawiał jeszcze Andrei Grivko (Astana), ale ostatnią wspinaczkę jako pierwszy zdobył Fabien Grellier (Direct Energie). Tempo narzucane przez atakujących nie rozbiło jednak peletonu - w czołówce wciąż kręcił mistrz Europy Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin). Norweg na zjeździe na odcinku jednego kilometra stracił dwóch kolegów - Reina Taaramae zatrzymany został przez defekt roweru, a Sven Erik Bystrom przestrzelił zakręt.

Ataki kolarzy z kontynentalnych ekip rozbiły czołówkę, ale mimo ogólnego zamieszania na kilometr przed metą na czele powstała niewielka grupka z Kristoffem. Dojechali kolejni kolarze, a za forsowanie tempa zabrali się zawodnicy Gazprom-Rusvelo.

Na wznoszącej się ku mecie drodze mocno przyciskał Ivan Savitskiy, ale na 500 metrów przed metą do kontry przeszedł Dylan Teuns. Zwycięzca Tour de Pologne nie oglądał się na wyczekujących na darmowe rozprowadzenie kolarzy i świetnie wyczuł moment do ataku, na kresce meldując się przed Augustem Jensenem z Team Coop.

Wyniki 1. etapu Arctic Race of Norway 2017 (2.HC), Engenes (Andørja) – Narwik (156,5 km):

  1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         3:36:14
  2 August Jensen (Nor) Team Coop                               00:02
  3 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  4 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
  5 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
  6 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal
  7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
  8 Lietaer Eliot (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
  9 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
 10 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
 11 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo
 12 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 13 Börn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
 14 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor
 15 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                           00:06
 16 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 17 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice
 18 Franck Bonnamour (Fra) Team Fortuneo - Oscaro               00:08
 19 Krister Hagen (Nor) Team Coop
 20 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data
 21 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Sunweb
 22 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
 23 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 24 Waeytens Zico (Bel) Team Sunweb
 25 Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM             00:12
 26 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 27 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 00:14
 28 Trond Hakon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sor
 29 Truls Korsaeth (Nor) Astana Pro Team                        00:20
 30 Kristoffer Halvorsen (Nor) Joker Icopal
 31 Anders Skaarseth (Nor) Joker Icopal
 32 Dhaene Brecht (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 33 Dorian Godon (Fra) Cofidis, Solutions Credits               00:34
 34 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 35 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
 36 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 37 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 38 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 39 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 40 Corbel Erwann (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 41 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 42 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 43 Sven Erik Bystrom (Nor) Katusha-Alpecin                     00:54
 44 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                       01:22
 45 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
 46 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
 47 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 48 Joan Bou (Spa) Nippo - Vini Fantini
 49 Asmund Romstad Lovik (Nor) Team FixIt.no
 50 Welten Bram (Ned) BMC Racing Team
 51 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 52 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk                        01:34
 53 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team                       01:35
 54 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                      01:43
 55 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
 56 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 57 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 58 Leon Rohde (Ger) Team Sunweb
 59 Max Kanter (Ger) Team Sunweb
 60 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
 61 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker Icopal
 62 Arnold Jeannesson (Fra) Team Fortuneo - Oscaro              02:12
 63 Yoann Offredo (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 64 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 65 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 66 Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 67 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sor                      02:23
 68 Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 69 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                   02:42
 70 Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect
 71 Marius Blolid (Nor) Team FixIt.no
 72 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – Rusvelo
 73 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                         03:04
 74 Aleksey Tcatevitch (Rus) Gazprom – Rusvelo                  03:13
 75 Bjornar Vevatne Overland (Nor) Team FixIt.no                03:57
 76 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 77 Matti Manninen (Fin) Team FixIt.no
 78 Tony Hurel (Fra) Direct Energie
 79 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb                            04:17
 80 Hakon Lunder Aalrust (Nor) Team Coop
 81 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 82 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                          05:01
 83 Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits        05:14
 84 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 85 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                      05:16
 86 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
 87 Roy Jans (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 88 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 89 Oivind Lukkedal (Nor) Team Coop
 90 Karl Patrick Lauk (Est) Astana Pro Team
 91 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop
 92 Ludvik Aspelund Holstad (Nor) Team Sparebanken Sor
 93 Rein Taaramäe (Est) Katusha-Alpecin
 94 Mathias Skjold (Nor) Team Sparebanken Sor
 95 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
 96 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 97 Daniel Diaz (Arg) Delko Marseille Provence KTM
 98 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
 99 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo - Vini Fantini
100 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
101 Vanbilsen Kenneth (Bel) Cofidis, Solutions Credits
102 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
103 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM           06:23
104 Mc Lay Daniel (GBr) Team Fortuneo - Oscaro                  06:36
105 Elias Spikseth (Nor) Team FixIt.no                          06:48
106 Chetout Loic (Fra) Cofidis, Solutions Credits               07:15
107 Eduard Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                     08:42
108 Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin                        08:52
109 Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
110 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                16:32
111 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
112 Martyn Irvine (Irl) Aqua Blue Sport
113 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect
114 Haavard Blikra (Nor) Team Coop
115 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
116 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – Rusvelo
117 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team FixIt.no
118 Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sor
119 Kenny Molly (Bel) Team Fortuneo - Oscaro
120 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
121 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
122 Boris Vallee (Bel) Team Fortuneo - Oscaro                   17:11

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                         3:36:04
  2 August Jensen (Nor) Team Coop                               00:06
  3 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert                00:08
  4 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal                         00:11
  5 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect          00:12
  6 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
  7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
  8 Lietaer Eliot (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
  9 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
 10 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
 11 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo
 12 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 13 Björn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
 14 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor
 15 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                           00:16
 16 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 17 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice
 18 Franck Bonnamour (Fra) Team Fortuneo - Oscaro               00:18
 19 Krister Hagen (Nor) Team Coop
 20 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data
 21 Sindre Skjostad Lunke (Nor) Team Sunweb
 22 Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
 23 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 24 Waeytens Zico (Bel) Team Sunweb
 25 Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM             00:22
 26 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 27 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                 00:24
 28 Trond Hakon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sor
 29 Truls Korsaeth (Nor) Astana Pro Team                        00:30
 30 Kristoffer Halvorsen (Nor) Joker Icopal
 31 Anders Skaarseth (Nor) Joker Icopal
 32 Dhaene Brecht (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 33 Dorian Godon (Fra) Cofidis, Solutions Credits               00:44
 34 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 35 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
 36 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 37 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 38 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo
 39 Dimitri Claeys (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 40 Corbel Erwann (Fra) Team Fortuneo - Oscaro
 41 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 42 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 43 Sven Erik Bystrom (Nor) Katusha-Alpecin                     01:04
 44 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                       01:32
 45 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
 46 Ben O'Connor (Aus) Dimension Data
 47 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 48 Joan Bou (Spa) Nippo - Vini Fantini
 49 Asmund Romstad Lovik (Nor) Team FixIt.no
 50 Welten Bram (Ned) BMC Racing Team
 51 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
 52 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team                       01:42
 53 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk                        01:44
 54 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk                      01:53
 55 Asbjorn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
 56 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
 57 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 58 Leon Rohde (Ger) Team Sunweb
 59 Max Kanter (Ger) Team Sunweb
 60 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
 61 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker Icopal
 62 Arnold Jeannesson (Fra) Team Fortuneo - Oscaro              02:22
 63 Yoann Offredo (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 64 Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 65 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 66 Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 67 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sor                      02:33
 68 Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 69 Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic Aqua Proctc         02:50
 70 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                   02:52
 71 Marius Blolid (Nor) Team FixIt.no
 72 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – Rusvelo
 73 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                         03:14
 74 Aleksey Tcatevitch (Rus) Gazprom – Rusvelo                  03:23
 75 Bjornar Vevatne Overland (Nor) Team FixIt.no                04:07
 76 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
 77 Matti Manninen (Fin) Team FixIt.no
 78 Tony Hurel (Fra) Direct Energie
 79 Bert De Backer (Bel) Team Sunweb                            04:27
 80 Hakon Lunder Aalrust (Nor) Team Coop
 81 Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team
 82 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport                          05:11
 83 Daniel Diaz (Arg) Delko Marseille Provence KTM              05:20
 84 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                         05:23
 85 Oivind Lukkedal (Nor) Team Coop
 86 Michaël Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits        05:24
 87 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 88 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin                      05:26
 89 Roy Jans (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 90 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 91 Karl Patrick Lauk (Est) Astana Pro Team
 92 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop
 93 Ludvik Aspelund Holstad (Nor) Team Sparebanken Sor
 94 Rein Taaramäe (Est) Katusha-Alpecin
 95 Mathias Skjold (Nor) Team Sparebanken Sor
 96 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
 97 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 98 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
 99 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo - Vini Fantini
100 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
101 Vanbilsen Kenneth (Bel) Cofidis, Solutions Credits
102 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
103 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM           06:33
104 Mc Lay Daniel (GBr) Team Fortuneo - Oscaro                  06:46
105 Elias Spikseth (Nor) Team FixIt.no                          06:58
106 Chetout Loic (Fra) Cofidis, Solutions Credits               07:25
107 Eduard Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                     08:52
108 Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin                        09:02
109 Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
110 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                16:42
111 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
112 Martyn Irvine (Irl) Aqua Blue Sport
113 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect
114 Haavard Blikra (Nor) Team Coop
115 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
116 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – Rusvelo
117 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team FixIt.no
118 Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sor
119 Kenny Molly (Bel) Team Fortuneo - Oscaro
120 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
121 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
122 Boris Vallee (Bel) Team Fortuneo - Oscaro                   17:21

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: