Tour de Suisse 2016: etap 6

Pieter Weening (Roompot - Oranje Peloton) wygrał po ucieczce i wspinaczce do Amden szósty etap Tour de Suisse.

Holender wyprzedził na mecie Maximiliano Richeze (Etixx-Quick Step) oraz Macieja Paterskiego (CCC Sprandi Polkowice).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo).

Na drugim górskim i deszczowym odcinku akcję podjęli Maciej Paterski, Jordi Simon (Verva Activejet), Gregory Rast (Trek), Philipe Gilbert (BMC), Kristijan Koren (Cannondale), Pim Ligthart, Tosh Van der Sande (obaj Lotto), Iljo Keisse, Maximiliano Richeze (obaj Etixx), Kévin Reza (FDJ), Martin Elmiger (IAM), Jasha Sütterlin (Movistar), Nico Brüngger (Roth), Pieter Weening i Antwan Tolhoek (obaj Roompot). 15-stka sprawnie budowała przewagę, która sięgnęła 5:15 (60 km).

W połowie trasy rozpoczęła się przeprawa przez przełęcz Klausen (100,2 km; kat. HC; 24,6 km, 6,%). Czołówka utrzymywała dobre tempo, meldując się na górskiej premii z zapasem 4:55.

W fatalnych warunkach atmosferycznych peleton na wielokilometrowym zjeździe odpuścił, odstając na blisko 9 minut. Wyłamał się jedynie tracący do lidera 27 sekund Gorka Izagirre, który podjął samotny kontratak.

Do pomocy kolarzowi Movistar został z ucieczki wycofany Sütterlin, zasadnicza grupa na wywłaszczeniu przyspieszyła. Finał prowadził na bardzo stromej drodze do Amden (kat. 1; 8,2 km; 10%, maks. 15,8%). Czołowa grupa podjazd rozpoczęła 3:21 przed Izagirre i 5:44 przed peletonem.

Na początku wspinaczki samotne prowadzenie objął Weening. Dalej jechali kolejno Richeze, Paterski oraz Simon. Zmęczony Izagirre przestał odrabiać do kolarza Roompot, natomiast z zasadniczej grupy wyskoczył Simon Spilak (Katusha).

Lider Pierre Latour (Ag2r La Mondiale) zaczął spływać z grupy faworytów, w połowie podjazdu odpadł Tejay van Garderen (BMC), następnie Rui Costa (Lampre), a w końcu i Geraint Thomas (Team Sky).

Weening bezpiecznie dowiózł swoje prowadzenie do mety, przed Richeze i Paterskim. Gorka Izagirre osłabł i został wchłonięty przez zasadniczą grupę na finałowym kilometrze. Czołówkę wyścigu przyprowadził Kelderman, wychodząc na  prowadzenie w „generalce” Tour de Suisse.

Wyniki 6. etapu Tour de Suisse 2016 (WT), Weese - Amden (162,8 km):

  1 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton              4:33:47
  2 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                 02:37
  3 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  03:57
  4 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                             04:13
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     04:31
  6 Andrew Talansky (USA) Cannondale
  7 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
  8 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                            04:35
  9 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     04:36
 10 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              04:39
 11 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              04:42
 12 Jordi Simon (Spa) Verva Activejet                            04:57
 13 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          05:00
 14 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                          05:03
 15 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   05:22
 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 17 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              05:28
 18 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              05:30
 19 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         05:32
 20 Nico Brüngger (Swi) Team Roth                                05:44
 21 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             05:49
 22 Víctor De La Parte (Spa) CCC Sprandi Polkowice               05:50
 23 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       06:03
 24 Kévin Reza (Fra) FDJ
 25 Paweł Cieslik (Pol) Verva Activejet
 26 Felix Grosschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice              06:17
 27 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         06:22
 28 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 29 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 30 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              06:30
 31 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             06:57
 32 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              07:03
 33 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           07:42
 34 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        07:46
 35 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          08:06
 36 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 37 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                            08:35
 38 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
 39 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     08:48
 40 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        09:56
 41 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                               10:06
 42 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           10:18
 43 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       10:51
 44 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 45 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 46 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 47 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            11:01
 48 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 49 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      11:12
 50 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    11:15
 51 Ian Boswell (USA) Team Sky
 52 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       11:26
 53 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          11:31
 54 Jonas Koch (Ger) Verva Activejet                             11:55
 55 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            12:27
 56 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 57 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling                               12:54
 58 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 59 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale                              13:36
 60 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           13:45
 61 Jiri Polnicky (Cze) Verva Activejet
 62 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         14:07
 63 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    15:17
 64 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     15:29
 65 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      15:44
 66 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         15:49
 67 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team                         16:51
 68 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     17:53
 69 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         18:35
 70 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                19:01
 71 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 72 Martin Kohler (Swi) Team Roth
 73 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 74 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
 75 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
 76 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 77 Christian Knees (Ger) Team Sky
 78 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
 79 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
 80 Fernando Gaviria (Col) Etixx - Quick-Step
 81 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
 82 Colin Stüssi (Swi) Team Roth
 83 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 84 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 85 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida
 86 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
 87 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 88 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 89 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 90 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 91 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
 92 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 93 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
 94 Matti Breschel (Den) Cannondale
 95 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 96 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
 97 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
 98 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 99 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
100 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
101 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
102 Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge
103 Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
104 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
105 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
106 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
107 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
108 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
109 Adam Stachowiak (Pol) Verva Activejet
110 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
111 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
112 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
113 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
114 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
115 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
116 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
117 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
118 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha
119 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
120 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
121 Kamil Gradek (Pol) Verva Activejet
122 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
123 Michał Podlaski (Pol) Verva Activejet
124 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
125 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                      20:49
126 Toms Skujins (Lat) Cannondale                                21:34
127 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
128 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                            21:56
129 Lukas Jaun (Swi) Team Roth                                   22:53
130 Laurent Pichon (Fra) FDJ
131 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge
132 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
133 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
134 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
135 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
136 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth
137 Bruno Pires (Por) Team Roth
138 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
139 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
140 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale
141 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
142 Davide Villella (Ita) Cannondale
143 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         23:26
144 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             23:43
145 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  25:59
146 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                             26:04
147 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               26:20
148 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  27:35
DNF Tiago Machado (Por) Team Katusha
DNF Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
DNF Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
DNF Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
DNF Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
DNF Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
DNF Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
DNF Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team

Klasyfikacja generalna po 6. etapie:

  1 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  22:43:12
  2 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      00:16
  3 Andrew Talansky (USA) Cannondale                             00:19
  4 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                            00:34
  5 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     00:39
  6 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   00:51
  7 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:52
  8 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:56
  9 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                          00:59
 10 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          01:03
 11 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              01:34
 12 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         02:07
 13 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     02:09
 14 Víctor De La Parte (Spa) CCC Sprandi Polkowice               05:01
 15 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         05:06
 16 Paweł Cieslik (Pol) Verva Activejet                          05:24
 17 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              05:34
 18 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          05:42
 19 Felix Grosschartner (Aut) CCC Sprandi Polkowice              05:57
 20 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             06:00
 21 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              06:09
 22 Jordi Simon (Spa) Verva Activejet                            06:51
 23 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       06:58
 24 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         07:02
 25 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               08:36
 26 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           11:56
 27 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             12:01
 28 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       12:22
 29 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    12:47
 30 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           13:48
 31 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   14:22
 32 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              14:31
 33 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       14:39
 34 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           15:38
 35 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        17:11
 36 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           17:45
 37 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            18:02
 38 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          18:06
 39 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         18:25
 40 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            20:43
 41 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                 21:13
 42 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton                22:56
 43 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            23:18
 44 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge                23:37
 45 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                     24:03
 46 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha                            24:22
 47 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              25:12
 48 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       26:14
 49 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida                     26:39
 50 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         27:24
 51 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                                  28:03
 52 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                             29:00
 53 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  29:10
 54 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin              30:10
 55 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        30:11
 56 Kévin Reza (Fra) FDJ                                         30:16
 57 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ                               30:26
 58 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team                         30:46
 59 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          30:55
 60 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     31:02
 61 Laurent Pichon (Fra) FDJ                                     31:07
 62 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge                       31:24
 63 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        31:25
 64 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    32:53
 65 Christian Knees (Ger) Team Sky                               33:07
 66 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 33:54
 67 Jonas Koch (Ger) Verva Activejet                             34:05
 68 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot - Oranje Peloton                34:29
 69 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      34:37
 70 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                34:42
 71 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               35:04
 72 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         35:07
 73 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      35:25
 74 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                         35:37
 75 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                35:53
 76 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     35:59
 77 Nico Brüngger (Swi) Team Roth                                36:00
 78 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton                    36:31
 79 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          36:36
 80 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step                       37:06
 81 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         37:11
 82 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      37:21
 83 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        37:35
 84 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling                               37:54
 85 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                         38:16
 86 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       38:45
 87 Jiri Polnicky (Cze) Verva Activejet                          38:49
 88 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           39:19
 89 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data             39:37
 90 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth                             39:57
 91 Matti Breschel (Den) Cannondale                              40:08
 92 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          40:17
 93 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale
 94 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice                         40:28
 95 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    40:42
 96 Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge                          40:57
 97 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               41:03
 98 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          41:33
 99 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge                         41:46
100 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                       42:49
101 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            43:40
102 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice                     43:46
103 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                        43:55
104 Adam Stachowiak (Pol) Verva Activejet                        43:56
105 Matthias Krizek (Aut) Team Roth                              44:06
106 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton            44:19
107 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                      44:52
108 Fernando Gaviria (Col) Etixx - Quick-Step                    44:59
109 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       45:06
110 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         45:18
111 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal                             45:35
112 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                             45:36
113 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                            45:47
114 Toms Skujins (Lat) Cannondale                                46:32
115 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team                               47:12
116 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      47:39
117 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-GreenEdge                    47:44
118 Kamil Gradek (Pol) Verva Activejet                           48:26
119 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           48:32
120 Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                 49:02
121 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             49:15
122 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 49:29
123 Davide Villella (Ita) Cannondale                             49:45
124 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               49:52
125 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  50:32
126 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                            50:54
127 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     51:16
128 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                52:04
129 Bruno Pires (Por) Team Roth                                  52:11
130 Martin Kohler (Swi) Team Roth                                52:19
131 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     53:41
132 Michał Podlaski (Pol) Verva Activejet                        53:56
133 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                      54:41
134 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale                         55:37
135 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                            57:15
136 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                             57:31
137 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  58:50
138 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         59:39
139 Colin Stüssi (Swi) Team Roth                              01:01:12
140 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                         01:01:51
141 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         01:02:11
142 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      01:03:02
143 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data                    01:04:02
144 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          01:04:55
145 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth                       01:05:58
146 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo                       01:07:04
147 Lukas Jaun (Swi) Team Roth                                01:11:11
148 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton            01:15:52

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: