GMP 2016: jedenasty tytuł Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej

Paulina Brzeźna-Bentkowska obroniła tytuł Górskiej Szosowej Mistrzyni Polski elity kobiet. Na najwyższym stopniu podium stanęły także Alicja Ratajczak (U23), Karolina Perekitko (juniorka) oraz Kinga Kalembkiewicz (juniorka młodsza).

Zawodniczki na trasę ruszały w kilkuminutowych odstępach - najpierw elita i orliczki, potem juniorki, a na koniec juniorki młodsze. Miały one przed sobą odpowiednio 3, 2 lub 1 rundę - tę samą, którą w sobotę pokonywali mężczyźni.

Wyścig elity kobiet rozpoczął się od ataku Agnieszki Bacińskiej. Chwilę później na kontratak zdecydowała się Joanna Szklanny i po dosyć długiej pogoni zdołała dołączyć do prowadzącej. Pomimo ich starań i zgodnej współpracy peleton doścignął ten duet na drugim okrążeniu. Chwilę później z grupy rozpoczęły się kolejne próby odjazdu. Aktywna była m.in. Monika Żur, Katarzyna Wilkos, czy też Ewelina Szybiak, ale żadna z nich nie była w stanie wypracować większej przewagi.

Po zjeździe z rund, na dojeździe do Wysowej Zdrój, około 20 kilometrów przed końcem, solową akcję przeprowadziła obrończyni tytułu, Paulina Brzeźna-Bentkowska. Uzyskała ona ok. 50 sekund zapasu, a za nią mocno na pedały naciskała Alicja Ratajczak. Zawodniczka MAT ATOM Sobótka utrzymała prowadzenie i sięgnęła po kolejny tytuł mistrzyni Polski. Ratajczak zameldowała się na drugiej pozycji, zdobywając w ten sposób dwa medale - srebrny w elicie i złoty w U23. Jako trzecia kreskę przecięła koleżanka triumfatorki z zespołu, Katarzyna Wilkos.

Na podium orliczek stanęły również Nikol Płosaj i Marta Lach.

W wyścigu juniorek decydujący odjazd uformował się stosunkowo wcześnie, bo na pierwszym okrążeniu. Liczył on cztery zawodniczki - Ewelina Sikora, Karolina Perekitko, Nikola Różyńska i Aurela Nerlo. Razem wjechały  na ostatni, około kilometrowy podjazd prowadzący do mety, a w sprincie najszybsza była mistrzyni Polski ze Świdnicy oraz była zwyciężczyni górskich mistrzostw juniorek młodszych, Perekitko. Srebro wywalczyła Różyńska, a brąz Nerlo.

Komplet wyników:

inf. PZKol

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: