Scheldeprijs 2016

Marcel Kittel (Etixx-Quick Step) wygrał 104. edycję najstarszego flandryjskiego wyścigu klasycznego.

Niemiec po pokonaniu 208-kilometrowej pętli w okolicach Antwerpii minimalnie pokonał na finiszu Brytyjczyka Marka Cavendisha (Dimension Data). Podium dopełnił Andre Greipel (Lotto Soudal).

Kittel wygrał flandryjski wyścig po raz czwarty w karierze, co czyni go najbardziej utytułowanym kolarzem w historii imprezy. Niemiec poprzednio triumfował w latach 2012, 2013 i 2014.

Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi Polkowice) animował zmagania we wczesnej fazie wyścigu, atakując wraz z Lieuwe Westrą (Astana), Stevenem Tronetem (Fortuneo - Vital Concept), Sanderem Helvenem (TopSport Vlaanderen - Baloise), Nico Denzem (Ag2r La Mondiale) oraz Berdenem De Vriesem (Team Roompot - Oranje Peloton).

Grupka uzyskała 4:45 przewagi po 66 kilometrach i zgodnie pracowała na poprowadzonej w rejonie Antwerpii pętli. Peleton nie zamierzał zrywać z długoletnią tradycją i konsekwentnie zmniejszał różnicę, na półmetku tracąc do harcowników tylko 3 minuty, a 90 kilometrów przed kreską zmniejszając dystans do 2 minut.

Ucieczkę skasowano na 55 kilometrów przed metą, tuż przed wjazdem na rundy w Schoten. Tu do ataku ruszyli Frederick Backaert (Wanty-Groupe Gobert) oraz Brian van Goethem (Team Roompot Oranje Peloton), w rytm rozpoczynających się opadów deszczu zyskując 40 sekund przewagi.

Dwójkę także złapano, tym razem przy czynnym udziale kolarzy Dimension Data i LottoNL - Jumbo, którzy na 23 kilometry przed metą rozsiedli się na czele peletonu. Grupa jechała razem do końca, a na czele migały koszulki kolarzy Cofidisu, Lotto-Soudal i TopSport Vlaanderen-Baloise.

W końcówce do przodu przepychać się zaczęli zawodnicy Giant-Alpecin i Etixx-Quick Step, a na najlepszej pozycji znalazł się Marcel Kittel. Niemiecki sprinter, świetnie wyprowadzony przez Włocha Fabio Sabatiniego, nie dał sobie odebrać prowadzenia i czwartego zwycięstwa w karierze, choć na ostatnich metrach mocno naciskał go Mark Cavendish (Dimension Data).

Wyniki Scheldeprijs 2016 (1.HC), Antwerpia - Schoten (207,8 km):

1 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                             4:54:05
2 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
3 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
4 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
5 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
6 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
7 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
8 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling
9 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
10 Daniel McLay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
11 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
12 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
13 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
14 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
15 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
16 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept
17 Marc Sarreau (Fra) FDJ                                              00:03
18 André Looij (Ned) Roompot - Oranje Peloton
19 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
20 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
21 Jakub Mareczko (Ita) Southeast - Venezuela
22 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
23 Mickael Delage (Fra) FDJ
24 Eryk Latoń (Pol) CCC Sprandi Polkowice
25 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
26 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
27 Jonas Rickaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                  00:09
28 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
29 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                            00:11
30 Wesley Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
31 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
32 Jack Bauer (NZl) Cannondale Pro Cycling
33 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Oranje Peloton
34 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                                   00:14
35 Barry Markus (Ned) Roompot - Oranje Peloton
36 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo - Vital Concept                     00:20
37 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
38 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
39 Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
40 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
41 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
42 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
43 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
44 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
45 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
46 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                         00:23
47 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team                                     00:25
48 Matteo Draperi (Ita) Southeast - Venezuela
49 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
50 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
51 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
52 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
53 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
54 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
55 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
56 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
57 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
58 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
59 Ryan Mullen (Irl) Cannondale Pro Cycling
60 Tyler Farrar (USA) Dimension Data                                   00:29
61 Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert
62 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
63 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert
64 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
65 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
66 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
67 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
68 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
69 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
70 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek-Segafredo
71 Michael Morkov (Den) Team Katusha
72 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18                                   00:39
73 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
74 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
75 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
76 Liam Bertazzo (Ita) Southeast - Venezuela                           00:42
77 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
78 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                                      00:49
79 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18                                  00:51
80 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek-Segafredo                              01:07
81 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
82 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                                       01:18
83 Ivar Slik (Ned) Roompot - Oranje Peloton
84 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                             01:20
85 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                             01:23
86 Nick Dougall (RSA) Dimension Data                                   01:27
87 Christian Knees (Ger) Team Sky                                      01:31
88 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                01:41
89 Enrique Sanz (Spa) Southeast - Venezuela                            01:44
90 Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert                           01:50
91 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                                01:52
92 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                             02:03
93 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling
94 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie                               02:07
95 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
96 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
97 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
98 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx - Quick-Step                   02:15
99 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                            02:18
100 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
101 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
102 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
103 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
104 Julien Morice (Fra) Direct Energie
105 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Oranje Peloton
106 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
107 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
108 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                    02:25
109 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                                 02:44
110 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                                   03:05
111 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
112 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
113 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
114 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ
115 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
116 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale
117 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
118 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
119 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
120 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
121 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                                04:10
122 Luke Rowe (GBr) Team Sky
123 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
124 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
125 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
126 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
127 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
128 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale                               05:12
129 Steven Tronet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
130 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin
131 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                        05:17
132 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
133 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale Pro Cycling
134 Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale Pro Cycling
135 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
136 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
137 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                            05:48
138 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
139 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         07:56
140 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
141 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
142 Jean-Marc Bideau (Fra) Fortuneo - Vital Concept
143 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
144 Andrea Dal Col (Ita) Southeast - Venezuela
145 Maxime Cam (Fra) Fortuneo - Vital Concept
146 Lander Seynaeve (Bel) Wanty - Groupe Gobert
147 Mirko Trosino (Ita) Southeast - Venezuela
148 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
149 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice
150 Mirko Tedeschi (Ita) Southeast - Venezuela
DNF Nils Politt (Ger) Team Katusha
DNF Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
DNF Ian Stannard (GBr) Team Sky
DNF Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
DNF Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Adrien Petit (Fra) Direct Energie
DNF Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
DNF Aimé Degendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNS Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: