Giro Rosa 2016: etap 1

Włoszka Giorgia Bronzini (Wiggle High5) zwyciężyła na mecie pierwszego etapu Giro Rosa. Nową liderką została druga na mecie Megan Guarnier (Boels Dolmans).

32-letnia sprinterka wygrała finisz z dziewięcioosobowej grupki, która wykrystalizowała się na ostatnich 20 kilometrach. Podium dnia dopełniła Litwinka Rasa Leleivyte (Aromitalia-Vaiano).

Na 4. miejscu finiszowała mistrzyni Polski Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), broniąc prowadzenia w klasyfikacji młodzieżowej i awansując na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Pierwszy etap włoskiego Grand Touru prowadził w okolicach znanego z lat poprzednich San Fior. 104-kilometrowy etap był w większości płaski, jednak już na 67 kilometrze wyrastała niekategoryzowana wspinaczka, a na 87 kilometrze zawodniczki mierzyły się z krótką, acz stromą wspinaczką, z której do mety pozostawało 18 kilometrów.

Na samotną ucieczkę zdecydowała się Włoszka Marta Tagliafero (Ale Cipollini), w połowie dystansu uzyskując 2 minuty przewagi nad peletonem. Samotną pogoń podjęła Liza Rachetto (Hagens Berman - Supermint), nie wprowadzając jednak większego zamieszania.

Niekategoryzowana wspinaczka na 67 kilometrze położyła kres ucieczce - peleton przyspieszył i razem skierował się w kierunku San Fior. Zlokalizowana w obrębie ostatnich 20 kilometrów blisko 2-kilometrowa wspinaczka w Montaner rozbiła peleton - na czoło wysforowała się grupa około 40 zawodniczek, z których po punkty w klasyfikacji górskiej ruszyły cztery zawodniczki - Evelyn Stevens i Megan Guarnier (Boels Dolmans), Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) oraz Elisa Longo Borghini (Wiggle High5).

Włoszka wywalczyła koszulkę najlepszej góralki przed Guarnier i Niewiadomą, a czwórka na 15 kilometrów przed metą notowała 49 sekund przewagi nad pościgiem. Goniły Giorgia Bronzini i Mara Abbott (Wiggle High5), Rasa Leleivyte (Aromitalia-Vaiano), Claudia Lichtenberg (Lotto Soudal Ladies) i Tatiana Guderzo (Hitec Products), dopadając do prowadzących na ostatnich trzech kilometrach.

Finisz z grupki wygrała Bronzini, na finiszu dystansując Guarnier i Leleivyte. Amerykanka, czwarta na wczorajszym prologu, objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 1. etapu Giro Rosa 2016 (WWT), Gaiarine - San Fior (104 km):

1 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5                             2:38:22
2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
3 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
4 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv
5 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
6 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
7 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans                                00:05
8 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans
9 Mara Abbott (USA) Wiggle High5                                    00:09
10 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                          00:24
11 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing                        00:41
12 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
13 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv
14 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
15 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
16 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
17 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale Cipollini
18 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
19 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
20 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
21 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
22 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata
23 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
24 Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling
25 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi
26 Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek
27 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
28 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supermint
29 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
30 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
31 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supermint
32 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
33 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ale Cipollini
34 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
35 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini                                 01:03
36 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
37 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
38 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
39 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
40 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana
41 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team
42 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
43 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
44 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies
45 Amber Neben (USA) Bepink
46 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
47 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team
48 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
49 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi
50 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
51 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini            02:36
52 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
53 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi
54 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv                                   03:21
55 Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata
56 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
57 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
58 Lex Albrecht (Can) Bepink
59 Margarita Victoria Garcia (Spa) Bizkaia - Durango
60 Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis
61 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano
62 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
63 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
64 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
65 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing
66 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
67 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team
68 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
69 Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
70 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
71 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
72 Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
73 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
74 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon
75 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
76 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
77 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini                       04:51
78 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
79 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
80 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon
81 Tereza Medvedova (Svk) Bepink
82 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi
83 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink
84 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini
85 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team
86 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Spa) Lointek
87 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
88 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
89 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
90 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
91 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango
92 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
93 Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango
94 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
95 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
96 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv
97 Anna Ramirez Bauxel (Spa) Lointek
98 Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon
99 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini                            06:22
100 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supermint
101 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team
102 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
103 Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango
104 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
105 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
106 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
107 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Lointek
108 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
109 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon
110 Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis
111 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
112 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
113 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
114 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
115 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
116 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano
117 Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata
118 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano
119 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini                      09:51
120 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
121 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
122 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis
123 Maria Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis
124 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
125 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango
126 Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata
127 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
128 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
129 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
130 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supermint                    11:06
131 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supermint
132 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman-Supermint
133 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano                         12:48
134 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products                           15:19
135 Alicia Claudia Reynoso Pueyo (Arg) Xirayas De San Luis          17:48
136 Antonella Leonardi (Arg) Xirayas De San Luis
DNF Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia - Durango

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                              2:40:42
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                               00:08
3 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
4 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano                            00:13
5 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans                                00:14
6 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans
7 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies                     00:15
8 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
9 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                           00:33
10 Mara Abbott (USA) Wiggle High5                                   00:37
11 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur                            00:43
12 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv                              00:45
13 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing                        00:48
14 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans                            00:49
15 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing                        00:50
16 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana                           00:51
17 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur                              00:52
18 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling                         00:54
19 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
20 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans                             00:55
21 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
22 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi                                00:56
23 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
24 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale Cipollini
25 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling                00:57
26 Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling                        00:58
27 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
28 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ale Cipollini                     00:59
29 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata                      01:01
30 Eider Merino Kortazar (Spa) Lointek                              01:02
31 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman-Supermint
32 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman-Supermint                 01:03
33 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
34 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86               01:13
35 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team                          01:14
36 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
37 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi                            01:15
38 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata                01:16
39 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies                            01:17
40 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana                          01:18
41 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
42 Amber Neben (USA) Bepink
43 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                        01:19
44 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
45 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini
46 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies                         01:20
47 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
48 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi                          01:21
49 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                     01:22
50 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team           01:27
51 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi                              02:51
52 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon                               02:54
53 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini            03:02
54 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv                                   03:25
55 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv                                     03:31
56 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team                       03:33
57 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
58 Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling                   03:34
59 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
60 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
61 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing                           03:35
62 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies                        03:37
63 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
64 Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata
65 Margarita Victoria Garcia (Spa) Bizkaia - Durango
66 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86          03:39
67 Lex Albrecht (Can) Bepink                                        03:40
68 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini                          03:41
69 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana                             03:43
70 Estefania Pilz (Arg) Xirayas De San Luis                         03:44
71 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products                               03:45
72 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team                           03:46
73 Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek                             03:47
74 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon                               03:48
75 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
76 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano                             04:06
77 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv                                  04:57
78 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini                            05:00
79 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
80 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur                           05:01
81 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing                             05:03
82 Ting Ying Huang (Chn) Servetto Footon
83 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team                        05:05
84 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                   05:06
85 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
86 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
87 Tereza Medvedova (Svk) Bepink                                    05:08
88 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi
89 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5                               05:09
90 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                   05:10
91 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango
92 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon                         05:11
93 Lourdes Oyarbide Jimenez (Spa) Bizkaia - Durango                 05:13
94 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini                               05:16
95 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini                       05:18
96 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink                                       05:19
97 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Spa) Lointek                     05:22
98 Anna Ramirez Bauxel (Spa) Lointek                                05:24
99 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini                            06:33
100 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
101 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano                     06:34
102 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
103 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products                             06:35
104 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86           06:36
105 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana                            06:37
106 Annelies Dom (Bel) Lensworld-Zannata                            06:38
107 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86            06:40
108 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Lointek
109 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon                       06:41
110 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86         06:43
111 Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini                           06:44
112 Paola Andrea Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis
113 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team                  06:45
114 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                    06:47
115 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman-Supermint                  06:48
116 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano                           06:52
117 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek                             06:55
118 Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango
119 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing                      09:59
120 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5                                10:01
121 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata                            10:05
122 Kim De Baat (Bel) Lensworld-Zannata                             10:11
123 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products                               10:12
124 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
125 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango                            10:13
126 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini                      10:14
127 Maria Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis                   10:15
128 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis                        10:16
129 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini                    10:22
130 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman-Supermint                    11:25
131 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman-Supermint                 11:33
132 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman-Supermint                     11:36
133 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano                         13:12
134 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products                           15:34
135 Antonella Leonardi (Arg) Xirayas De San Luis                    18:20
136 Alicia Claudia Reynoso Pueyo (Arg) Xirayas De San Luis          18:31

Klasyfikacja punktowa:

1 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                               20 pkt
2 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5                              15
3 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
4 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                              12
5 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv
6 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano                           10
7 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv
8 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies                     6
9 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv
10 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans                               5

Klasyfikacja górska:

1 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                           7 pkt
2 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans                                5
3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                               3
4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                                2
5 Mara Abbott (USA) Wiggle High5                                    1

Klasyfikacja młodzieżowa:

1 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                             2:40:50
2 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam                 00:41
3 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur                               00:44
4 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi                     00:48
5 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata                       00:53

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: