Tour of Estonia 2016: etap 2

Roman Maikin (Gazprom-Rusvelo) zwyciężył na drugim i ostatnim etapie wyścigu Dookoła Estonii. W klasyfikacji końcowej triumfował Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice).

Rosjanin na finiszu pokonał Niemca Pascala Ackermana i Białorusina Siarheja Papoka (Mińsk Cycling Club).

4. finiszował wczorajszy zwycięzca Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice), 9. Adrian Banaszek (VERVA Activejet), a 11. Paweł Franczak (VERVA Activejet).

Drugi i decydujący etap rozegrany został na ulicach Tartu, na 9,6-kilometrowej rundzie, która pokonywana była 15 razy. Łącznie na kolarzy czekało 144 kilometrów. Trasa była szybka, a na okrążeniu znajdowało jedno wzniesienie.

CCC Sprandi Polkowice przystąpiło do tego odcinka z jednym celem – obroną koszulki lidera, którą wiózł na swoich ramionach Grzegorz Stępniak. Z tego powodu „pomarańczowi” nadawali mocne tempo praktycznie od samego początku, nie pozwalając na żadne ucieczki i sprawiając, by wszyscy rywale odczuli w nogach wysoką prędkość. Plan był realizowany idealnie, gdyż polski sprinter zdołał wygrać premię lotną usytuowaną we wcześniejszej fazie wyścigu i powiększył prowadzenie w generalce.

Jako, że niemożliwym było utrzymanie całego peletonu w całości przez cały wyścig, na czoło zdołało się przebić czterech uciekinierów - Kamil Gradek (Verva Activejet), Marco Mathis (Reprezentacja Niemiec), Sergey Nikolaev (Gazprom-RusVelo) i Charles Planet (Team Novo Nordisk). Wypracowali ok. 40-sekundowy zapas i przez długi czas utrzymywał się on właśnie na tym poziomie. Przewagę kontrolowali kolarze CCC Sprandi Polkowice, którzy całą „ósemką” długo jechali na czele grupy zasadniczej.

Ucieczka została skasowana 25 kilometrów przed metą, a ostatnim, który został schwytany był samotnie atakujący Mathis. Zawodnicy polkowickiego zespołu dominowali również na finałowych dwóch okrążeniach.

Losy etapu rozstrzygnęły się w masowym sprincie. W nim Grzegorz Stępniak zajął 4.miejsce. Wygrał Roman Maikin (Gazprom-RusVelo), a ponieważ był on poza podium dzień wcześniej, kolarz CCC Sprandi Polkowice mógł cieszyć się z końcowego triumfu.

Dziś ekipa bardzo dobrze współpracowała. Ustaliliśmy, że będę próbował złapać bonifikatę na 1. lotnej premii i to się udało. Nie zdołaliśmy niestety wygrać etapu, choć bardzo chciałem wynagrodzić chłopaków i ich dzisiejszą pracę. Popełniłem jednak błąd w samej końcówce. Najważniejsze, że udało się wygrać klasyfikację generalną i dziękuję za to kolegom z drużyny przez duże D

- powiedział Grzegorz Stępniak, który po raz ostatni triumfował w wyścigu etapowym w 2015 roku, triumfując w Mazovia Tour.

Wyniki 2. etapu Tour of Estonia 2016 (2.1), Tartu – Tartu (144 km):

1. Roman Maikin (Gazprom Rusvelo)                    3:12:30
2. Pascal Ackerman (Reprezentacja Niemiec)
3. Siarhei Papok (Mińsk Cycling Club)
4. Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice)
5. Ludwig Bengtsson (Reprezentacja Szwecji)
6. Mihkel Raim (Cycling Academy)
7. Armands Becis (Rietumu Delfin)
8. Emils Liepins (Rietumu Delfin)
9. Adrian Banaszek (VERVA Activejet)
10. Matti Manninen (Team Blitz-Merida)

Klasyfikacja końcowa

1. Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice)        7:15:41
2. Roman Maikin (Gazprom Rusvelo)                     00:02
3. Mihkel Raim (Cycling Academy)                      00:07
4. Pascal Ackerman (Reprezentacja Niemiec)
5. Ludwig Bengtsson (Reprezentacja Szwecji)           00:09
6. Siarhei Papok (Mińsk Cycling Club)
7. Armands Becis (Rietumu Delfin)                     00:10
8. Kamil Gradek (Verva Activejet)
9. Maris Bogdanovics (Rietumu - Delfin)               00:11
10. Paweł Franczak (Verva Activejet)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: