Mistrzostwa świata MTB 2016: złoto Langvad, Włoszczowska 4. po dramatycznej końcówce

Dunka Annika Langvad została w czeskim Novym Meście na Morave mistrzynią świata elity kobiet w wyścigu cross-country.

Srebrny medal wywalczyła Amerykanka Lea Davison, a brązowy Kanadyjka Emily Batty. Obie zawodniczki na ostatnim kółku minęły mające defekty Niemkę Sabine Spitz i Polkę Maję Włoszczowską.

Włoszczowska zmierzała po swój szósty medal mistrzostw świata, jednak defekt na ostatnim zjeździe pogrzebał szanse na srebro. Polka po zmianie koła goniła Batty i o brąz walczyła do ostatniego tchu, przegrywając krążek na kresce.

Składający się z 5 okrążeń wyścig odbywał się pod dyktando Anniki Langvad. Dunka, trzykrotna złota medalistka w maratonie, prowadziła od początku zmagań na trasie w czeskiej świątyni kolarstwa górskiego. Goniły Maja Włoszczowska i Niemka Sabine Spitz, za plecami mając Kanadyjkę Catherine Pendrel i Amerykankę Leę Davison, a następnie kolejną przedstawicielkę kraju klonowego liścia - Emily Batty. Straty notowały za to faworytka Jolanda Neff (Szwajcaria) i Francuzka Pauline Ferrand-Prevot.

Na wjeździe na trzecią rundę prowadząca Dunka notowała 32 sekundy nad Polką i Niemką, 48 nad Pendrel i Davison. Przewaga rosła, ale na zjeździe Włoszczowska zostawił Spitz i ruszyła w samotną pogoń.

Po trzech kółkach strata Polki wynosiła 49 sekund. Rywalki nie naciskały - Spitz traciła do niej 10 sekund, a czwarta Davison już blisko 50 sekund. Kraksę zaliczyła za to Ferrand-Prevot.

Langvad spokojnie zmierzała do mety, na ostatnich dwóch kółkach utrzymując przewagę 48 sekund nad goniącą Polką. Jadąca po brąz Spitz przebiła oponę, co zakończyło jej marzenia o podium.

Na ostatnim zjeździe tylne koło przebiła też reprezentantka Polski, co pozwoliło na przesunięcie się na medalowe pozycje Davison i Batty. Włoszczowska po zmianie koła goniła zawzięcie, na ostatniej prostej dopadając Kanadyjkę i próbując bezskutecznie wyrwać brąz.

Nie spodziewałam się takiego rozwoju sytuacji. Po przebiciu opony minęły mnie dwie zawodniczki, ale robiłam wszystko, by nie dać się zostawić w tyle i walczyłam do końca. Szkoda, że się nie udało. Zdecydowały ułamki sekund, wystarczyłoby dodatkowe pół metra

– powiedziała Maja Włoszczowska po wyścigu.

Reprezentantka Polski, na co dzień jeżdżąca w Kross Racing Team, nie kryła rozgoryczenia.

Jednak w tym sezonie to Rio pozostaje największym wyzwaniem.

Wyniki mistrzostw świata w kolarstwie górskim 2016 - wyścig cross-country elity kobiet:

1. Annika Langvad (Dania)                    1:30:13
2. Lea Davison (USA)                           01:12
3. Emily Batty (Kanada)                        01:44
4. Maja Włoszczowska (Polska)
5. Catherine Pendrel (Kanada)                  02:53
6. Irina Kalentieva (Rosja)                    03:22
7. Katerina Nash (Czechy)                      03:37
8. Jolanda Neff (Szwajcaria)                   03:59
9. Sabine Spitz (Niemcy)                       04:07
10. Linda Indergand (Szwajcaria)               04:53
...
18. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Polska)         06:54

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: