Torowe Mistrzostwa Świata 2017: Adrian Tekliński złoty w scratchu

Adrian Tekliński zdobył tytuł mistrza świata w scratchu podczas mistrzostw świata w kolarstwie torowym w Hong Kongu.

Polak w rozgrywanych drugiego dnia imprezy zmaganiach pokonał Niemca Lucasa Lissa oraz Brytyjczyka Christophera Lathama.

27-latek wyścig na kreskę rozstrzygnął samotnie, atakując na 7 okrążeń przed metą, odpierając kontrę Lissa i spóźnioną pogoń grupy.

Tekliński w ubiegłych sezonach notował już podiumowe rezultaty w tej konkurencji – podczas mistrzostw Europy w 2015 roku zdobył w niej brąz, a przed rokiem srebro.

Adrian Tekliński z medalem mistrza świata

To najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Marzyłem o mistrzostwie świata od dziecka. Zaczynałem karierę na torze od konkurencji sprinterskich, a później przechodziłem transformację aż do konkurencji średniodystansowych. W końcu marzenia się spełniły i jestem mistrzem świata w scratchu

– powiedział Adrian Tekliński.

Wyniki drugiego dnia

Malezyjczyk Mohd Azizulhasni Awang wywalczył złoty medal mistrzostw świata w keirnie. Wielokrotny medalista mistrzowskiej imprezy pokonał w finale Kolumbijczyka Fabiana Hernando Zapatę i Czecha Tomasa Babeka.

W sesji wieczornej rozstrzygnięto także wyścigu drużynowe na dochodzenie. W zmaganiach panów najlepsi okazali się Australijczycy – Sam Welsford, Cameron Meyer, Alexander Porter i Nicholas Yallouris – którzy z wynikiem 3:51.503 pokonali o ponad dwie sekundy reprezentantów Nowej Zelandii – Regana Gougha, Pietera Bullinga, Dylana Kennetta i Nicholasa Kergozau.

Brąz przypadł Włochom – Simone Consonniemu, Liamowi Bertazzo, Filippo Gannie i Francesco Lamonowi – którzy z czasem 3:56.935 uporali się z Brytyjczykami.

W wyścigu pań po złoto sięgnęły Amerykanki – Chloe Dygert, Kelly Catlin, Kimberly Geist i Jennifer Valente. Czas 4:19.413 pozwolił im na pokonanie Australijek – Amy Cure, Ashlee Ankudinoff, Alexandry Manly i Rebekki Wiasak (4:19.830).

Brąz pewnie wygrały Nowozelandki – Racquel Sheath, Rushlee Buchanan, Kirstie James i Jaime Nielsen – po 4 minutach 21 sekundach i 778 tysięcznych zatrzymując zegar na welodromie w Hong Kongu i ogrywając Włoszki.

Na 8. miejscu sklasyfikowana została polska drużyna w składzie Justyna Kaczkowska, Daria Pikulik, Natalia Rutkowska i Nikola Różyńska, która uczestniczyła w pierwszej rundzie zmagań.