Torowe Mistrzostwa Świata 2017: Sprinterzy tuż za podium w pierwszym dniu zmagań

reprezentanci Polski na torze w Pruszkowie

Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel zajęli 4. miejsce w sprincie drużynowym podczas mistrzostw świata w kolarstwie torowym w Hong Kongu.

Biało-czerwony tercet w finale zapisał czas 43.698 i uległ reprezentantom Francji – Benjaminowi Edelinowi, Sebastienowi Vigerowi i Francoisowi Pervisowi.

Polacy rywalizację rozpoczęli od 4. miejsca w kwalifikacjach, notując 43.419, czyli wynik o 152 tysięczne sekundy gorszy od najlepszych Nowozelandczyków. W decydującej o układzie finałowych biegów pierwszej rundzie biało-czerwoni z rezultatem 43.834 poradzili sobie z Chińczykami i awansowali do małego finału.

Maksel, Rudyk i Bielecki walkę o brąz rozpoczęli bardzo dobrze, ale nie zdołali pokonać trójkolorowych, którzy na mecie zameldowali się z wynikiem 43.536 i dopełnili podium zmagań.

W rywalizacji o złoto najlepsi okazali się Nowozelandczycy Ethan Mitchell, Sam Webster i Edward Dawkins, rezultatem 44.049 wyraźnie pokonując Holendrów – Nilsa van T’Hoenderdaala, Harrie Lavreysena i Matthijsa Buchliego.

Pierwszego dnia zmagań o tytuły mistrzowskie rozegrano też kwalifikacje wyścigów drużynowych na dochodzenie. W rywalizacji kobiet 8. miejsce wywalczyły Polki: Daria Pikulik, Justyna Kaczkowska, Natalia Rutkowska i Nikol Płosaj, notując wynik 4:28.523. Biało-czerwona czwórka jutro wystartuje w pierwszej rundzie zmagań, gdzie zmierzy się z faworytkami konkurencji – Brytyjkami.

Rekord Polski w wyścigu drużynowym na dochodzenie poprawili z kolei Alan Banaszek, Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski i Adrian Tekliński, w kwalifikacjach mężczyzn uzyskując wynik 4:02.219. Polska obsada sklasyfikowana została na 9. miejscu i nie awansowała do kolejnej fazy rywalizacji.

W sprincie drużynowym kobiet równych sobie nie miały Rosjanki. Daria Shmeleva i Anastazja Woinowa pokonały dystans dwóch kółek w czasie 32.520 i w finale uporały się z Australijkami – Stephanie Morton i Kaarle McCulloch. Brąz wywalczyły Niemki – Miriam Velte i Kristina Vogel.

Włoszka Rachele Barbieri została mistrzynią świata w scratchu kobiet. Srebro zawisło na szyi Brytyjki Elinor Barker, a brąz powędrował do Belgijki Jolien D’Hoore.

Torowe Mistrzostwa Świata na welodromie w Hong Kongu potrwają do niedzieli, 16 kwietnia.