MŚ Richmond 2015: Felix Gall najlepszym juniorem świata, Polacy na tarczy

Austriak Felix Gall triumfował w Richmond na mecie wyścigu o mistrzostwo świata juniorów.

Srebrny medal wywalczył Francuz Clement Betouigt-Suire, a brązowy przypadł Duńczykowi Rasmusowi Pedersenowi.

Najlepszy z polskich zawodników, Alan Banaszek, zajął 59. miejsce.

Juniorzy rywalizowali na pokonywanej 8 razy rundzie o długości 16,2 kilometrów i różnicy wzniesień 103 metrów, zlokalizowanej na zachód od centrum Richmond. Trasa była wymagająca technicznie na ostatnich 4 kilometrach pętli, gdzie leżały trzy krótkie podjazdy: wąski i kręty, brukowany Libby Hill (215 m; 8%), brukowana hopka na 23rd Street (185 m; 12%) oraz 295-metrowe wzniesienie na Governor Street (7%), za którym pozostawała 680-metrowa prosta na fałszywym wypłaszczeniu.

Polskie kolarstwo reprezentowali Alan Banaszek, Dawid Gieracki, Norbert Banaszek, Szymon Sajnok i Damian Sławek.

Nieprzyjemny, deszczowy i zimny poranek, przywitał juniorów na starcie do najważniejszego wyścigu w roku. Było tak ślisko, że po kraksie na pierwszym okrążeniu, Libby Hill niektórzy pokonali pieszo.

Pierwszą akcję podjęli Jack Maddux i Julian Cordona, ale amerykańsko-kolumbijskie duo długo na czele nie pobyło. Polskiej reprezentacji towarzyszyły kraksy i kłopoty techniczne. Za peletonem szybko zostali poszkodowani przez kraksy i defekty Dawid Gieracki i Damian Sławek, a na półmetku w grze pozostali Alan Banaszek i Sajnok.

Przestało padać, a zasadnicza grupa zaczęła pękać. Najpierw wyłoniła się 13-osobowa czołówka, a przedostatnie okrążenie rozpoczęli na prowadzeniu z przewagą 35 sekund Patrick Haller (Niemcy), Dusan Rajovic (Serbia), Pascal Eenkhoorn (Holandia), Aaron Verwilst (Belgia) i Anthon Charmig (Dania).

Taki układ nie utrzymał się długo. Do uciekinierów dojechali Alan Costa (USA), Felix Gall, Bjorg Lambrecht (Belgia), Michael O'Loughlin (Irlandia), Matteo Sobrero (Włochy), Niklas Larssen (Dania), Alexys Brunel (Francja), Tobias Foss (Norwegia), Reto Muller (Szwajcaria), Tanguy Turgis (Francja), Martin Salomon (Francja) i Nathan Draper (Wielka Brytania). Grupa ta na ostanie okrążenie wpadła z niewielkim zapasem nad rozciągniętym pościgiem.

Gall podjął próbę solowego odjazdu. Przed wymagającą końcówką Austriak wypracował kilkanaście sekund, zachowując następnie zimną krew na ostatniej prostej, gdzie obronił się przed naciskającymi Betouigt-Suire i Pedersenem.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym – wyścig ze startu wspólnego juniorów (CM), Richmond (129,8 km; 8 x 16,2 km):
  1 Felix Gall (Austria)                             3:11:09
  2 Clement Betouigt-Suire (France)
  3 Rasmus Pedersen (Denmark)                          00:01
  4 Reto Muller (Switzerland)                          00:10
  5 Martin Salomon (Germany)
  6 Nicola Conci (Italy)
  7 Mathias Norsgaard (Denmark)                        00:13
  8 Nathan Draper (Great Britain)
  9 Marc Hirschi (Switzerland)
 10 Pit Leyder (Luxembourg)                            00:20
 11 Thomas Vereecken (Belgium)                         00:21
 12 Alexys Brunel (France)                             00:23
 13 Anthon Charmig (Denmark)                           00:26
 14 Max Kanter (Germany)                               00:36
 15 Matteo Sobrero (Italy)
 16 Michael Storer (Australia)
 17 Gino Mader (Switzerland)
 18 Adrien Costa (United States Of America)
 19 Joey Walker (Great Britain)
 20 Kevin Geniets (Luxembourg)
 21 Jaka Primozic (Slovenia)                           00:39
 22 Bjorg Lambrecht (Belgium)                          00:45
 23 Tanguy Turgis (France)
 24 Nils Eekhoff (Netherlands)
 25 Marcel Neuhauser (Austria)
 26 Vadim Pronskiy (Kazakhstan)
 27 Keagan Girdlestone (South Africa)
 28 Leo Appelt (Germany)
 29 Dusan Rajovic (Serbia)
 30 Patrick Haller (Germany)
 31 Alexandr Kulikovskiy (Russian Federation)
 32 Mario Spengler (Switzerland)
 33 Andre Carvalho (Portugal)
 34 Kristo Enn Vaga (Estonia)
 35 Robin Froidevaux (Switzerland)
 36 Markus Wildauer (Austria)                          00:54
 37 Jasper Philipsen (Belgium)
 38 Luis Villalobos (Mexico)                           00:58
 39 Dennis Van Der Horst (Netherlands)                 01:00
 40 Stefan Bissegger (Switzerland)
 41 Michael O'loughlin (Ireland)                       01:04
 42 Gorazd Per (Slovenia)                              01:07
 43 Karl Patrick Lauk (Estonia)                        01:09
 44 Alejandro Gomiz (Spain)                            01:12
 45 Derek Gee (Canada)
 46 Luc Wirtgen (Luxembourg)
 47 Jakub Otruba (Czech Republic)
 48 Jhonnatan Manuel Narvaez Prado (Ecuador)
 49 Robbe Ghys (Belgium)
 50 Max Singer (Germany)
 51 Jorge Magalhaes (Portugal)
 52 Pascal Eenkhoorn (Netherlands)
 53 Georg Zimmerman (Germany)
 54 Samuel Jenner (Australia)                          01:19
 55 Marco Friedrich (Austria)                          01:25
 56 Bram Welten (Netherlands)                          01:27
 57 Theo Menant (France)                               01:33
 58 Alejandro Regueiro Perez (Spain)
 59 Alan Banaszek (Poland)                             01:40
 60 Sergey Rostovtsev (Russian Federation)
 61 Riccardo Verza (Italy)
 62 Christopher Blevins (United States Of America)     02:05
 63 Niklas Larsen (Denmark)
 64 Louis Louvet (France)                              02:12
 65 Aleksander Borisov (Russian Federation)            02:18
 66 Robert Stannard (New Zealand)                      02:30
 67 Pablo Alonso (Spain)                               02:38
 68 Stan Dewulf (Belgium)                              03:04
 69 Patrick Gamper (Austria)                           03:16
 70 Masahiro Ishigami (Japan)                          03:18
 71 Daniel Savini (Italy)                              03:25
 72 Tommaso Fiaschi (Italy)
 73 Willem Boersma (Canada)                            03:29
 74 Marten Kooistra (Netherlands)                      03:32
 75 Szymon Sajnok (Poland)                             03:34
 76 Aaron Verwilst (Belgium)
 77 Torjus Sleen (Norway)                              03:39
 78 Hans Kristian Rudland (Norway)
 79 Lars Saugstad (Norway)                             04:29
 80 Petter Fagerhaug (Norway)
 81 Simm Kiskonen (Estonia)                            05:17
 82 David Gabor D. Kovacs (Hungary)
 83 Tobias Foss (Norway)                               05:26
 84 Samuel Oros (Slovakia)                             06:07
 85 Martin Spudil (Czech Republic)                     06:33
 86 Vitor Schizzi (Brazil)                             06:51
 87 Julian Cardona (Colombia)                          06:52
 88 Jack Maddux (United States Of America)             07:16
 89 Adam Stenson (Ireland)                             07:25
 90 Vincent Andersson (Sweden)                         07:33
 91 Tiago Da Silva (Luxembourg)                        11:43
 92 El Mehdi Chokri (Morocco)                          12:30
 93 Keitaro Sawada (Japan)
 94 Barnabas Peak (Hungary)                            15:59
 95 Adrian Bustamante (Colombia)                       16:01
 96 Javier Montoya (Colombia)
 97 Itamar Einhorn (Israel)                            16:08
 98 Adrian Foltan (Slovakia)                           16:19
 99 Dinmukhammed Ulysbayev (Kazakhstan)                16:32
100 Erik Sierra (Ecuador)                              16:33
101 Melvin Daniel Boron Rabinal (Guatemala)
102 Mohcine El Kouraji (Morocco)
103 Oussama Mansouri (Algeria)                         16:36
104 Joel Taylor (Canada)                               16:48
105 Erik Sandersson (Sweden)                           17:09
106 Daniel Viegas (Portugal)                           18:14
107 Joao Almeida (Portugal)
108 Antonio Barac (Bosnia And Herzegovina)             19:08
109 Patompob Phonarjthan (Thailand)                    19:18
110 Ethan Reynolds (United States Of America)          19:41
111 Jonathan Brown (United States Of America)
112 Jake Gray (Ireland)
113 Yuttana Mano (Thailand)
DNF Norbert Banaszek (Polska)
DNF Dawid Gieracki (Polska)
DNF Damian Sławek (Polska)