Vuelta al Pais Vasco 2016: etap 2

Mikel Landa z grupy Sky wygrał po wspinaczce na przełęczy Garrastatxu drugi odcinek baskijskiej etapówki.

Startujący u siebie nowy lider wyścigu na ostatnich metrach pokonał Wilco Keldermana (LottoNL-Jumbo). Trzeci finiszował Sergio Henao (Team Sky).

Ton etapowi z pięcioma podjazdami na trasie nadawała ucieczka, początkowo jadąca w składzie Stefan Denifl (IAM Cycling), Angel Madrazo (Caja Rural), Simone Petilli i Louis Meintjes (obaj Lampre-Merida).

60 kilometrów po starcie i zdobyciu Alto de Krutzeta (56,3 km; kat. 2; 4,3 km; 7,3%) z przodu pozostali tylko Denifl i Madrazo, powiększając następnie przewagę do ponad 5 minut.

35 kilometrów przed metą różnica wynosiła 4 minuty. Sygnał do pościgu dał zespół Katushy, co przyniosło natychmiastowy efekt. Harcownicy zostali doścignięci 11 kilometrów przed kreską.

Ściganie wieńczyła ścianka Garrastatxu (kat. 2; 2,7 km; 11,7%), której nachylenie miejscami sięgało 20 procent. Na dojeździe pod przełęcz liderzy zespołów pilnowali czoła peletonu, gdyż cała wspinaczka prowadził wąską drogą, nie było wiele miejsca na wyprzedzanie.

Jako pierwszy ruszył Alexis Vuillermoz (Ag2r), do którego dojechali Mikel Landa i Wilco Kelderman. Francuz nie wytrzymał tempa, natomiast dwójka zaczęła odjeżdżać. Ostatni kilometr rozpoczęli z zapasem 13 sekund.

Za ich plecami zabrakło mocnej kontry. Gdy ruszyli Samuel Sanchez (BMC) i Sergio Henao, było już na to za późno. Landa zaatakował 150 metrów przed kreską, wyprzedzając Holendra o dobrych kilka długości.

Wyniki 2. etapu Vuelta al Pais Vasco 2016 (WT), Markina-Xemein - Amurrio-Baranbio (174,2 km):

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                           4:43:17
  2 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     00:01
  3 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  00:05
  4 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         00:09
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          00:11
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:13
  7 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              00:15
  8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  9 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 10 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 11 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
 12 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 13 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    00:19
 14 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:20
 15 Lawson Craddock (USA) Cannondale                             00:22
 16 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 17 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale
 18 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   00:26
 19 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 20 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 21 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 22 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 23 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           00:31
 24 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     00:33
 25 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       00:43
 26 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 27 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 28 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge                            00:52
 29 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            00:58
 30 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 31 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 01:03
 32 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 33 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 34 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               01:06
 35 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               01:08
 36 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           01:13
 37 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 38 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     01:14
 39 Pierre Rolland (Fra) Cannondale                              01:17
 40 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           01:25
 41 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 42 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 43 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         01:29
 44 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             01:31
 45 Michael Woods (Can) Cannondale                               01:37
 46 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 47 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  01:42
 48 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 49 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 50 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 51 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           01:53
 52 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   01:55
 53 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 54 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 55 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          02:03
 56 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           02:10
 57 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  02:19
 58 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       02:42
 59 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     02:44
 60 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 61 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 62 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 63 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           02:47
 64 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         02:53
 65 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                          03:17
 66 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        03:23
 67 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        03:47
 68 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 69 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 70 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 71 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 72 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 73 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    03:57
 74 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 75 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 76 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
 77 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 78 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           04:12
 79 Davide Villella (Ita) Cannondale
 80 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         04:16
 81 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    04:27
 82 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           04:30
 83 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        04:43
 84 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 85 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 86 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          04:56
 87 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge                          05:03
 88 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
 89 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               05:20
 90 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             05:23
 91 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 05:33
 92 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                           06:31
 93 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           06:36
 94 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      06:59
 95 Rodrigo Contreras (Col) Etixx - Quick-Step                   07:01
 96 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          07:06
 97 Simon Clarke (Aus) Cannondale
 98 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        07:42
 99 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
100 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
101 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
102 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
103 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
104 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
105 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
106 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
107 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
108 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
109 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
110 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
111 Egor Silin (Rus) Team Katusha
112 William Bonnet (Fra) FDJ
113 Philip Deignan (Irl) Team Sky
114 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              08:20
115 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            08:44
116 Alex Howes (USA) Cannondale                                  09:19
117 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
118 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
119 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
120 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                            09:39
121 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              09:44
122 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                             09:46
123 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              09:55
124 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                10:19
125 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               10:33
126 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        11:46
127 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
128 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
129 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
130 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                            11:55
131 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                             12:12
132 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                         12:25
133 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               12:45
134 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
135 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        12:49
136 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     13:42
137 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
138 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
139 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
140 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
141 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
142 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
143 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          14:38
144 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           14:49
145 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        14:51
146 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo                            15:08
147 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
148 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
149 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
150 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
151 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      15:33
152 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  16:56
153 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team                             20:37

Klasyfikacja po 2. etapie:

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                           8:37:38
  2 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     00:01
  3 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  00:05
  4 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         00:09
  5 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          00:11
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:13
  7 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              00:15
  8 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
  9 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 10 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 11 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
 12 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 13 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:20
 14 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale                           00:22
 15 Lawson Craddock (USA) Cannondale
 16 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 17 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           00:26
 18 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 19 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 21 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 22 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     00:33
 23 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    00:37
 24 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       00:43
 25 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 26 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 27 Simon Yates (GBr) Orica-GreenEdge                            00:52
 28 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            00:58
 29 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 30 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              01:03
 31 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 32 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         01:13
 33 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     01:14
 34 Pierre Rolland (Fra) Cannondale                              01:17
 35 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               01:24
 36 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      01:25
 37 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 38 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         01:29
 39 Michael Woods (Can) Cannondale                               01:37
 40 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       01:42
 41 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         01:55
 42 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 43 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 44 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           02:10
 45 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           02:36
 46 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             02:44
 47 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             03:08
 48 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               03:13
 49 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           03:18
 50 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        03:23
 51 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  03:47
 52 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 53 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     03:57
 54 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           03:58
 55 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         04:05
 56 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  04:24
 57 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             04:43
 58 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  04:47
 59 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         04:49
 60 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge                          05:03
 61 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               05:38
 62 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        05:52
 63 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 64 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           06:17
 65 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                          06:22
 66 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 06:48
 67 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         07:02
 68 Simon Clarke (Aus) Cannondale                                07:06
 69 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             07:28
 70 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           07:35
 71 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                07:42
 72 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       08:00
 73 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        08:30
 74 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            08:44
 75 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     09:32
 76 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 77 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         09:41
 78 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          09:47
 79 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 80 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            09:49
 81 Rodrigo Contreras (Col) Etixx - Quick-Step                   10:06
 82 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           10:35
 83 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                10:37
 84 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           10:39
 85 Davide Villella (Ita) Cannondale                             11:00
 86 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 87 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    11:10
 88 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           11:11
 89 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       11:44
 90 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge                11:51
 91 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              12:00
 92 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        12:21
 93 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         12:40
 94 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                12:49
 95 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        12:59
 96 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        13:07
 97 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          13:20
 98 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              13:27
 99 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         13:51
100 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                      14:12
101 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            14:30
102 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
103 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 14:35
104 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          14:38
105 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        14:51
106 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                           14:55
107 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
108 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
109 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           15:00
110 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           15:07
111 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      15:36
112 William Bonnet (Fra) FDJ                                     16:06
113 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        16:07
114 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky                          16:25
115 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                          16:44
116 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              16:57
117 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    17:19
118 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      17:38
119 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          17:43
120 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
121 David Tanner (Aus) IAM Cycling                               17:46
122 Omar Fraile (Spa) Dimension Data                             18:10
123 Alex Howes (USA) Cannondale                                  18:21
124 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                            18:43
125 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        19:37
126 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling                           19:58
127 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
128 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              20:10
129 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         20:30
130 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        20:34
131 Xabier Zandio (Spa) Team Sky
132 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
133 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                         20:49
134 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        20:55
135 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               21:09
136 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                             22:04
137 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                          22:06
138 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
139 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
140 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                            22:31
141 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  24:09
142 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       24:10
143 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
144 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
145 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                24:38
146 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                27:02
147 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            28:04
148 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
149 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        29:30
150 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                             31:32
151 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        34:11
152 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      34:28
153 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team                             39:57

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: