Tour de France 2016: etap 7

35-letni Stephen Cummings (Dimension Data) wygrał przy Lac de Payolle siódmy etap Tour de France.

Drugie miejsce wywalczył Daryl Impey (Orica-BikeExchange), trzecie przypadło Danielowi Navarro (Cofidis).

Żółtą koszulkę lidera obronił piąty na mecie Belg Greg Van Avermaet (BMC Racing Team).

Po raz pierwszy w historii do siódmego odcinka "Wielkiej Pętli" przystąpili wszyscy kolarze, którzy wystartowali w wyścigu, nikt nie wycofał się na poprzednich etapach. Peleton wjechał w Pireneje, ale ponieważ początkowo trasa wymagająca nie była, to do ucieczki próbowali zabrać się Mark Cavendish (Dimension Data), Peter Sagan (Tinkoff), Gorka Izagirre (Movistar), Luis Leon Sanchez (Astana), Jarlinson Pantano (IAM Cycling), Ramunas Navardauskas (Cannondale), Jérémy Roy (FDJ), Cesare Benedetti (Bora-Argon 18), Rui Costa (Lampre-Merida), Nicolas Edet, Geoffrey Soupe (obaj Cofidis) i Chris Anker Sørensen (Fortuneo-Vital Concept).

Tempo było bardzo wysokie, dwunastkę zawzięcie ścigała ekipa Etixx-Quick Step, której nie pasował skład ucieczki. Za 40 kilometrem doszło do przegrupowania. W czołówce pojawił sie lider Greg Van Avermaet (BMC) oraz Vassil Kiryienka (Sky), Gorka Izagirre (Movistar), Vincenzo Nibali, Alexey Lutsenko (obaj Astana), Jan Bakelants, Alexis Vuillermoz (obaj Ag2r), Paul Martens (LottoNL), Fabian Cancellara, Jasper Stuyven (obaj Trek), Oliver Naesen (IAM Cycling), Matti Breschel, Alex Howes, Sebastian Langeveld (wszyscy Cannondale), Stephen Cummings, Simon Geschke (Giant-Alpecin), Paul Voss (Bora-Argon 18), Kristijan Durasek (Lampre-Merida), Angel Vicioso (Katusha), Jurgen Roelandts (Lotto), Sylvain Chavanel, Antoine Duchesne (obaj Direct Energie), Tony Martin (Etixx-Quick Step), Daniel Navarro, Borut Bozic, Luis Angel Maté (wszyscy Cofidis), Daryl Impey i Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Vital Concept).

29-osobowa grupa na 85 kilometrze prowadziła z przewagą 5:45 minut. Za ich plecami tempo wzmocniły Team Sky i Movistar. Na podjeździe pod Côte de Capvern (117 km; kat. 4; 7,7 km; 3,1%) różnica spadła do 3:30, a wraz z nią współpraca w ucieczce.

Odskoczyli Duchesne, Navarro i Breschel, do których następnie przeskoczył Cummings. Przed lotną premią (137 km) zbliżyli się również Martens, Nibali, Lutsenko, Van Avermaet, Howes, Geschke, Impey i Périchon, wówczas Cummings powtórnie przyspieszył i objął samotne prowadzenie.

U podnóża głównej przeszkody na etapie, Col d'Aspin (155,5 km; kat. 1; 12 km; 6,5%), kolarz Dimension Data zameldował się z przewagą 32 sekund nad następnymi uciekinierami i niespełna 5 minut nad peletonem.

Nibali, z Impeyem i Navarro na kole, nie ustawał w daremnych wysiłkach doścignięcia Brytyjczyka. Zasadniczą grupę spokojnie prowadzili zawodnicy FDJ, jak się okazało nieprzypadkowo Ich lider Thibaut Pinot nie czuł się najlepiej i w drugiej części podjazdu spłynął z grupy.

Cummings, któremu nic już nie mogło odebrać zwycięsta, zjazd z Aspen do mety rozpoczął blisko minutę przed Impeyem i Navarro. Z tyłu ruszył Julian Alaphilippe (Etixx), ale harce młodego Francuza powstrzymali kolarze Sky.

Wyniki 7. etapu Tour de France 2016 (GT), l'Isle-Jourdain - Lac de Payolle (162,5 km):

  1 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                      3:48:09
  2 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         01:04
  3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        01:58
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      02:57
  6 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             03:37
  7 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  8 Wouter Poels (Ned) Team Sky
  9 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
 10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 13 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 14 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 15 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
 16 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 17 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 18 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 19 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 20 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         03:55
 22 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     03:37
 23 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 24 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 25 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 26 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           04:00
 27 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             04:02
 28 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         04:09
 29 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    03:37
 30 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 31 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 32 Sergio Henao (Col) Team Sky
 33 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
 34 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 35 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 36 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         04:02
 37 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 38 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          04:00
 39 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     03:37
 40 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 41 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                           04:09
 42 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     04:29
 43 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      04:27
 44 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            04:29
 45 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      04:17
 46 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             04:34
 47 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          04:47
 48 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                04:54
 49 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 50 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           05:03
 51 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             05:05
 52 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             04:58
 53 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
 54 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         05:03
 55 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                    05:25
 56 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                  05:48
 57 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 58 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        05:30
 59 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     06:41
 60 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 61 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           06:23
 62 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      06:41
 63 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         05:48
 64 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     06:41
 65 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 66 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 67 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
 68 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           08:53
 69 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      07:35
 70 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 71 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         07:39
 72 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           07:10
 73 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          03:30
 74 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                         06:41
 75 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac                       08:53
 76 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        06:41
 77 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept             08:53
 78 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 79 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      08:59
 80 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        09:07
 81 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            09:17
 82 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 83 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              10:29
 84 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                              11:15
 85 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
 86 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 87 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 88 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          12:49
 89 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 90 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 91 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 92 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept          13:21
 93 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 94 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 95 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 96 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 97 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 98 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 99 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
100 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
101 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
102 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       13:48
103 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                            13:21
104 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
105 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
106 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
107 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
108 Arthur Vichot (Fra) FDJ
109 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
110 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
111 Jérémy Roy (Fra) FDJ
112 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac                  14:42
113 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
114 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
115 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits                 14:59
116 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         17:25
117 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
118 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
119 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
120 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
121 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
122 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
123 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
124 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
125 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
126 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
127 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
128 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
129 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
130 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
131 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
132 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
133 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
134 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
135 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
136 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
137 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
138 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
139 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
140 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
141 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
142 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
143 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
144 Cédric Pineau (Fra) FDJ
145 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
146 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
147 Winner Anacona (Col) Movistar Team
148 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
149 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
150 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
151 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
152 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
153 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
154 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
155 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
156 Luke Rowe (GBr) Team Sky
157 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
158 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
159 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
160 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
161 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
162 William Bonnet (Fra) FDJ
163 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
164 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
165 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
166 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
167 Anthony Roux (Fra) FDJ
168 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
169 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
170 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
171 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
172 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
173 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
174 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                          20:09
174 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
176 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
177 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
178 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
179 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
180 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          19:28
181 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                    20:09
182 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
183 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
184 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
185 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
186 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
187 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
188 Marco Haller (Aut) Team Katusha
189 Ian Stannard (GBr) Team Sky
190 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
191 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
192 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
193 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
194 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               20:21
195 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
196 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              23:18
197 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
198 Michael Morkov (Den) Team Katusha                            24:35

Punkty

  1 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           30 pkt
  2 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                            25
  3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 22
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           19
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         17
  6 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                15
  7 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                   13
  8 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                     11
  9 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                              9
 10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           7
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                6
 12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                               5
 13 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                               4
 14 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                      3
 15 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                           2

Lotna premia - Sarrancolin, 137 km

  1 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           20 pkt
  2 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 17
  3 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                           15
  4 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept              13
  5 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                          11
  6 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac                          10
  7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            9
  8 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                            8
  9 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                               7
 10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                          6
 11 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            5
 12 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                             4
 13 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             3
 14 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                             2
 15 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         1

Premie górskie

Côte de Capvern (kat. 4), 117 km

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            1 pkt

Col d'Aspin (kat. 1), 155.5 km

  1 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           10 pkt
  2 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  8
  3 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                             6
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            4
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                          2
  6 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                              1

Najbardziej waleczny kolarz etapu

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               03:51:46
  2 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         00:18
  3 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  4 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
  5 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             00:25
  6 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
  7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           01:26
  8 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             03:04
  9 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
 11 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        03:04
 12 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           07:38
 13 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          09:12
 14 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 15 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           09:44
 16 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 17 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 18 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 19 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 20 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                      13:48
 21 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 22 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 23 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 24 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
 25 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 26 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          15:51
 27 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              16:32
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
 29 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          19:41

Drużyowo

  1 Astana Pro Team                                           11:33:39
  2 BMC Racing Team                                              00:59
  3 Team Sky                                                     01:39
  4 Movistar Team
  5 Orica-BikeExchange                                           02:03
  6 IAM Cycling                                                  02:27
  7 AG2R La Mondiale                                             02:31
  8 Trek-Segafredo                                               02:34
  9 Team Katusha                                                 02:36
 10 Tinkoff Team                                                 03:00
 11 Cofidis, Solutions Credits                                   03:04
 12 Etixx - Quick-Step                                           03:50
 13 Cannondale-Drapac                                            03:59
 14 Bora-Argon 18                                                04:40
 15 Team Giant-Alpecin                                           06:00
 16 Fortuneo - Vital Concept                                     07:19
 17 Direct Energie                                               07:44
 18 FDJ                                                          07:47
 19 Team LottoNl-Jumbo                                           07:49
 20 Dimension Data                                               10:32
 21 Lampre - Merida                                              12:21
 22 Lotto Soudal                                                 32:49

Klasyfikacja generalna po 7. etapie:

  1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   34:09:44
  2 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          05:50
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  05:51
  4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       05:53
  5 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         05:54
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            05:57
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  8 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
  9 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 10 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
 11 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 12 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 13 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 15 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 16 Sergio Henao (Col) Team Sky
 17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     06:06
 18 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           06:08
 19 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 20 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 21 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                06:37
 22 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              07:13
 23 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          07:18
 24 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           07:42
 25 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   08:41
 26 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            08:52
 27 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      09:12
 28 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         09:42
 29 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             09:49
 30 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           09:56
 31 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 32 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          10:34
 33 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      10:38
 34 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         10:44
 35 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    10:52
 36 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               11:31
 37 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     12:15
 38 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           12:51
 39 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        13:07
 40 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         13:09
 41 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           13:20
 42 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          14:25
 43 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     14:47
 44 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             15:27
 45 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             16:54
 46 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       17:20
 47 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         17:30
 48 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             17:46
 49 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      17:56
 50 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits           18:33
 51 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        18:49
 52 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             18:50
 53 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         18:59
 54 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                    19:13
 55 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     19:20
 56 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      19:28
 57 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      19:46
 58 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           19:48
 59 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            20:50
 60 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          20:55
 61 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                         21:23
 62 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         23:14
 63 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          23:28
 64 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              25:22
 65 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               26:18
 66 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                  27:27
 67 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         28:00
 68 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             28:06
 69 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              28:23
 70 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           28:36
 71 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        28:44
 72 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                        28:46
 73 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                          28:56
 74 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           29:09
 75 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  29:41
 76 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          30:08
 77 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept          30:44
 78 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           31:04
 79 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      31:05
 80 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           31:21
 81 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         32:34
 82 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                           32:46
 83 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             33:03
 84 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac                       34:08
 85 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      34:19
 86 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 87 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept                34:37
 88 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                              35:03
 89 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          35:26
 90 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                35:38
 91 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        35:47
 92 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          36:34
 93 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 94 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          37:02
 95 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept             37:09
 96 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              38:45
 97 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        39:07
 98 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ                                 39:32
 99 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data             39:41
100 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange                       39:52
101 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       39:53
102 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           40:01
103 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       40:29
104 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                40:37
105 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                            40:41
106 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
107 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                           40:42
108 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               40:45
109 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           40:50
110 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       41:10
111 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
112 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         41:14
113 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
114 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                       41:16
115 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             41:21
116 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                           41:27
117 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      41:30
118 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           41:37
119 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                    42:32
120 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
121 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                            42:44
122 William Bonnet (Fra) FDJ
123 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac                  43:25
124 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                        43:31
125 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            43:41
126 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                       43:43
127 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                         43:55
128 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
129 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
130 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    43:59
131 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                    44:11
132 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          44:19
133 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept               44:33
134 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               45:30
135 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                       45:39
136 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                       46:17
137 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                            46:37
138 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      46:39
139 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                          47:07
140 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
141 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             47:33
142 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        47:54
143 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               47:57
144 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                          48:04
145 Winner Anacona (Col) Movistar Team
146 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                      48:12
147 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                      48:16
148 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                            48:41
149 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          48:44
150 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                            48:59
151 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                         49:03
152 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          49:39
153 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    49:40
154 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits               49:43
155 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            49:56
156 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                  50:00
157 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              50:01
158 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     50:03
159 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         50:12
160 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             50:41
161 Luke Rowe (GBr) Team Sky
162 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                            50:43
163 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits                 51:06
164 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         51:16
165 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
166 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        51:19
167 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   51:23
168 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
169 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     51:32
170 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                          51:56
171 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          51:59
172 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               52:11
173 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               52:18
174 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  52:39
175 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       52:51
176 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                       53:35
177 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                             54:00
178 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data                            54:23
179 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  54:45
180 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       55:04
181 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                         55:10
182 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           55:18
183 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                      55:40
184 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      56:02
185 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange             56:21
186 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         56:22
187 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       57:06
188 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                             57:16
189 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                       57:19
190 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            57:35
191 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      59:08
192 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            01:00:10
193 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       01:00:13
194 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           01:00:29
195 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                        01:01:04
196 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        01:15:48
197 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           01:19:43
198 Michael Morkov (Den) Team Katusha                         01:38:25

Klasyfikacja punktowa

  1 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                            204 pkt
  2 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         182
  3 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 175
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             112
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         90
  6 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                                89
  7 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                           74
  8 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                              64
  9 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                       57
 10 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     53
 11 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           50
 12 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                     48
 13 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              48
 14 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             40
 15 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 39
 16 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                   37
 17 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      37
 18 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          37
 19 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                            34
 20 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  32

Klasyfikacja górska

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              13 pkt
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         13
  3 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           10
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  8
  5 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                             6
  6 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                              5
  7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            5
  8 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              5
  9 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                    4
 10 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                            3
 11 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                    2
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   2
 13 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept                   1
 14 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                               1
 15 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                      1
 16 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                               1
 17 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                              1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       34:15:34
  2 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  00:01
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      00:07
  4 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  5 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         00:18
  6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         03:52
  7 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             03:59
  8 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           07:01
  9 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      12:06
 10 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           25:31
 11 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             27:13
 12 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          29:36
 13 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          30:44
 14 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        33:17
 15 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           34:11
 16 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           35:00
 17 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         35:24
 18 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                           35:37
 19 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                      42:22
 20 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          43:49
 21 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         45:26
 22 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        45:29
 23 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   45:33
 24 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     45:42
 25 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          46:09
 26 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  46:49
 27 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         50:32
 28 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       51:16
 29 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              54:39

Klasyfikacja drużynowa

  1 BMC Racing Team                                          102:43:01
  2 Team Sky                                                     04:16
  3 Movistar Team                                                04:52
  4 Astana Pro Team                                              06:18
  5 Tinkoff Team                                                 06:48
  6 AG2R La Mondiale                                             09:53
  7 Trek-Segafredo                                               14:03
  8 Team Katusha                                                 14:14
  9 Etixx - Quick-Step                                           15:34
 10 FDJ                                                          15:43
 11 IAM Cycling                                                  18:18
 12 Bora-Argon 18                                                19:01
 13 Cannondale-Drapac                                            22:58
 14 Team Giant-Alpecin                                           26:23
 15 Fortuneo - Vital Concept                                     31:09
 16 Orica-BikeExchange                                           31:38
 17 Lampre - Merida                                              32:42
 18 Cofidis, Solutions Credits                                   34:30
 19 Direct Energie                                               39:03
 20 Team LottoNl-Jumbo                                           46:15
 21 Dimension Data                                               57:25
 22 Lotto Soudal                                              01:19:26

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: