VERVA Activejet po oficjalnej prezentacji na sezon 2016

Polska ekipa VERVA Activejet została oficjalnie zaprezentowana podczas konferencji w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Drużyna sponsorowana przez należącą do koncernu PKN Orlen markę VERVA oraz spółkę Activejet w tym sezonie na europejskich szosach ściga się z licencją ProContinental. W jej szeregach znajduje się 16 zawodników, przy czym czterech zagranicznych.

Dla ekipy to pierwsze oficjalne spotkanie z mediami po otrzymaniu od Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) licencji drugoligowej. Zespół po raz pierwszy oficjalnie pojawił się w towarzystwie sponsorów i przedstawicieli Orlenu, którego udział w projekcie anonsowany jest jako dłuższa i rozłożona w czasie inwestycja.

Po uroczystej prezentacji składu nastąpiły dyskusje panelowe, w których brali udział m.in. minister sportu Witold Bańka, prezes Orlenu Wojciech Jasiński oraz prezes Action, Piotr Bieliński. Rozmowy dotyczyły przyszłości drużyny, jej potencjalnych dróg rozwoju oraz współpracy z firmą Orlen. Rozmawiano również o przyszłości polskiego kolarstwa, o ambicjach związanych z postępami robionymi przez młodych zawodników.

Grupa organizowana od 2014 roku przez Bielińskiego od początku zapowiadała, że celem jest rozwój i wychowanie młodych zawodników, a w dłuższej perspektywie występy w największych wyścigach świata, w tym w Tour de France,. Na zaproszenie na jeden z Grand Tourów kolarze będą musieli jeszcze poczekać, ale już w tym roku zespół otrzymał "dzikie karty" kilka imprez cyklu WorldTour - na zakończoną już Volta a Catalunya oraz czerwcowy Tour de Suisse i lipcowy Tour de Pologne.

Kolejne zaproszenie potwierdzone zostało w trakcie prezentacji. Orlen działa także na rynku niemieckim, czego owocem jest zaproszenie drużyny na worldtourowy klasyk do Hamburga - Cyclassics Hamburg (21 sierpnia).

Dyskusja dotyczyła również polskich szans na medale podczas Igrzysk w Rio, nikt nie podejmował się oceniać na ile medali nas stać. Uczestnicy debaty podkreślali, że polskie kolarstwo jest na dobrej drodze i się rozwija, a sukcesy Rafała Majki, Michała Kwiatkowskiego oraz ostatnio torowe tylko to potwierdzają.

Na zakończenie odbyły się rozmowy z zawodnikami. Cała szesnastka wyglądała na dość spójną i skomunikowaną grupkę. Łukasz Bodnar, jako kapitan drużyny, opowiadał o doświadczeniu, jakim może dzielić się z młodszymi kolegami, Kamil Gradek i Paweł Bernas natomiast wspominali o pracy jaką wykonują, aby zakwalifikować się do składu na wrześniowe mistrzostwa świata w Katarze.

Skład VERVA Activejet na sezon 2016: Michał Podlaski, Łukasz Bodnar, Kamil Gradek, Paweł Bernas, Daniel Staniszewski, Stanisław Aniołkowski, Norbert Banaszek, Paweł Charucki, Adam Stachowiak, Adrian Banaszek, Paweł Franczak, Paweł Cieślik (Polska), Jonas Koch (Niemcy), Jordi Simon (Hiszpania), Jiri Polnicky i Karel Hnik (Czechy).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: