Rosjanin Anton Vorobyev (Katusha) po samotnej ucieczce zwyciężył na mecie trzeciego etapu Circuit Cycliste Sarthe.
Specjalista w jeździe na czas i zwycięzca wczorajszej czasówki po spędzaniu całego dnia w ucieczce wygrał przedostatni odcinek, do mety docierając przed Niemcem Patrickiem Gretschem (Ag2r La Mondiale).
Prowadzenie w klasyfikacji generalnej obronił Marc Fournier (FDJ).
Akcję dnia po trzech kilometrach zawiązali Anton Vorobyev (Katusha), Patrick Gretsch (Ag2r La Mondiale), Benoit Jarrier (Fortuneo – Vital Concept) oraz Nicholas Baldo (Team Roth), po blisko 80 kilometrach uzyskując przewagę 6:20 nad spokojnie jadącym peletonem.
Czwórka okrążenia wokół Pre-en-Pail rozpoczęła z przewagą pięciu minut i broniła się dzielnie. Pięć 10,5-kilometrowych rund naznaczonych podjazdem pod Mont des Availors było sporym wyzwaniem, które jako pierwszy podjął zwycięzca wczorajszej czasówki – Anton Vorobyev. Rosjanin zaatakował na trzecim kółku, wyczuwając, że cierpliwość peletonu szybko dobiega końca.
Kalkulacja okazała się trafna – z głównej grupy rozpoczęły się ataki, a w kontrze znaleźli się Francis Mourey (Fortuneo – Vital Concept), Jerome Coppel (IAM Cycling), Romain Sicard (Direct Energie) Cyril Gautier (Ag2r La Mondiale), Delio Fernandez (Delko Marseille Provence KTM), Eliot Lietaer (TopSport Vlaanderen-Baloise) i Christian Mager (Stölting Service Group). Z peletonu odpadł dotychczasowy lider – Marc Fournier (FDJ).
Na przedostatniej rundzie prowadzący Rosjanin wciąż notował dwie i pół minuty przewagi nad peletonem, który po podkręceniu tempa zneutralizował grupkę Coppela. Gretsch gonił samotnie, zostawiając słabnącego Jarriera, natomiast do głównej grupy zbliżać się zaczął Fournier.
Prowadzący Rosjanin wygrał etap, na mecie wyprzedzając o 51 sekund zmordowanego pogonią Gretscha, natomiast odżywający w końcówce Fournier linię mety przeciął w peletonie, broniąc prowadzenia w klasyfikacji ogólnej.
1 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha 5:13:53
2 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 00:51
3 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits 01:15
4 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
5 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
6 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
7 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
8 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
9 Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton
10 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
11 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
12 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
13 Tiago Machado (Por) Team Katusha
14 Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
15 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
16 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
17 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
18 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
19 Pierrick Fedrigo (Fra) Fortuneo - Vital Concept
20 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
21 Leonardo Duque (Col) Delko Marseille Provence KTM 01:28
22 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 01:36
23 Thomas Scully (NZl) Drapac Professional Cycling 01:38
24 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha 01:41
25 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept 01:42
26 Marc Fournier (Fra) FDJ
27 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept
28 Rémy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
29 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
30 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
31 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
32 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha 02:15
33 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits 02:31
34 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 02:56
35 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert 03:01
36 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton
37 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group 03:11
38 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 03:38
39 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
40 Laurent Pichon (Fra) FDJ 03:45
41 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 03:56
42 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 04:38
43 Kévin Reza (Fra) FDJ 04:56
44 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group 05:05
45 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli - Sidermec
46 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 05:57
47 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept 08:12
48 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 08:49
49 Tony Hurel (Fra) Direct Energie
50 Linus Gerdemann (Ger) Stölting Service Group
51 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
52 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group
53 Martin Kohler (Swi) Team Roth
54 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
55 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
56 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
57 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
58 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
59 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
60 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton 10:41
61 Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
62 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 12:32
63 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ 13:10
64 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
65 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 13:45
66 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth
67 Grischa Janorschke (Ger) Team Roth
68 Daniele Ratto (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
69 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling 15:03
70 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
71 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
72 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling
73 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo - Vital Concept 15:40
74 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling
75 Luca Pacioni (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
76 Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service Group
77 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
78 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
79 Giacomo Tomio (Ita) Team Roth
80 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton
81 Frank Pasche (Swi) Team Roth
82 Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert
83 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
84 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
85 Daniel Diaz (Arg) Delko Marseille Provence KTM
86 Dylan Page (Swi) Team Roth
87 Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
88 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
1 Marc Fournier (Fra) FDJ 12:07:26
2 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling 01:57
3 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 02:11
4 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert 02:12
5 Javier Moreno (Spa) Movistar Team 02:13
6 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 02:15
7 Tiago Machado (Por) Team Katusha 02:18
8 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team 02:21
9 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 02:22
10 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 02:27
11 Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton 02:28
12 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 02:29
13 Pierrick Fedrigo (Fra) Fortuneo - Vital Concept 02:30
14 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 02:32
15 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits 02:35
16 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
17 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
18 Leonardo Duque (Col) Delko Marseille Provence KTM 02:41
19 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
20 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton 02:42
21 Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
22 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept 02:44
23 Thomas Scully (NZl) Drapac Professional Cycling
24 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 02:49
25 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 02:53
26 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept 03:01
27 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept 03:35
28 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits 03:47
29 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits 03:53
30 Rémy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM 04:23
31 Laurent Pichon (Fra) FDJ 04:32
32 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 05:01
33 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha 05:02
34 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha 05:17
35 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 05:24
36 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 05:33
37 Kévin Reza (Fra) FDJ 05:56
38 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group 06:40
39 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group 09:08
40 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept 09:18
41 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha 09:21
42 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 09:59
43 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 10:14
44 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 10:22
45 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 10:25
46 Martin Kohler (Swi) Team Roth 11:11
47 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 12:41
48 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert 13:06
49 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton 13:13
50 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 13:24
51 Linus Gerdemann (Ger) Stölting Service Group 14:34
52 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ 14:39
53 Daniele Ratto (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 15:24
54 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 16:35
55 Lasse Norman Hansen (Den) Stölting Service Group 16:40
56 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ 16:56
57 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 16:59
58 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling 17:31
59 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group 18:12
60 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 18:15
61 Daniel Diaz (Arg) Delko Marseille Provence KTM 18:23
62 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli - Sidermec
63 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 18:36
64 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert 18:54
65 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team 19:25
66 Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert 20:00
67 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 20:18
68 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton 20:45
69 Vicente Reynes (Spa) IAM Cycling 21:29
70 Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 21:39
71 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 23:08
72 Grischa Janorschke (Ger) Team Roth 23:28
73 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling 23:49
74 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth 24:29
75 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 25:03
76 Frank Pasche (Swi) Team Roth 25:16
77 Luca Pacioni (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 25:27
78 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo - Vital Concept 25:28
79 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Oranje Peloton 25:30
80 Dylan Page (Swi) Team Roth 25:41
81 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
82 Giacomo Tomio (Ita) Team Roth 27:02
83 Francesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 27:03
84 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling 27:11
85 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec 27:24
86 Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert 28:37
87 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 28:45
88 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling 40:26