Vuelta al Pais Vasco 2016: etap 4

Samuel Sanchez (BMC Racing Team) sięgnął po zwycięstwo w czwartym dniu Vuelta al Pais Vasco.

38-letni Hiszpan odskoczył niedaleko mety, pokonując Rui Coste (Lampre-Merida) i Warrena Barguila (Giant-Alpecin).

Koszulkę lidera Mikelowi Landzie (Team Sky) odebrał Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo), który finiszował na 8. pozycji.

Kolejny trudny etap w Kraju Basków w pierwszej części prowadził trasą Classica San Sebastian, przez Alto de Jaizkibel (30 km; kat. 1; 8,4 km; 5,24%) i Alto de Arkale (48 km; kat. 3; 3,3 km; 5,45 km), natomiast w drugiej należało pokonać wzgórza Aia (100 km; kat. 2; 4,6 km 5,87%), Garate (131,5 km; kat. 2; 2,8 km; 9%), Aia (147,6 km; kat. 2; 3,4 km; 8,38%) i ponownie Aia (151,9 km; kat. 2; 1,8 km; 12,22%). Z ostatniej górskiej premii do mety było 8 kilometrów.

Pierwsza poważna ucieczka zawiązała się na zjeździe z Jaizkibel. Grupę zestawili Egor Silin (Katusha), Jesus Herrada (Movistar), Michael Woods, Pierre Rolland (obaj Cannondale), Tony Gallopin, Tim Wellens (obaj Lotto), Diego Rosa (Astana), Rudy Molard (Cofidis), Matteo Montaguti (Ag2r), Gianluca Brambilla, Carlos Verona (obaj Etixx), Stefan Denifl (IAM Cycling) i Diego Ulissi (Lampre).

Akcja zdobyła minutę przewagi, ale w peletonie nie było zgody na taką konfigurację. Skład czołówki zmieniał się dynamicznie, w końcu wyłoniła się z chaosu grupa: Wellens, Verona, Simone Petilli (Lampre), Christophe Riblon (Ag2r), Luis Angel Mate (Cofidis) i Angel Vicioso (Katuha).

Pierwsze podejście pod Aia pomogło szóstce odjechać na 3 minuty, przed drugim różnica stopniała do półtorej minuty.

Z peletonu ruszyli się Warren Barguil i Roman Kreuiziger (Tinkoff), następnie przyspieszył Fabio Aru (Astana), ale ruchy te pozostały pod pełną kontrolą Team Sky. Przyspieszenie sprawiło, że na górskiej premii peleton zmniejszył stratę do minuty.

Zaczął siąpić deszcz. Ostatnia punktowana wspinaczka pod Aia (1,8 km; 12,22%) odłączyła od zasadniczej grupy lidera Mikela Landę (Team Sky). Stromizna sięgająca 28% zrobiła swoje. Zaatakował Sergio Heano (Team Sky), za którym ruszyli Alberto Contador (Tinkoff) i Nairo Quintana (Movistar). Trójka dołączyła na zjeździe do prowadzących Verony i Wellensa.

Zawodnik Etixx-Quick Step skontrował, wychodząc na samotne prowadzenie. Ruszyli również Wellens i Mate, natomiast wielka trójka zwolniła, co pozwoliło dołączyć do nich następnym, w tym również Landzie.

Niespełna 3 kilometry przed metą Wellens i Mate doścignęli Verone, a po chwili uciekinierzy zostali wchłonięci na niewielkim podjeździe. W tym momencie zaatakował Contador, skontrował Samuel Sanchez, który zyskał kilka metrów nad porozrywaną grupą.

Doświadczony Hiszpan utrzymał nieznaczną przewagę do samej mety, a spóźniony o 8 sekund Landa stracił pozycję lidera wyścigu.

Wyniki 4. etapu Vuelta al Pais Vasco 2016 (WT), Lesaka - Orio (165 km):

