La Course 2017. etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu La Course by le Tour de France. 20 lipca: Briançon - Izoard (67,5 km).

Wyścig La Course zmienił swój format z paryskiego kryterium na górski etap w Alpach. Kolarstwo kobiet tym samym otrzymało szansę pokazania swojego charakteru o wiele szerszej publiczności.

Peleton kobiet wyruszy z Briancon i skieruje się na południe w kierunku miejscowości Guillestre, w której zawróci i przez Ariveux rozpocznie mozolną wspinaczkę na Col d'Izoard. 14,1 kilometra podjazdu o średnim nachyleniu 7,3% to wyzwanie dla najlepszych góralek, które na szczycie zameldują się na kilka godzin przed peletonem Tour de France.

Podjazd rozpoczyna się stosunkowo łatwiejszą partią - nachylenie terenu na pierwszych 5 kilometrach waha się między 4 a 6%. Sposobność do ataku da następna sekcja - 6,5 kilometra o średnim nachyleniu 9%, która na wysokości 2200 metrów nad poziomem morza kończy się w Casse Deserte.

Krótki zjazd pozwoli na złapanie oddechu przed finałową rozgrywką - ostatnie 2 kilometry to wspinaczka o średnim nachyleniu 9%.

Organizatorzy na szczycie nie kończą jednak rywalizacji - w sobotę pierwsze 20 zawodniczek, zakładając, że zmieszczą się w przedziale 5 minut, wystartują w wyścigu pościgowym. Ten nietypowy format ma urozmaicić ściganie i przyciągnąć uwagę do peletonu kobiet, ale biorąc pod uwagę wstrzemięźliwość peletonu w tej kwestii, nie zapowiada się to na widowisko podobne do batalii na Col d'Izoard.

Start wyścigu o godzinie 10:00, planowany finisz między 12:09 a 12:24.

Obsada

W wyścigu zaliczanym do cyklu Women's WorldTour wystartuje 21 zespołów. Lista faworytek nie jest długa - w szranki na alpejskiej przełęczy staną Megan Guarnier (Boels Dolmans), Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling), Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla), Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) oraz Annemiek van Vleuten (Orica-Scott).

Ta piątka powinna rozdawać karty na zboczach Col d'Izoard, ewentualnych roszad można spodziewać się przy lepszym dniu takich zawodniczek jak Nikola Noskova (Bepink Cogeas), Claudia Lichtenberg (Wiggle High5) czy młodziutkiej Cecilie Uttrup Ludwig (Cervelo-Bigla).

Na trasie, oprócz Niewiadomej, zobaczymy jeszcze Annę Plichtę (WM3 Pro Cycling), Eugenię Bujak (BTC City Ljubljana) i Małgorzatę Jasińską (Cylance).

Transmisja

Wyścig w całości pokaże telewizja France 3, relacja przewidziana jest także w stacji Eurosport 1, od godziny 10:00.

mapki i profile: ASO/Geoatlas

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: