Giro d'Italia 2016: etap 20

Rein Taaramae (Katusha) po zakończonej powodzeniem ucieczce zwyciężył na dwudziestym etapie Giro d’Italia.

29-letni Estończyk w Sanktuarium Sant’Anna di Vinadio pokonał Darwina Atapume (BMC) i Joe Dombrowskiego (Cannondale).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Vincenzo Nibali (Astana), który różową koszulkę odebrał Estebanowi Chavesowi (Orica-GreenEdge).

Rafał Majka (Tinkoff) przyjechał 10., utrzymując 5. pozycję w „generalce”.

Cztery alpejskie podjazdy, wznoszące się powyżej 2 tys. metrów, leżały na trasie o długości zaledwie 134 kilometrów. Decydujący dzień dla wyników wyścigu rozpoczęło podejście pod Col de Vars (19 km; kat. 1; 2108 m; 18,2 km; 6%, maks. 13%).

Wspinaczka początkowo przebiegała nerwowo. Odskoczyli Mikel Nieve (Team Sky), Joe Dombrowski (Cannondale), Stefan Denifl (IAM), Tanel Kangert (Astana), Damiano Cunego (Nippo), Giovanni Visconti (Movistar), Darwin Atapuma, Gianluca Brambilla (Etixx), Rein Taaramae, Alexander Foliforov, Aleksey Rybalkin (obaj Gazprom) i Diego Ulissi (Lampre), za którymi pognali Alejandro Valverde (Movistar) i Bob Jungels (Etixx), ale gdy ostatnia dwójka odpuściła, peleton zwolnił, a odjazd (odpadł jedynie Cunego) zameldował się na premii z przewagą 7 minut.

Atakujący pozycję najlepszego górala Nieve odjechał z ucieczki przed Col de la Bonette (63,1 km; kat. 1; 2715 m; 22,2 km; 6,7%, maks. 10%). Baskijski kolarz na przełęczy powiększył swoją przewagę do 11 minut. Peleton prowadzili zawodnicy Movistar i Tinkoff. Pod koniec podgonił Paweł Poljański, zmniejszając różnię do 9:50. Minutę za Nieve kręcili Atapuma, Dombrowski, Visconti, Kangert, Taaramae i Foliforov.

40 kilometrów zjazdu zmieniło sytuację o tyle, że prowadzący zawodnik Team Sky dał się doścignąć, do czołówki powrócił też Brambilla.

Na początku Colle della Lombarda (123,7 km; kat. 1; 2350 m; 19,8 km; 7,5%, maks. 12%) prowadzenie objęli Dombrowski z Atapumą, do których następnie dołączył Visconti oraz w połowie wspinaczki dwaj Estończycy. Z tyłu tempo narzucali kolarze Tinkoff, ale wielkiej krzywdy tym nie robili.

W końcu przyspieszył Michele Scarponi. Skoczył za kolegą Vincenzo Nibali, za którym podążyła cała czołówka wyścigu. Majka dołączył, jadąc na kole Jungelsa.

Samotne prowadzenie objął Taaramae. Nibali ponowił atak, zabierając ze sobą Chavesa i Alejandro Valverde (Movistar).

Kolumbijczyk puścił koło „Rekina”. Kolarz Astany zaczął odjeżdżać dwójce, przy Włochu znalazł się Kangert, udzielając mu wsparcia. Chaves również otrzymał wsparcie ze strony Rigoberto Urana (Cannondale), który dojechał do swojego rodaka.

Taaramae pierwszy zameldował się na premii, jadąc po etapową wiktorię. Chaves przeżywał kryzys, odpadając od Valverde. Nibali krótki zjazd rozpoczął z przewagą 45 sekund nad Kolumbijczykiem, który spłynął do grupy Majki.

Końcówka na Sant’Anna di Vinadio (meta; kat. 3; 2015 m; 2,3 km; 8,1%, maks. 11%) nie uratowała lidera wyścigu. Nibali zameldował się na mecie ponad półtorej minuty przed Chavesem, w ostatniej chwili wyrywając kolarzowi Orica upragnioną „maglia rosa”. Podium wyścigu stracił również Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), którego wyprzedził Valverde.

Wyniki 20. etapu Giro d'Italia 2016 (GT), Guillestre – Sant’Anna di Vinadio (134 km):

  1 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                           4:22:43
  2 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         00:52
  3 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              01:17
  4 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   04:12
  5 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    04:36
  6 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        06:44
  7 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       06:57
  8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale
  9 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        07:47
 10 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               08:06
 11 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 12 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  08:13
 13 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 14 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         08:20
 15 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 16 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          08:51
 17 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        10:29
 18 Andre Cardoso (Por) Cannondale
 19 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 20 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 21 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            11:15
 22 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          11:55
 23 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    12:09
 24 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 25 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         13:46
 26 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           14:58
 27 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      15:35
 28 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 29 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 30 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 31 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
 32 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              16:02
 33 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        17:19
 34 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 35 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   17:42
 36 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                            18:28
 37 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           18:51
 38 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
 39 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 40 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               19:23
 41 Nathan Brown (USA) Cannondale                                20:17
 42 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 43 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 44 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           22:09
 45 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      22:54
 46 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                24:05
 47 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             24:10
 48 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         24:16
 49 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 50 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              24:54
 51 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           30:04
 52 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
 53 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 54 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 55 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 56 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 57 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
 58 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
 59 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
 60 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                             30:25
 61 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                          30:40
 62 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   30:48
 63 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                34:31
 64 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 65 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
 66 Ian Boswell (USA) Team Sky
 67 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            34:49
 68 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       35:05
 69 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 70 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
 71 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 72 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 73 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 74 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 75 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 76 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   35:09
 77 José Herrada (Spa) Movistar Team                             39:51
 78 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       44:17
 79 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
 80 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast             45:06
 81 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 82 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 83 Mickael Delage (Fra) FDJ
 84 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
 85 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 86 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
 87 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 88 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 89 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 90 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 91 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 92 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
 93 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
 94 Simon Clarke (Aus) Cannondale
 95 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast
 96 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 97 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 98 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 99 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
100 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast
101 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team
102 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
103 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
104 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast
105 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
106 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
107 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
108 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team
109 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
110 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
111 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
112 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
113 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
114 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
115 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
116 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
117 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
118 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
119 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
120 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
121 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
122 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
123 Christian Knees (Ger) Team Sky
124 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
125 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
126 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
127 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
128 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
129 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
130 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
131 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
132 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
133 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
134 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
135 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
136 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
137 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini
138 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
139 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
140 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini
141 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
142 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
143 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
144 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
145 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
146 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
147 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
148 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
149 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
150 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
151 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
152 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
153 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
154 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
155 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                             45:42
156 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini              47:50
157 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini

Punkty

  1 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                                15 pkt
  2 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       14
  3 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           14
  4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            12
  5 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                 10
  6 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       7
  7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            5
  8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           4
  9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              4
 10 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                                  3
 11 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   1
 12 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      1

Lotna premia - 14km

  1 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       10 pkt
  2 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            6
  3 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      3
  4 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              2
  5 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       1

Lotna premia - Isola, 103km

  1 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           10 pkt
  2 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              6
  3 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                  3
  4 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        2
  5 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                                 1

Górskie premie

Col de Vars, 19km

  1 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 35 pkt
  2 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            18
  3 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      12
  4 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        9
  5 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              6
  6 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                  4
  7 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                                 2
  8 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                           1

Col de la Bonnette, 63km

  1 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      35 pkt
  2 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                                18
  3 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       12
  4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             9
  5 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                  6
  6 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            4
  7 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              2
  8 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                  1

