Puchar Świata MTB XCO 2017 #2: Schurter i Belmoina najlepsi w Albstadt, świetny występ Polek

Nino Schurter (Scott-Sram) oraz Yana Belomoina (CST MTB Racing) zwyciężyli w drugich zawodach cyklu Pucharu Świata w kolarstwie górskim cross-country.

Na trasie w niemieckim Albstadt Schurter pokonał wicemistrza świata w przełajach Mathieu van der Poela (Beobank Corendon) oraz Nowozelandczyka Antona Coopera (Trek Factory Racing).

Rywalizacja mężczyzn zaczęła się od ataku mistrza świata Nino Schurtera oraz znanego z aren przełajowych Mathieu van der Poela. Dwójka odjeżdżała grupce goniącej, którą napędzali Mathias Flückiger (Radon Factory) oraz Julien Absalon (BMC Racing). Na trzeciej rundzie Flückiger zaatakował, chcąc dogonić liderów.

Szwajcar dogonił prowadzących na trzecim kółku i od tego czasu trójka powiększała swoją przewagę nad resztą stawki. Czwarta runda pozbawiła Flückigera szans na podium, zaliczył on groźny upadek i wycofał się z wyścigu.

W tym momencie mocna na pedały depnął Schurter i odjechał mistrzowi świata w przełajach z 2015 roku. Strata van der Poela na dwa kółka do końca wynosiła 30 sekund, a za jego plecami walczyli Anton Cooper, David Serrano (MMR Racing) i Maxime Marotte (Cannondale Factory).

Na ostatnich kółkach Schurter jechał bezpiecznie z przodu, drugi dojechał van der Poel, a walkę o trzecie miejsce wygrał Cooper. Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team) ukończył na 27. miejscu, a Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) przyjechał jako 34.

Włoszczowska druga wśród kobiet

Tego samego dnia rywalizowały kobiety, od startu mocno zaczęła mistrzyni świata Annika Langvad, a za jej plecami jechała Maja Włoszczowska. Dunka zaliczyła upadek na jednym ze zjazdów co wykorzystała Włoszczowska. Polka objęła prowadzenia a w pogoń za nią ruszyły Linda Indergrand (Focus XC Team), Belomoina oraz kolejna reprezentantka polskiego teamu Kross Racing – Jolanda Neff.

Ostatnia runda to popis Belomoiny – Ukrainka wyprzedziła Włoszczowską i samotnie wjechała na metę. Mistrzyni Polski wjechała kilkanaście sekund później a podium dopełniła jej drużynowa koleżanka Neff. Katarzyna Solus-Miśkowicz (VW MTB Team) ukończyła zawody na 22. miejscu.

Pozostałe wyścigi

Rywalizacja orliczek przyniosła równie wiele emocji – wyścig wygrała Evie Richards, pokonując Kate Courtney (Specialized Racing) o niecałą minutę. Trzecia wpadła na metę Sina Frei (JB Brunex Felt Team), świetne 4. miejsce zajęła Marlena Droździok, tracąc 4 minuty do Richards.

Dzień wcześniej – w sobotę rywalizowali orlicy tam zwyciężył Nadir Colledani (Torpado Gabogas), pokonując o 35. sekund Georga Eggera oraz Petera Disera (Norco Factory Team XCO). Najwyżej sklasyfikowany Polak – Marceli Bogusławski (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) – zajął 64. miejsce.

Na trasie w Albstadt w ramach UCI Juniors Series  rywalizowali także juniorzy i juniorki. W juniorach najlepszy okazał się David List (Lexware MTB Team), dokładając drugiemu Victorowi Lab (Beaucourt) 39 sekund. Trzeci na metę wjechał Edoardo Xillo. Jedyny Polak w stawce – Mateusz Nieboras (JBG2 Team) – ukończył 52.

W wyścigu juniorek swoja dominację nad resztą stawki udowodniła Laura Stigger (URC Ötztaler). Austriaczka pokonała drugą Ronję Eibl (Gonso Simpl Racing Team) o niecałe dwie minuty oraz trzecią Issaure Medde (LOOK Beaumes) o ponad cztery. Patrycja Świerczyńska (OK Racing Team), na trzeciej rundzie jadąca na 6. pozycji, wycofała się z wyścigu.