Route du Sud 2016: etap 1

Bryan Coquard

Bryan Coquard (Direct Energie) wygrał pierwszy etap 40. edycji pirenejskiej etapówki i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Francuski sprinter na finiszu wyraźnie pokonał swojego rodaka Arnaud Demare'a (FDJ) i Hiszpana Jose Joaquina Rojasa (Movistar Team).

Francuski wyścig rozpoczął się etapem dla sprinterów, choć w pierwszej części odcinka organizatorzy wyznaczyli kilka trudności, w tym dwie kategoryzowane wspinaczki. Na pierwszej z nich - Col de Therondels - na czoło wysforowali się Francuz Quentin Jaregui (Ag2r La Mondiale) oraz Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar Team).

Dwójka po 20 kilometrach uzyskała ponad półtorej minuty nad peletonem i stopniowo powiększała różnicę, na 90 kilometrów przed metą notując nawet 6:30 zapasu nad prowadzoną przez zespół Direct Energie grupą.

Druga część odcinka była płaska i tam Kolumbijczyk i Francuz zaczęli tracić przewagę. Akcja została zakończona na 45 kilometrów przed metą, a Quintana zadowolony z przepalenia silnika po długim okresie bez startów powrócił do wianuszka kolegów w peletonie.

Kolarze Direct Energie prowadzili peleton do Bessieres, a ich pracę zakłócił jedynie atak Aritza Bagüesa (Euskadi Basque Country - Murias). Bask zyskał 45 sekund na wjeździe na ostatnie 20 kilometrów, ale jego zapędy poskromiono na 14 kilometrów przed metą.

Do pracy na czele peletonu włączyli się kolarze Movistar i FDJ, na ostatnich kilometrach ustawiając sprinterów przed sprintem. Walkę na finiszu sprytnie wygrał Bryan Coquard - lider Direct Energie świetnie wszedł w ostatni zakręt i na prowadzącej przez most prostej uprzedził Arnaud Demare'a, który w zamieszaniu zbyt późno rozpoczął sprint.

Wyniki 1. etapu Route du Sud - la Depeche du Midi (2.1), Saint-Pont-de-Thomieres - Bessieres (196 km):

1 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                                4:50:01
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ
3 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
4 Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM
5 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
6 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
7 Stéphane Poulhies (Fra) Armee de Terre
8 Mickael Delage (Fra) FDJ
9 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
10 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
11 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
12 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
13 Yoann Offredo (Fra) FDJ
14 Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
15 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
16 Guillaume Levarlet (Fra) HP-BTP Auber 93
17 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
18 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
19 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
20 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
21 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
22 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
23 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
24 Julien Loubet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
25 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
26 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
27 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
28 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
29 Anthony Maldonado (Fra) HP-BTP Auber 93
30 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
31 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
32 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
33 Frederico Figueiredo (Por) Radio Popular - Boavista
34 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
35 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
36 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
37 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
38 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
39 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
40 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
41 Romain Le Roux (Fra) Armee de Terre
42 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
43 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
44 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
45 Enrique Sanz (Spa) Wilier Triestina-Southeast
46 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept
47 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
48 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
49 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
50 Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo
51 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
52 Flavien Dassonville (Fra) HP-BTP Auber 93
53 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept
54 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
55 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
56 José Herrada (Spa) Movistar Team
57 Marc Sarreau (Fra) FDJ
58 Yoann Barbas (Fra) Armee de Terre
59 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
60 Pierre Gouault (Fra) HP-BTP Auber 93
61 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
62 Ricardo Ferreira (Por) Radio Popular - Boavista
63 Marc Soler (Spa) Movistar Team
64 Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
65 Rémy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
66 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
67 Mikel Bizkarra (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
68 Imanol Estevez (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
69 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
70 Alex Aranburu (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
71 Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
72 Julien Guay (Fra) HP-BTP Auber 93
73 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
74 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
75 Théo Vimpere (Fra) HP-BTP Auber 93
76 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
77 Jerome Mainard (Fra) Armee de Terre
78 Victor Etxebarria Carrasco (Spa) Radio Popular - Boavista
79 Benat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
80 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
81 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
82 Pablo Guerrero Bonilla (Spa) Radio Popular - Boavista
83 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
84 Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo
85 Bruno Armirail (Fra) Armee de Terre
86 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
87 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
88 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Southeast
89 David Miguel Costa Rodrigues (Por) Radio Popular - Boavista
90 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                                 00:17
91 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                              00:41
92 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group                     00:46
93 Julien Duval (Fra) Armee de Terre                                  00:51
94 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
95 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                           00:57
96 David Menut (Fra) HP-BTP Auber 93                                  00:59
97 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast                01:16
98 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
99 Guillaume De Almeida (Fra) Radio Popular - Boavista
100 Pierrick Fedrigo (Fra) Fortuneo - Vital Concept
101 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                             02:10
102 Samuele Conti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
103 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
104 Thomas Koep (Ger) Stölting Service Group
105 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
106 Clément Penven (Fra) Armee de Terre
107 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
108 Yann Guyot (Fra) Armee de Terre                                   02:14
109 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                           03:56
110 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina-Southeast                   04:12
111 Carlos Jimenez Lozano (Spa) Radio Popular - Boavista
112 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                                 04:28
113 Aritz Bagües (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
114 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
115 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ                                        07:15
DNF Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service Group
DNF Michael Carbel Svendgaard (Den) Stölting Service Group
DNF Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                                4:49:51
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                             00:04
3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                                  00:05
4 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                              00:06
5 Mickael Delage (Fra) FDJ                                            00:08
6 Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM                 00:10
7 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
8 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
9 Stéphane Poulhies (Fra) Armee de Terre
10 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
11 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
12 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
13 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
14 Yoann Offredo (Fra) FDJ
15 Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
16 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
17 Guillaume Levarlet (Fra) HP-BTP Auber 93
18 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
19 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
20 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
21 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
22 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
23 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
24 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
25 Julien Loubet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
26 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
27 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
28 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
29 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
30 Anthony Maldonado (Fra) HP-BTP Auber 93
31 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
32 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
33 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
34 Frederico Figueiredo (Por) Radio Popular - Boavista
35 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
36 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
37 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
38 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
39 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
40 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
41 Romain Le Roux (Fra) Armee de Terre
42 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
43 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
44 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
45 Enrique Sanz (Spa) Wilier Triestina-Southeast
46 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept
47 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
48 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
49 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
50 Mamyr Stash (Rus) Gazprom-Rusvelo
51 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
52 Flavien Dassonville (Fra) HP-BTP Auber 93
53 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept
54 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
55 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
56 José Herrada (Spa) Movistar Team
57 Marc Sarreau (Fra) FDJ
58 Yoann Barbas (Fra) Armee de Terre
59 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM              00:10
60 Pierre Gouault (Fra) HP-BTP Auber 93
61 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
62 Ricardo Ferreira (Por) Radio Popular - Boavista
63 Marc Soler (Spa) Movistar Team
64 Aitor Gonzalez (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
65 Rémy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
66 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
67 Mikel Bizkarra (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
68 Imanol Estevez (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
69 Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo
70 Alex Aranburu (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
71 Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
72 Julien Guay (Fra) HP-BTP Auber 93
73 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
74 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
75 Théo Vimpere (Fra) HP-BTP Auber 93
76 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
77 Jerome Mainard (Fra) Armee de Terre
78 Victor Etxebarria Carrasco (Spa) Radio Popular - Boavista
79 Benat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
80 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
81 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
82 Pablo Guerrero Bonilla (Spa) Radio Popular - Boavista
83 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
84 Viktor Manakov (Rus) Gazprom-Rusvelo
85 Bruno Armirail (Fra) Armee de Terre
86 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
87 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
88 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Southeast
89 David Miguel Costa Rodrigues (Por) Radio Popular - Boavista
90 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                                 00:27
91 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                              00:51
92 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group                     00:56
93 Julien Duval (Fra) Armee de Terre                                  01:01
94 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
95 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                           01:07
96 David Menut (Fra) HP-BTP Auber 93                                  01:09
97 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast                01:26
98 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
99 Guillaume De Almeida (Fra) Radio Popular - Boavista
100 Pierrick Fedrigo (Fra) Fortuneo - Vital Concept
101 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                             02:20
102 Samuele Conti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
103 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
104 Thomas Koep (Ger) Stölting Service Group
105 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
106 Clément Penven (Fra) Armee de Terre
107 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
108 Yann Guyot (Fra) Armee de Terre                                   02:24
109 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale                           04:01
110 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina-Southeast                   04:22
111 Carlos Jimenez Lozano (Spa) Radio Popular - Boavista
112 Javier Moreno (Spa) Movistar Team                                 04:38
113 Aritz Bagües (Spa) Euskadi Basque Country - Murias
114 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
115 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ                                        07:25