Colle Della Lombarda, 123km

  1 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                                35 pkt
  2 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            18
  3 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           12
  4 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                  9
  5 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       6
  6 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        4
  7 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      2
  8 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            1

Sant'Anna Di Vinadio, 134km

  1 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                                 7 pkt
  2 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             4
  3 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                  2
  4 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                       1

Klasyfikacja generalna po 20. etapie:

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     82:44:31
  2 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         00:52
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:17
  4 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   01:50
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               04:37
  6 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         08:31
  7 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                              11:47
  8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            13:21
  9 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         14:09
 10 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     16:20
 11 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         24:33
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         24:59
 13 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        31:38
 14 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               34:12
 15 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            34:34
 16 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       38:09
 17 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 18 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           41:00
 19 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      43:49
 20 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    51:49
 21 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           56:59
 22 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  57:08
 23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          59:30
 24 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                              01:04:44
 25 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                01:05:22
 26 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                   01:08:05
 27 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:18:38
 28 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                 01:22:43
 29 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                          01:23:22
 30 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     01:24:38
 31 Davide Formolo (Ita) Cannondale                           01:27:19
 32 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:28:35
 33 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:32:53
 34 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:32:56
 35 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                        01:50:37
 36 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             01:51:10
 37 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:54:34
 38 Egor Silin (Rus) Team Katusha                             01:56:08
 39 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                       01:57:12
 40 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             02:00:13
 41 Moreno Moser (Ita) Cannondale                             02:01:27
 42 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                 02:02:23
 43 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    02:05:57
 44 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                 02:06:37
 45 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 46 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          02:11:15
 47 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    02:13:24
 48 Nathan Brown (USA) Cannondale                             02:15:18
 49 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                    02:17:44
 50 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        02:21:03
 51 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                02:21:13
 52 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                           02:21:34
 53 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       02:25:44
 54 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                02:32:28
 55 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      02:39:42
 56 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                         02:40:39
 57 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast            02:43:03
 58 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                    02:43:25
 59 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                        02:44:44
 60 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        02:52:25
 61 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     02:55:43
 62 José Herrada (Spa) Movistar Team                          03:03:04
 63 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                        03:03:47
 64 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       03:07:17
 65 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                03:08:06
 66 Christian Knees (Ger) Team Sky                            03:09:06
 67 Simon Clarke (Aus) Cannondale                             03:13:04
 68 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            03:13:19
 69 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         03:18:34
 70 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     03:19:25
 71 Ian Boswell (USA) Team Sky                                03:19:42
 72 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         03:20:38
 73 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                  03:20:39
 74 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                   03:21:00
 75 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          03:21:36
 76 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        03:22:42
 77 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      03:23:08
 78 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        03:25:49
 79 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       03:28:27
 80 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       03:28:47
 81 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             03:29:23
 82 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                       03:29:48
 83 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    03:30:44
 84 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                        03:31:30
 85 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     03:31:50
 86 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          03:33:43
 87 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     03:34:14
 88 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           03:35:37
 89 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          03:36:41
 90 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                            03:38:02
 91 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        03:39:13
 92 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                               03:40:01
 93 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                        03:42:29
 94 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    03:44:49
 95 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                03:44:56
 96 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        03:48:07
 97 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            03:48:24
 98 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       03:48:40
 99 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       03:49:14
100 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       03:49:24
101 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                         03:50:10
102 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          03:51:01
103 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   03:52:57
104 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       03:53:15
105 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:54:08
106 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                      03:56:18
107 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:58:02
108 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         03:58:47
109 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            03:58:53
110 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF             03:59:07
111 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                      04:03:51
112 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          04:06:35
113 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          04:07:22
114 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       04:07:36
115 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  04:08:24
116 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast          04:08:54
117 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           04:10:44
118 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    04:11:33
119 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini             04:12:52
120 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          04:14:10
121 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    04:16:03
122 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    04:16:19
123 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                     04:16:34
124 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                   04:18:19
125 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo               04:18:59
126 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                          04:19:37
127 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                           04:19:46
128 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 04:20:08
129 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     04:21:37
130 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                        04:22:05
131 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast             04:23:15
132 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           04:23:26
133 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                     04:28:08
134 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  04:29:26
135 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                             04:31:38
136 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                     04:32:04
137 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               04:33:09
138 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             04:33:28
139 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                04:35:16
140 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            04:35:56
141 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          04:36:19
142 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       04:36:25
143 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                      04:36:45
144 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  04:38:30
145 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          04:40:38
146 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       04:41:38
147 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                          04:43:04
148 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         04:43:48
149 Mickael Delage (Fra) FDJ                                  04:45:40
150 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   04:47:03
151 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     04:47:59
152 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 04:49:05
153 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          04:49:59
154 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:53:53
155 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         05:03:42
156 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           05:08:00
157 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                        05:08:51

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                      82:53:02
  2 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               29:38
  3 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:10:07
  4 Davide Formolo (Ita) Cannondale                           01:18:48
  5 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:24:25
  6 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:46:03
  7 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:57:26
  8 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:58:06
  9 Nathan Brown (USA) Cannondale                             02:06:47
 10 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                02:12:42
 11 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       02:17:13
 12 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        02:43:54
 13 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:59:35
 14 Ian Boswell (USA) Team Sky                                03:11:11
 15 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        03:14:11
 16 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      03:14:37
 17 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       03:19:56
 18 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          03:25:12
 19 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     03:25:43
 20 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           03:27:06
 21 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          03:28:10
 22 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            03:39:53
 23 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       03:40:09
 24 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       03:40:43
 25 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       03:44:44
 26 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:45:37
 27 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:49:31
 28 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            03:50:22
 29 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          03:58:51
 30 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       03:59:05
 31 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          04:05:39
 32 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           04:14:55
 33 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  04:20:55
 34 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                04:26:45
 35 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          04:27:48
 36 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       04:27:54
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     04:39:28
 38 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 04:40:34
 39 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:45:22
 40 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           04:59:29

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                           185 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                             152
  3 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                        141
  4 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                               127
  5 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                             126
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          92
  7 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     83
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      76
  9 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             62
 10 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                            61
 11 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                               57
 12 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       53
 13 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     53
 14 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           50
 15 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                   50
 16 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                            47
 17 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                               46
 18 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              46
 19 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          44
 20 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                 40

Klasyfikacja górska

  1 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                     152 pkt
  2 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                      134
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                           118
  4 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                109
  5 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           77
  6 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       66
  7 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                                62
  8 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               54
  9 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                          51
 10 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      42
 11 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              42
 12 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                 39
 13 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           37
 14 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                        36
 15 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     33
 16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          31
 17 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  26
 18 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                            26
 19 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               23
 20 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                         22

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          248:37:41
  2 Cannondale                                                   06:57
  3 Movistar Team                                                21:00
  4 AG2R La Mondiale                                             53:52
  5 Team Sky                                                  01:04:21
  6 Etixx - Quick-Step                                        01:37:53
  7 Tinkoff Team                                              01:40:44
  8 Team Katusha                                              02:06:36
  9 Dimension Data                                            02:53:26
 10 Lampre - Merida                                           03:15:00
 11 Team LottoNl-Jumbo                                        03:17:03
 12 Orica-GreenEdge                                           03:35:52
 13 BMC Racing Team                                           03:51:21
 14 Team Giant-Alpecin                                        04:38:16
 15 Gazprom-Rusvelo                                           05:03:19
 16 Lotto Soudal                                              05:18:02
 17 Trek-Segafredo                                            05:51:12
 18 IAM Cycling                                               06:02:34
 19 Bardiani CSF                                              06:14:22
 20 Nippo - Vini Fantini                                      08:03:49
 21 Wilier Triestina-Southeast                                08:04:38
 22 FDJ                                                       11:26:38

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: