Francuskie opowiastki #13

Krótko i zwięźle, by nie zabierać miejsca Rafałowi Majce i jego zwycięstwu w Pirenejach. Za rok wspominać będziemy ten dzisiejszy dzień, 15 lipca 2015 roku. A czym zapisał się on w historii w latach minionych?

No dobra, to jeszcze tylko coś o środzie. Warren Barguil, kojarzycie, nie? Tourmalet również? A krowy? Chociaż Francuz z Giant-Alpecin zna masyw Tourmalet jak własną kieszeń, bo często tam trenuje, to sam patrzył nieco zdziwiony, kiedy na zjeździe autograf od niego chciała dostać piękna krowa. Warren nie dał, spieszył się.

15 lipca 1997 roku Jan Ullrich jedzie na solo w Andorze po maillot jaune. Dwa tygodnie później staje w Paryżu na najwyższym stopniu podium jak pierwszy Niemiec w historii.

Trzy lata temu na drodze na Mur de Peguère na zawodników czekały… gwoździe i pinezki. Jedną z ofiar był Cadel Evans. W 2006 roku natomiast Oscar Pereiro jest na mecie w Montélimar mocno niezadowolony, że dał się pokonać Jensowi Voigtowi. Hiszpan i Niemiec mają przewagę nad grupą z liderem wynoszącą prawie 30 minut. Pereiro ubiera żółtko, oddaje je potem Floydowi Landisowi, ale po dyskwalifikacji Amerykanina zostaje zwycięzcą „Wielkiej Pętli”.

15 lipca 1993 roku z rywalizacji wycofuje się Laurent Fignon. Nigdy więcej nie wystartuje w swoim narodowym wyścigu. Dwa lata wcześniej cała drużyna PDM nie przystępuje do etapu z powodu – wersja oficjalna – zatrucia pokarmowego.

W 2007 roku zjeżdżając z mety na szczycie w Tignes Patrik Sinkewitz upada po kolizji z kibicem. Z poważnymi urazami twarzy, barku i kolana kolarz T-Mobile trafia do szpitala w Hamburgu, gdzie dowiaduje się o swoim pozytywnym wyniku dopingowym. Fan po wielotygodniowej walce o życie szczęśliwie wraca do domu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: