Liege-Bastogne-Liege 2016: Kwiatkowski i Froome w składzie Team Sky

Michał Kwiatkowski i Christopher Froome wystartują w niedzielę w 102. edycji wyścigu Liege-Bastogne-Liege.

Dwukrotny zwycięzca Tour de France (2013 i 2015) dołączy do ardeńskiego składu brytyjskiej ekipy i wspomoże 25-letniego Polaka, który na 253-kilometrowej trasie będzie liderem zespołu z Wysp Brytyjskich.

Drużyna Dave’a Brailsforda w pierwszych dwóch odsłonach ardeńskiego tygodnia nie zdołała wywalczyć miejsca na podium – w Amstel Gold Race pogoda i dystans pokonały Kwiatkowskiego, a jego koledzy nie byli w stanie rywalizować o czołowe miejsca. Znacznie lepiej było w Walońskiej Strzale – na Mur de Huy 4. miejsce zajął Wouter Poels.

Kwiatkowski w Liege-Bastogne-Liege startował dotychczas czterokrotnie, w 2014 roku zajmując trzecie miejsce. Polak przed rokiem nie podołał trudom dwóch ostatnich wyścigów w Ardenach – po zwycięstwie w Amstel Gold Race nie uczestniczył w rywalizacji o laury ani na Mur de Huy, ani na przedmieściach Liege.

30-letni Froome dotychczas pięciokrotnie startował w belgijskim monumencie, aczkolwiek bez większych osiągnięć. Jego obecność w składzie może mieć kilka przyczyn – zdjęcie presji z Kwiatkowskiego lub/i przepalenia silnika przed zbliżającym się wyścigiem Tour de Romandie.

Urodzony w Kenii Brytyjczyk w tym roku zaliczył tylko 12 dni startowych, biorąc udział w lutowym Herald Sun Tour i marcowej Volta a Catalunya.

W barwach ekipy Sky na “Staruszkę” znaleźli się także Michał Gołaś, Sebastian Henao, Lars Petter Nordhaug, Salvatore Puccio oraz Ben Swift.