  1 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                       4:13:12
  2 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
  4 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Sergio Henao (Col) Team Sky
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
  8 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  9 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling
 10 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 12 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 13 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 14 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 16 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 17 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 18 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     00:08
 19 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 21 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 22 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        00:11
 23 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           00:13
 24 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
 25 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 26 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 27 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         00:18
 28 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:19
 29 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 30 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            00:27
 31 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             00:39
 32 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 33 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    01:07
 34 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     01:17
 35 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 36 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 37 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           01:24
 38 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 39 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling
 40 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           01:48
 41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 42 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 43 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         02:14
 44 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       02:26
 45 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               02:35
 46 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               02:46
 47 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 48 Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling                  02:49
 49 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:52
 50 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           04:52
 51 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 52 Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling
 53 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 54 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 55 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 56 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
 57 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 58 Davide Villella (Ita) Cannondale Pro Cycling
 59 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 60 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         07:26
 61 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 62 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 63 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 64 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 65 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 66 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 67 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 68 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 69 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 70 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 71 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 72 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 73 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 74 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 75 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 76 Anthony Roux (Fra) FDJ
 77 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 78 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 79 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 80 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           11:10
 81 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 82 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 83 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 84 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 85 Mario Costa (Por) Lampre - Merida
 86 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 87 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 88 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
 89 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 90 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
 91 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 92 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 93 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 94 Steve Morabito (Swi) FDJ
 95 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 96 Michael Woods (Can) Cannondale Pro Cycling
 97 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 98 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 99 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
100 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
101 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
102 Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling
103 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
104 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
105 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
106 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
107 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
108 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
109 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
110 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
111 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
112 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       13:20
113 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         13:40
114 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
115 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                          15:33
116 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          16:41
117 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
118 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      18:16
119 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
120 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
121 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
122 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
123 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
124 William Bonnet (Fra) FDJ
125 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
126 David Tanner (Aus) IAM Cycling
127 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
128 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
129 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
130 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
131 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
132 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
133 Winner Anacona (Col) Movistar Team
134 Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling
135 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
136 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
137 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
138 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
139 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
140 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            20:58
141 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
142 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
143 Rodrigo Contreras (Col) Etixx - Quick-Step
144 Cédric Pineau (Fra) FDJ
145 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
146 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling

Klasyfikacja po 4. etapie:

  1 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  17:52:48
  2 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  00:04
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             00:07
  4 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         00:08
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          00:10
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:12
  7 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              00:14
  8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  9 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 10 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 11 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
 12 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 13 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling                 00:21
 14 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      00:25
 15 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 16 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:27
 17 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     00:32
 18 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   00:33
 19 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           00:38
 20 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:40
 21 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge                            00:51
 22 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        00:53
 23 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 01:02
 24 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              01:15
 25 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     01:26
 26 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    01:43
 27 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           01:49
 28 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     02:13
 29 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            02:21
 30 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge                             02:33
 31 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           02:48
 32 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           03:26
 33 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     04:04
 34 Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling                  04:05
 35 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             04:25
 36 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           05:05
 37 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling               05:18
 38 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               05:47
 39 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           06:16
 40 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         06:36
 41 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       08:00
 42 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         08:15
 43 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           08:49
 44 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         09:20
 45 Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling                   09:48
 46 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      09:49
 47 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         09:51
 48 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        13:21
 49 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            13:48
 50 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             14:17
 51 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        14:32
 52 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  15:46
 53 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             15:52
 54 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         15:55
 55 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge                          16:12
 56 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              16:20
 57 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    17:12
 58 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             17:15
 59 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  17:26
 60 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 61 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 17:57
 62 Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling                    18:15
 63 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             18:26
 64 Michael Woods (Can) Cannondale Pro Cycling                   19:15
 65 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           19:23
 66 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    19:38
 67 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           19:58
 68 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               20:20
 69 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      20:30
 70 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       20:31
 71 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        20:34
 72 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          20:56
 73 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         21:44
 74 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       21:55
 75 Davide Villella (Ita) Cannondale Pro Cycling                 22:20
 76 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   23:13
 77 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         23:38
 78 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                23:47
 79 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     24:14
 80 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         25:00
 81 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                25:19
 82 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                25:20
 83 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          25:36
 84 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        26:15
 85 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            26:22
 86 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        26:53
 87 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              28:00
 88 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                          28:23
 89 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       28:24
 90 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           28:49
 91 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            29:12
 92 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      29:30
 93 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         31:29
 94 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          31:37
 95 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        31:53
 96 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           31:57
 97 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           32:05
 98 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    32:28
 99 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        32:29
100 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       33:07
101 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                35:58
102 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge                36:53
103 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          37:36
104 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               37:52
105 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            38:14
106 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          38:22
107 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     39:16
108 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                           39:57
109 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               39:58
110 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                            40:11
111 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          40:20
112 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              40:52
113 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        41:09
114 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          41:27
115 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         42:27
116 Rodrigo Contreras (Col) Etixx - Quick-Step                   44:56
117 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              46:09
118 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                         47:32
119 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        47:37
120 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                             47:55
121 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                48:20
122 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 48:44
123 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              49:05
124 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           49:09
125 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    49:27
126 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                            49:34
127 William Bonnet (Fra) FDJ                                     50:15
128 Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling                      50:29
129 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                          50:53
130 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      51:03
131 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  51:12
132 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           52:06
133 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              52:18
134 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                             54:11
135 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin              54:14
136 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         54:39
137 Xabier Zandio (Spa) Team Sky                                 54:43
138 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                             56:13
139 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        56:28
140 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                          56:56
141 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             58:19
142 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA     01:03:39
143 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         01:04:55
144 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
145 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     01:08:20
146 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   01:08:37

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: