Tour of Britain 2016: etap 2

Julien Vermote (Etixx-Quick Step) po udanej ucieczce wygrał w angielskim Kendal drugi etap Tour of Britain i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Belg pokonał na finiszu Brytyjczyka Stephena Cummingsa (Dimension Data). Po trzecie miejsce finiszował Irlandczyk Daniel Martin (Etixx-Quick Step).

W pokaźnej ucieczce dnia znaleźli się Johan van Zyl (Dimension Data), Nicolas Roche (Team Sky), Julien Vermote (Etixx-Quick Step), Loic Vliegen (BMC), Ryan Mullen (Cannondale-Drapac), Miguel Angel Benito (Caja Rural-Seguros RGA), Andre Greipel (Lotto-Soudal), Connor Dunne (JLT Condor), Xandro Meurisse (Wanty-Groupe Gobert), Jochem Hoekstra i Martijn Tusveld (Giant-Alpecin), Tom Leezer i Bert-Jan Lindeman (LottoNL - Jumbo) oraz Marco Coledan i Jacopo Mosca (Trek-Segafredo).

15-osobowa grupa w początkowej fazie etapu uzyskała nawet 5 minut przewagi, ale praca ekip ONE Pro Cycling i Movistar zredukowała tę różnicę do 3 minut po 73 kilometrach. Peleton rywalizował na pagórkowatych drogach jednego z piękniejszych rejonów Anglii - Lake District - niecałe 30 kilometrów przed metą pokonując stromą wspinaczkę The Stuggle.

Różnica między czołówką a peletonem po 100 kilometrach ścigania wynosiła zaledwie 1:45, ale grupka wciąż jako pierwsza pokonała dwie górskie premie, wyznaczone odpowiednio na 119 i 130 kilometrze. Punktowali Roche i Meurisse, a na dojeździe do The Struggle rywalizację utrudniać zaczął deszcz.

Gdy przewaga spadła do pół minuty atakował m.in. Karol Domagalski (ONE Pro Cycling), ale na podjeździe najmocniejsze tempo narzucił Rohan Dennis (BMC). Australijczyk zabrał ze sobą Stephena Cummingsa (Dimension Data) i rozpoczął pościg za czołówką, w której na szczycie znaleźli się Roche, Vermote, Meurisse, Lindeman oraz Mosca.

Australijczyk doszedł czołową piątkę na zjeździe, a po chwili dojechali też Cummings, Daniel Martin (Etixx-Quick Step), a także m.in. Tony Gallopin (Lotto Soudal), Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), Ben Swift (Team Sky) i Dylan van Baarle (Cannondale-Drapac).

Grupka porwała się na ostatnich kilometrach a na czoło wysforowali się Vermote i Cummings, na ostatni kilometr wjeżdżając z zapasem niecałej minuty nad rywalami. Belgijski kolarz na niewielkim podjeździe na metę wyszedł z koła pracującego cały czas Brytyjczyka i w padającym obficie deszczu powtórzył sukces z 2014 roku.

Wyniki 2. etapu Tour of Britain 2016 (2.HC), Carlisle - Kendal (188,2 km):

  1 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                    4:40:50
  2 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        00:02
  3 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       00:58
  4 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
  5 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
  6 Ben Swift (GBr) Team Sky
  7 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                 01:02
  8 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
  9 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 10 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo                            01:06
 11 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 01:07
 12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 13 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS                            02:50
 14 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac                       04:23
 15 Edmund Bradbury (GBr) NFTO                                   04:27
 16 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                          04:29
 17 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    04:31
 18 Ian Bibby (GBr) NFTO
 19 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
 20 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange                      04:33
 21 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
 22 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
 23 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 24 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
 25 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 26 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
 27 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 28 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac                  04:43
 29 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis                         04:45
 30 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS
 31 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             04:49
 32 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 33 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              04:53
 34 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       04:55
 35 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin
 36 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     04:59
 37 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin                     05:18
 38 Russell Downing (GBr) JLT Condor                             05:21
 39 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction
 40 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
 41 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 42 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 43 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 44 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                         05:26
 45 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
 46 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     05:29
 47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          05:33
 48 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     05:35
 49 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange
 50 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    05:49
 51 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  11:58
 52 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS                           13:03
 53 Mark Stewart (GBr) Great Britain
 54 Robert Partridge (GBr) NFTO
 55 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 56 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
 57 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
 58 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 59 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 60 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction
 61 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 62 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
 63 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 64 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
 65 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 66 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
 67 Conor Dunne (Irl) JLT Condor
 68 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                          13:43
 69 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              14:47
 70 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
 71 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
 72 Oliver Wood (GBr) Great Britain
 73 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction
 74 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
 75 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
 76 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
 77 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
 78 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 79 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
 80 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 81 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
 82 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 83 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
 84 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
 85 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
 86 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
 87 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 88 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 89 Liam Stones (GBr) NFTO
 90 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
 91 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 92 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
 93 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
 94 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 95 Dale Appleby (GBr) NFTO
 96 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
 97 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
 98 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
 99 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO
100 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
101 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction
102 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
103 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
104 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team
105 Graham Briggs (GBr) JLT Condor
106 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                        16:00
107 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling                         21:19
108 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis
109 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
110 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
111 Elia Viviani (Ita) Team Sky
112 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling                       22:51
113 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
114 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
115 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
116 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
117 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
118 Alexander Edmonson (Aus) OBE
119 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
120 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
121 Adrien Costa (USA) Etixx - Quick-Step                        23:21
122 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction                     26:28
123 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert                     27:41

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

  1 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                    8:33:20
  2 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        00:06
  3 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       01:04
  4 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert                  01:08
  5 Ben Swift (GBr) Team Sky
  6 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
  7 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     01:12
  8 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
  9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 10 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 01:16
 11 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
 12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           01:17
 13 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS                            03:00
 14 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac                       04:33
 15 Edmund Bradbury (GBr) NFTO                                   04:37
 16 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis                          04:39
 17 Ian Bibby (GBr) NFTO                                         04:41
 18 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
 19 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 20 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac                           04:43
 21 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
 22 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
 23 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
 24 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 25 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 26 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange
 27 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
 28 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac                  04:53
 29 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS                            04:55
 30 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
 31 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team                           04:59
 32 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 33 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              05:03
 34 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin                     05:05
 35 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 36 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     05:09
 37 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin                     05:28
 38 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction                05:31
 39 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
 40 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 41 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 42 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 43 Russell Downing (GBr) JLT Condor
 44 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                         05:36
 45 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
 46 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                     05:39
 47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          05:43
 48 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange                        05:45
 49 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 50 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    05:58
 51 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  12:08
 52 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             12:54
 53 Conor Dunne (Irl) JLT Condor                                 13:07
 54 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  13:13
 55 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 56 Mark Stewart (GBr) Great Britain
 57 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
 58 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 59 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
 60 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS
 61 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction
 62 Robert Partridge (GBr) NFTO
 63 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
 64 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
 65 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 66 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 67 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 68 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                          13:53
 69 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction                 14:48
 70 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange                          14:51
 71 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     14:53
 72 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO                                   14:55
 73 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac                          14:56
 74 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
 75 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              14:57
 76 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
 77 Oliver Wood (GBr) Great Britain
 78 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
 79 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
 80 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
 81 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
 82 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction
 83 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
 84 Liam Stones (GBr) NFTO
 85 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
 86 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
 87 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
 88 Graham Briggs (GBr) JLT Condor
 89 Dale Appleby (GBr) NFTO
 90 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
 91 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team
 92 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
 93 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
 94 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
 95 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 96 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 97 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
 98 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
 99 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
100 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
101 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
102 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
103 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
104 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                        16:10
105 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal                           16:31
106 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                           16:41
107 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling                         21:23
108 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis                        21:29
109 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
110 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
111 Elia Viviani (Ita) Team Sky
112 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS                        23:01
113 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
114 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
115 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling
116 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
117 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
118 Alexander Edmonson (Aus) OBE
119 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
120 Adrien Costa (USA) Etixx - Quick-Step                        23:31
121 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange                     24:46
122 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction                     26:38

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: